Petr Janský získal ocenění za článek od Nordic Tax Research Council

19.05.2020

Nordic Tax Research Council udělil cenu za článek roku 2020 profesorovi Richardu Murphymu z City University v Londýně, docentu Petrovi Janskému z IES FSV UK a profesorovi Atul K Shahovi z City University za článek „BEPS Policy Failure – The Case of EU Country-By-Country Reporting“.

Redakční rada časopisu Nordic Tax Journal zvolila tento článek jako nejlepší text publikovaný v Nordic Tax Journal v roce 2019.

V článku jsou analyzovány údaje zveřejněné finančním sektorem na základě povinného veřejného podávání zpráv podle zemí (tzv. country-by-country reporting). Účelem bylo otestovat, zda tyto údaje naznačují, že se některé banky i nadále vyhýbají svým daňovým povinnostem a ve zvýšené míře přesouvají své zisky do daňových rájů. Autoři pro to našli důkazy. Závěr článku však vyvrátil další důležité a překvapivé zjištění. Kvůli špatné regulaci banky poskytovaly údaje s významnými rozdíly, což vedlo k nízké kvalitě údajů. Autoři proto doporučují regulaci zásadně zlepšit, mají-li být další iterace veřejného podávání zpráv podle zemí úspěšné.

Oceněný článek byl financován z výzkumného a inovačního programu Evropské unie Horizon 2020 na základě grantové dohody č. 727145 - Combating Financial Fraud and Empowering Regulators (COFFERS, http://coffers.eu/).

Autor - Mgr. Ema C. Stašová

McKinsey