Detail zprávy

Prof. Michal Mejstřík hostem pořadu Události, komentáře

14.09.2020

Profesor Michal Mejstřík byl v pátek hostem pořadu Události, komentáře, kde odpovídal na otázky týkající se poklesu ekonomiky, půlbilionového schodku státního rozpočtu, daňových úprav a dalších kroků vlády.

Rozhovor začal optimisticky, profesor Mejstřík uvedl, že neočekává pokles ekonomiky horší než 7- 7,5%. V některých bodech se i dosavadních kroků vlády zastal, například se domnívá, že rozpočet pro letošní rok dopadne lépe, než se čekalo, neboť firmy začaly šetřit např. na marketingu okamžitě, a mnohé další krátkodobé úspory budou znát. 

Co považuje za problém je však příliš lekhovážné plánování kroků do budoucna s cílem využít schodek ve výši 500 miliard Kč zcela. "To by bylo velmi nešťastné, je stále mít třeba na paměti, že tyto peníze budeme jednou splácet," zopakoval profesor Mejstřík varování, které již z jeho úst zaznělo v dřívějších mediálních výstupech

"Plus s tím souvisí, že Evropská komise sem v příštích deseti letech pustí 960 miliard korun, což je historicky nejvyšší částka, z níž část musíme vyčerpat okamžitě. A místo abychom se věnovali využití těchto peněz, z nichž část půjde ještě do doufejme do návratných úvěrů, tak se bavíme o zrušení superhrubé mzdy, což je záležitost, která nás zatíží na dalších x let, závazkem 50-20 miliard, což je nadlidský úkol pro ministryni financí," vysvětluje dále, kde vidí největší chyby v plánovaných krocích vlády.

Ačkoli považuje profesor Mejstřík z dlouhodobého hlediska snižování daní a zrušení superhrubé mzdy za správné, říká, že je důležité pro takové změny zvolit vhodné načasování, nejdříve za rok či dva, nikoliv nyní, ve složité ekonomické situaci, kdy bychom se měli soutředit na to, jak ušetřit. 

Znovu zaznělo i téma nutnosti nalákání a přesměrování zaměstnanců do jiných než neperspektivních a uměle udržovaných odvětví, ke kterému se také profesor Mejstřík již dříve vyjadřoval na ČT24.

Celý záznam rozhovoru si můžete pustit online zde: https://bit.ly/2Fr3NFm

 

Autor - Barbora Holková

01

Říjen

Říjen 2020
poútstčtsone
   1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

1415161718
19202122232425
262728293031 

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance