Finance a úvěr - Czech Journal of Economics and Finance

27.03.2021

Na webu časopisu Finance a úvěr - Czech Journal of Economics and Finance je nyní k dispozici šesté číslo za rok 2020.

Odkazy na jednotlivé články najdete níže:

Boris FIŠERA:
Income Inequality and the Distributional Effects of Monetary Policy: The Role of Financial Heterogeneity

M. Belén GUERCIO, Lisana B. MARTINEZ, Aurelio F. BARIVIERA, Valeria SCHERGER:
Credit Crunch or Loan Demand Shortage: What Is the Problem with the SMEs’ Financing?

Marcin HUMANICKI, Krzysztof OLSZEWSKI:

The Heterogeneous Nature of FDI in Central and Eastern Europe. Impact of the Entry Mode on the Host Country’s Economic Growth

Dejan ŽIVKOV, Jelena DAMNJANOVIĆ, Jasmina ĐURASKOVIĆ:

The Effect of Oil Price Uncertainty on Industrial Production in the Major European Economies - Methodologies Based on the Bayesian Approach

Časopis Czech Journal of Economics and Finance je vydáván Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy a v současné době jeho redakční radu tvoří šéfredaktor Roman Horváth a hlavní redaktoři Jarko Fidrmuc (Zeppelin University, Friedrichshafen), Martin Fukač (New Zealand Treasury), Evžen Kočenda (IES FSV UK), Ondřej Schneider (IES, IIF), a Laurent Weill (University of Strasbourg).

Nově se editorem časopisu stal Stefan Lyocsa (Institute of Economic Research, Slovak Academy of Sciences) a novými členy redakční rady se stali Eduard Baumohl (University of Economics, Bratislava), Tomáš Vyrost (University of Economics, Bratislava) a Max Gillman (University of Missouri - St. Louis).

Autor - Barbora Holková

McKinsey