Prof. Jan Ámos Víšek emeritním profesorem na Univerzitě Karlově

09.04.2019

Náš dlouholetý kolega, prof. Jan Ámos Víšek, byl rektorem prof. Tomášem Zimou jmenován emeritním profesorem Univerzity Karlovy. Jedná se vůbec o první jmenování emeritním profesorem v oboru ekonomie. Titul emeritního profesora je čestný titul vyjadřující dlouhodobé zásluhy pro rozvoj Univerzity.

Prof. Jan Ámos Víšek je respektovaný profesor v oboru ekonometrie a matematické statistiky, který svými mnohačetnými výzkumnými, vzdělávacími a organizačními aktivitami významně přispěl k mnoha stránkám rozvoje Univerzity Karlovy, primárně Fakulty sociálních věd a Matematicko-fyzikální fakulty.

Významný přínos prof. Víška směrem k IES spočíval především v dlouhodobé garanci výuky statistiky a ekonometrie. Podílel se na vybudování oboru ekonomie a financí na IES jako primárně kvantitativního oboru, jehož nezastupitelnou a významnou část tvoří ekonometrická analýza. Konkrétně v pozici vedoucího katedry Makroekonomie a ekonometrie (1996-2003) využil prof. Víšek svoji erudici v oblasti robustní statistiky a ekonometrie, čímž úspěšně přemostil ekonomii a statistiku, a následně tak vychoval řadu svých úspěšných nástupců jak pro českou akademickou sféru, tak pro zahraničí.

Podrobný text nominace na emeritního profesora je k dispozici na podstránce věnované významným osobnostem IES FSV UK.

Autor - doc. PhDr. Martin Gregor Ph.D.