Detail zprávy

Lékaři vakcínám věří: Naši vědci publikovali studii v časopise Nature

01.06.2022

Naši kolegové Julie Chytilová a Michal Bauer a naši absolventi, Vojtěch Bartoš a Jana Cahlíková, jsou spoluautory studie  "Communicating doctors’ consensus persistently increases COVID-19 vaccinations",  která byla dnes publikována v jednom z nejprestižnějších odborných vědeckých časopisů světa, Nature.

Empirický výzkum čtveřice ekonomů dokazuje, že velká část veřejnosti má zkreslené představy o názorech lékařů na očkování proti nemoci covid-19. To pak snižuje jejich ochotu nechat se očkovat. Ačkoli naprostá většina lékařů očkování důvěřuje a podporuje ho, mezi veřejností je rozšířeno přesvědčení, že názory lékařů jsou rozděleny zhruba půl na půl. Kdyby přitom lidé byli o širokém lékařském konsensu lépe informováni, míra proočkovanosti by se výrazeně zvýšila a boj s pandemií urychlil. 

K těmto výsledkům dospěli pomocí několika rozsáhlých dotazníkových šetření, probíhajících od února roku 2021. Podrobnosti o průběhu studie a vyjádření dalších vědců z oboru si můžete přečíst v magazínu UK Forum.  Česká televize dnes o studii informovala zde.

„Zjistili jsme, že informování o velké názorové shodě ohledně prospěšnosti očkování mezi lékaři je levný a dlouhodobý způsob, jak zvýšit zájem o očkování,“ shrnuje výsledky studie Michal Bauer a dodává: „Tento problém, kdy zkreslené představy o nejednotnosti expertů oslabují schopnost řešit globální výzvy, se velmi pravděpodobně týká i řady dalších oblastí, například debat o klimatických změnách.“

Výsledky této studie tak patrně mají přesah do celé řady dalších oblastí a současná pandemie je jen jedním příkladem obecnějšího fenoménu. Zároveň se jedná o první společenskovědní studii českých vědců publikovanou v časopise Nature vůbec, jde tedy o skutečně významný úspěch pro všechna vědecká pracoviště, na nichž autoři působí, tedy pro Institut ekonomických studií při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, CERGE-EI (společné pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR), Univerzitu v Mnichově a Max Planck Institut v Mnichově. 

Srdečně blahopřejeme! 

Foto: Vladimír Šigut, UK

Autor - Barbora Holková

Srpen 2022
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY