GA ČR podpořila dva projekty našich kolegů

03.12.2022

V letošní soutěži Grantové agentury České republiky byly podpořeny projekty našich kolegů doc. Petra Jakubíka a prof. Ladislava Krištoufka.

Cílem projektu doc. Petra Jakubíka a studentky našeho doktorského programu Saidy Teleu "Nové výzvy v oblasti makroobezřetnostních politik pro evropský pojišťovací sektor" je objasnit reakci trhu na zveřejňování informací o evropských zátěžových testech a jejich potenciál snížit systémové riziko na trzích prostřednictvím zvýšení transparentnosti v sektoru pojišťoven, zejména během krizových období.
Tým.  dále plánuje na IES prozkoumat, zda celoevropské zátěžové testy ovlivňují politiku vyplácení dividend pojišťovnami díky snížení transakčních nákladů. Mimo to také prozkoumá nové oblasti související s udržitelným financováním, které jsou důležité k tomu, abychom se v budoucnu vyhnuli případné finanční nestabilitě.

Ve výzvě uspěl také projekt našich kolegů prof. Ladislava Krištoufka, prof. Evžena Kočendy, Jiřího Kukačky a studenta našeho doktorského programu Jana Šíly "Do hlubin decentralizovaných financí: Tržní mikrostruktura, behaviorální a psychologické vzorce".
Ti budou na Ústavu teorie informace a automatizace (UTIA) komplexně zkoumat a popisovat strukturální aspekty decentralizovaných financí. Chtějí odpovědět na otázky, jak tyto vlastnosti řídí a ovlivňují dynamiku a propojení v systému, jak je formována likvidita a jak se vnímaná dominance spekulativních investorů promítá do behaviorálních vzorců, a to s využitím bezprecedentního množství dat, které decentralizované finance nabízejí. Projekt se zaměří na dvě hlavní podtémata - tržní mikrostrukturu a behaviorální a psychologické vzorce; každé skrze soubor výzkumných otázek, které obohatí současné chápaní těchto nových trhů.

K zisku prestižního grantu všem srdečně blahopřejeme!

Autor - Barbora Holková

Leden 2023