Public Talk: Michele Valsecchi (New Economic School, Moskva)

10.05.2018

Dovolujeme si vás pozvat na mimořádnou přednášku „Ethnic Geography, Ethnic Favoritism and the Economics of Ethnic Diversity“ od Michela Valsecchiho z New Economic School v Moskvě (NES).

Přednáška se uskuteční 31. května od 13:00 v místnosti 109.

4. června se pak od 14:00 v učebně 105 pro zájemce uskuteční research seminář.

Michele Valsecchi působil jako post-doc na LSE a jako konzultant pro Světovou banku. V roce 2013 získal cenu pro mladého ekonoma od Econometric Society a publikoval v předním světovém časopise na rozvojovou ekonomii Journal of Development Eocnomics.  Nyní je odborným asistentem na New Economic School v Moskvě, kde vyučují absolventi nejlepších světových škol, včetně Harvardu a MIT.

Ethnic Geography, Ethnic Favoritism and the Economics of Ethnic Diversity.

The effects of ethnic geography, i.e., the distribution of ethnic groups across space, on economic, political and social outcomes are not well understood. First, Michele Valsecchi will review some recent work focusing on the reduced form relationship between ethnic geography, quality of institutions and socio-economic outcomes. Second, the guest speaker will review some recent work on whether the researchers do observe ethnic favoritism around the world (i.e., beyond Africa) and what might be the motives driving it. Finally, Michele Valsecchi will discuss some more studies on the economics of ethnic diversity and suggest some avenues for further research.

Autor - Mgr. Lucie Křížová M.A.