Detail zprávy

Rozhovor s vítězným týmem CFA Research Challenge – Local Round

22.02.2018

Tým studentů IES FSV UK vyhrál v úterý 6. února 2018 lokální kolo prestižní mezinárodní soutěže CFA Research Challenge, kterou každoročně pořádá CFA Institute. Studenti Tadeáš Krejčí, Michal Petrouš, Jakub Říha, Ira Saktor a Norbert Skákala vybojovali 1. místo v lokálním kole v konkurenci deseti dalších týmů z České republiky a Slovenska. Oficiální vyhlášení vítězů proběhne na tradiční CFA Society Forecasting Dinner 28. února.
Studentů jsme se ptali na jejich bezprostřední dojmy po úspěchu v lokálním kole. Do dalších kol jim pak budeme přát opět hodně zdaru.

 

Příprava na soutěž je velice časově náročná. Jaká byla Vaše motivace se do soutěže přihlásit?

CFA Research Challenge je jedna z nejprestižnějších studentských soutěží. Naší motivací tedy byla soutěživost, získání relevantní zkušenosti a v neposlední řadě také zápis zajímavé položky do životopisu. Jednou z motivací bylo taktéž zvýšení šance získat stipendium na zkoušku CFA - ať už na IES prostřednictvím CFA Program Awareness Scholarship nebo od sponzora za vítězství v lokálním kole.

Soutěžní tým IES FSV UK sestavuje Jiří Novák, u kterého se scházejí všechny přihlášky. Znali jste se už před soutěží?

Určitě se nedá říct, že bychom všichni byli kamarádi už před soutěží. Někteří z nás už dříve spolupracovali na školních projektech. Samozřejmě jsme ale všichni spolužáci na poměrně malém institutu a znali jsme se tedy mezi sebou minimálně od pohledu.

Jak jste se sehráli? Dařilo se Vám vše zkoordinovat hned od začátku?

Pravidelně jsme se scházeli už od začátku soutěže. Naší výhodou určitě bylo to, že se nikdo z nás na ostatní nevykašlal a všichni odvedli svůj díl práce.

Letos měly týmy lokálního kola oceňovat společnost STRABAG SE. Čím je tato společnost specifická? Číhaly na Vás nějaké nástrahy?

Jedná se o velkou společnost v odvětví, které se až tak rychle nemění. Společnost se tak tolik neliší od svých velkých konkurentů. To může být drobnou nevýhodou v mezinárodním kole, pokud budou mít týmy z ostatních zemí nějaké zajímavější společnosti. Jedním ze specifik je, že společnost od roku 2000 poměrně rychle rostla a za posledních pět let se jí podařilo výrazně zvýšit profitabilitu.

Součástí soutěže je možnost konzultovat s profesionály v oblasti financí. Můžete si tyto mentory vybírat nebo vám byli přiděleni?

Mentor nám byl přidělen. Měli jsme štěstí na jednoho z nejlepších mentorů. Zpětná vazba od něj nám pomohla soustředit se na to podstatné.

Kromě kvality samotného reportu je potřeba v závěrečné fázi přesvědčit porotu při prezentaci. Co porota na vaší prezentaci ocenila nejvíce?

Feedback od porotců nám organizátor teprve předá. Myslíme si ale, že jsme obstáli při odpovídání na otázky od porotců po samotné prezentaci.

Začátkem dubna vás čeká regionální kolo pro oblast Evropy a Středního Východu v Dublinu. Jak se připravujete na tuto část?

Před regionálním kolem můžeme podle pravidel měnit pouze prezentaci. Musíme na ní zapracovat tak, aby bylo naše doporučení lépe zdůvodněné. Prakticky to znamená několikrát se sejít, upravit prezentaci a cvičně ji odprezentovat panu Novákovi a našemu mentorovi.

A máte nějaká doporučení pro studenty, kteří by se chtěli přihlásit do soutěže v dalších letech?

Pokud jsou ochotni soutěži věnovat potřebný čas, ať to rozhodně zkusí. Konkrétních doporučení máme samozřejmě více a rádi je příštímu týmu předáme.

Brzy budete končit studium na IES. Jaké jsou Vaše další plány?

Vypadá to, že naše kariéry se budou různit. Teď je ale pro část našeho týmu především důležité pokročit s psaním diplomových prací, před kterými měla dosud přednost soutěž.


  

  

Autor - Mgr. Lucie Křížová M.A.

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY