Rozhovor s Vojtěchem Jurkou o finále globální soutěže JURF v San Diegu

28.02.2019

Journal of Undergraduate Research in Finance (JURF) každoročně pořádá klání o nejlepší bakalářský výzkum v oblasti financí. Tři vítězné práce následně publikuje. Finále soutěže probíhá formou prezentace výzkumu na prestižní akademické konferenci FMA ve Spojených státech. V roce 2018 se do finále v San Diegu probojoval náš student Vojtěch Jurka, který se nakonec umístil na 2.-3. pozici. „Byla to skvělá příležitost, jak se seznámit s aktuálním výzkumem v oblasti financí a finančních trhů,“ shrnuje svou účast Vojtěch.

Jaká byla vaše cesta k soutěži JURF?

O možnosti přihlásit se do soutěže jsem se dozvěděl od vedoucího mé práce, docenta Baruníka. Navrhl mi abych se na soutěž podíval s tím, že mě případně podpoří. Nakonec jsem se rozhodl to zkusit, i když jsem v takový úspěch ani nedoufal.

Soutěžil jste se svou bakalářskou prací „Commodity Connectedness: Short-run Versus Long-run“. Bylo pro vás toto téma jasná volba? A jak se vám zpracovávalo?

Hledal jsem téma z financí, které by ale bylo dostatečně obecné a i matematicky zajímavé. Měření propojenosti trhů je poměrně zásadní po chápání rizika, které podstupují investoři, a také pro nastavení regulace. Zároveň je to oblast, které se věnuje i řada lidí z IES a mají skvělé výsledky. To mě lákalo.

Téma to pro mě bylo poměrně náročné, hlavně seznámení se s metodami, které jsem v práci využíval, mi zabralo poměrně dost času, protože jde o dost pokročilé techniky.

Zmínil jste podporu docentra Baruníka. Jaká byla jeho role coby vašeho supervizora?

Hlavně ze začátku mi pomohl pochopit teorii, kterou jsem pak k práci potřeboval, scházeli jsme se často i několikrát do měsíce, vždy mi byl schopný poradit a pohnout z místa, protože se přímo podílel vývoji metod, které jsem použil.

Rád bych poděkoval za podporu jemu i celkově IES. Jsem rád, že mě IES podpořila také finančně formou stipendia, protože cesta do USA je poměrně nákladná záležitost.

S jakými pocity jste na soutěž odjížděl?

Měl jsem velkou radost, že jsem se dostal mezi finalisty a že lépe to vlastně dopadnout nemohlo. Letěl jsem si to užít, říkal jsem si, že je to šance podívat se, jak vypadá prezentování akademických výsledků, a že tam třeba načerpám inspiraci do budoucna.

Jak jste svou účast prožíval na místě?

Na začátku jsem byl překvapený, o jak rozsáhlou konferenci se jedná, protože současně probíhaly desítky prezentací a diskuzí na různá témata. Finále soutěže JURF probíhalo v rámci akademické konference, kterou pořádá organizace Financial Management Association pravidelně každý rok. Konference se účastní hlavně vědci a studenti doktorského studia z amerických univerzit, takže to byla skvělá příležitost se seznámit aktuálním výzkumem v oblasti financí a finančních trhů.

Překvapilo mě, kolik akcí probíhalo současně, i když byli většinou dost komorní. Často na prezentaci přišli pouze lidé, kteří v dané oblasti dělají výzkum. Takže diskuze byla pro laika skoro nesrozumitelná. Samotná soutěž pak byla v příjemném prostředí. Dostal jsem velmi konstruktivní zpětnou vazbu od komise, která se mi určitě bude hodit při psaní diplomky.

Náš rozhovor si přečtou studenti, kteří mohou na základě vašeho příkladu o účasti v soutěži také uvažovat. Komu byste účast doporučil?

Doporučil bych ji skoro všem studentům, kteří mají zájem, aby jejich práce nezůstala jen v šuplíku. Samozřejmě je vhodné mít téma, které je globální a třeba se věnuje něčemu novému. Navíc si myslím, že téma nemusí být nutně z financí, ale klidně i z makroekonomie nebo účetnictví, protože i témata na konferenci byla dost rozmanitá.

Autor - Mgr. Ema C. Stašová