Novinky (archiv)

The admission deadline at FSS CU is coming soon!

16.04.2015   |   Mgr. Lucie Křížová M.A.

Are you interested in joining one of our English language degree programmes? Did you miss the early admission deadline? The regular application deadline for the academic year 2015/16 is on 30th April.

For more information visit the FSS website.

IES Occasional Papers – představujeme dvě nové publikace

16.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Po delší odmlce se letos rozrostla řada vědeckých studií IES Occasional papers o dvě nové publikace – Female Labor Force Participation and Childcare Policies od autorů Barbary Pertold – Gebické a Daniela Huska a Health Care Efficiency in the Czech Republic – Evidence for Inpatient Care od Jany Votápkové a Pavlíny Žílové. Obě studie vznikly se spolupráci s Evropskou komisí a reagují na společensky aktuální témata.

 

První výše uvedená studie se zabývá problémem zaměstnanosti žen v České republice v souvislosti s jejich pobytem na mateřské a rodičovské dovolené a s tím související problematikou zařízení kolektivní péče o děti do tří let věku. Autoři srovnávají situaci u nás a v zemích Evropské unie a docházejí k pro Českou republiku poměrně nelichotivým závěrům.

Druhá publikace se věnuje efektivitě lůžkové zdravotní péče v České republice. Autorky analyzují relativní efektivitu českých nemocnic a popisují faktory důležité pro její zlepšení. Dále se věnují souvislosti kapitálových potřeb nemocnic s jejich efektivitou a zavádění jednodenní péče.

 

Obě publikace jsou ke stažení zde

Wolfram Mathematica at the IES

15.04.2015   |   doc. Ing. Tomáš Cahlík CSc.

Wednesday April 22, Opletalova 26, room 314, from 12:30 to 14:00. Program: Steve Wolfram (father of Mathematica): Computing a Theory of All Knowledge. Jiří Kukačka: How to get Mathematica at the IES.  Zdeněk Buk: Introduction to Mathematica. Feel free to come, please be in time.

Seminář „New Leadership for the EU-China Relations“

14.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

IES FSV UK ve spolupráci s IPS FSV UK zvou všechny zájemce o vztahy mezi EU a Čínou na 2. mezinárodní seminář "New Leadership for the EU-China Relations", který se bude konat 20. dubna 2015 od 9:50 v Evropském domě v ulici Jungmannova 24, Praha 1. Program akce (který zahrnuje 8 přednášek na ekonomická a politologická témata) a pozvánku naleznete zde

Velká obhajoba disertační práce Zuzany Havránkové

14.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Ve středu 22. dubna 2015 se od 17:30 hodin v místnosti 109 uskuteční velká obhajoba disertační práce Zuzany Havránkové "Six Essays on Meta-Regression Analysis". Všichni jsou srdečně zváni.

Výsledky hodnocení kurzů za ZS 2014/15

14.04.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Výsledky hodnocení kurzů vyučovaných v ZS 2014/15 jsou zveřejněny na webu FSV zde.

Czech National Bank Research Open Day 2015

13.04.2015   |   PhDr. Tomáš Havránek Ph.D.

We invite all students and faculty members to the eleventh CNB Research Open Day, which will be held in the Czech National Bank’s Commodity Exchange (Plodinová burza) building on Monday, 18 May 2015.

This event will provide an opportunity to see some of the best of the CNB’s current research work, to learn about the CNB Call for Research Projects 2016, and to meet CNB researchers informally.

Please note that places will be subject to availability owing to the limited capacity of the conference room. Registration is required: http://www.cnb.cz/en/research/seminars_workshops/research_open_day_2015_form.html

Nabídka práce ČEZ

10.04.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Společnost ČEZ nabízí pozici Specialista tržních rizik. Podrobnosti naleznete zde. Životopisy zasílejte Elišce Šerhantové. 

Appointments to Executive Committees of Associations for Comparative Economics

10.04.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Two of our colleagues have been recently appointed to executive committees of associations in comparative economics. Professor Evžen Kočenda became a member of the Executive Committee of Association for Comparative Economic Studies (ACES) and Roman Horváth became a member of the Executive Committee of European Association for Comparative Economic Studies (EACES).

Erasmus+ praktické stáže: předvýběr pro akademický rok 2015/2016

09.04.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

OZS informuje o předvýběru na praktické stáže v rámci programu Erasmus+ pro studenty, kteří chtějí odcestovat v zimním semestru 2015/2016. Bližší informace v prokliku.

FESTIVAL ABSOLVENTŮ - Setkání Alumni FSV UK na Hollaru

08.04.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

V rámci akce Den CŽV & Festival absolventů, kterou organizuje Univerzita Karlova, se v budově Hollar na Smetanově nábřeží uskuteční setkání ALUMNI Fakulty sociálních věd. Přijďte se v sobotu 11. dubna 2015 podívat, jak se fakulta od dob vašich studií proměnila, co je nového a co se chystá! Můžete se těšit na zástupce všech pěti institutů, několik zajímavých přednášek a diskuzí, promítání ročníkových a absolventských filmů, výstavu studentských tištěných médií, výbornou kávu a občerstvení ve studentském klubu Na Hollaru a další program! Festival absolventů je zároveň jednou z prvních příležitostí k oslavě letošního výročí 25 let FSV UK. Srdečně zváni jsou nejen absolventi, ale i stávající studenti a veřejnost. Sledujte událost na Facebooku.

Nabídka práce v Národní bance Slovenska

08.04.2015   |   doc. Roman Horváth Ph.D., ČSOB Corporate Chair

Pozice v oblasti veřejných financí. Deadline 21.dubna 2015.

Summer School Mobility Fund

08.04.2015   |   Mgr. Jindřich Matoušek

Center for Doctoral Studies at IES announces the 2015 spring call for applications for funding from the Summer School Mobility Fund (SSMF). The scholarships are aimed at participation in prestigious summer (possibly winter) schools and workshops. Deadline for applications is Friday April 10, 2015 23:59 at phd@fsv.cuni.cz.

Prof. Evžen Kočenda novým členem IES FSV UK

07.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Rádi bychom vás informovali, že pan prof. Evžen Kočenda počínaje dubnem posílil řady IES FSV UK, když se stal novým interním členem Katedry financí a kapitálových trhů. Mezi hlavní okruhy témat, kterým se pan profesor věnuje, patří ekonometrie, evropská integrace a mezinárodní finance. Více informací o panu profesorovi naleznete na jeho osobní stránce a profilové stránce na webu IES FSV UK. 

MOVE ONE – Informal female consulting evening on Friday, April 24, 2015 from 18.00 to 21.00

07.04.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

Please join us BCG women for a spring boat ride on the Vltava. We want to meet and learn more about curious young women in Prague like you. We would be happy to share our experiences in business and consulting as we enjoy a glass of wine, live jazz music and delicious dinner together. Submit your CV by Tuesday, April 21 online at here. If you have any questions, please contact STROBLOVA.DANIELA@BCG.COM
Your BCG Women's Initiative Team in Prague.

Bloomberg Aptitude Test (BAT): IES student scored Top 5 in Europe, the Middle East and Africa

07.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

A huge success was accomplished by IES student Robert Ševinský in February 2015. He made it into the Hall of Fame of the Bloomberg Institute thanks to his top performance in the BAT. With a score of 670 he ranked in the 98th percentile and thus in the Top 5 for all of Europe, The Middle East and Africa. Congratulations!

 

Robert shared with us his opinion on the BAT, what it gave to him and how he thinks it would help in his future career:

„The BAT is very complex test that covers wide range of topics from financial mathematics to investment banking and thoroughly examine student abilities and knowledge acquired during university studies. In contrary to university tests the BAT questions are mostly focused on basic theoretical knowledge without going much into technical details, however the range of questions and time pressure are enormous. Regarding preparation I think it is the best to just shortly recap basic economic and financial theory notions and learn to be fast. For me BAT was an excellent opportunity to compare my knowledge and abilities with other students worldwide. Additionally I perceived the BAT as a way to show employers my abilities in a wide variety of relevant business areas so I expected that a good score could be an easy way to improve my CV.“ 

Remember that you can also attend BAT at IES FSS CU. Come to the next session on 15th April at 14:30, room 016.

Stipendia v rámci Národního stipendijního programu SR

03.04.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

OZS informuje o možnosti zažádat o stipendium v rámci Národního stipendijního programu Slovenské republiky na studijní, výzkumné a přednáškové pobyty v akademickém roce 2015/2016. Stipendia jsou určena pro studenty magisterského a doktorského programu a pro akademické a výzkumné pracovníky z České republiky. Termín podávání žádostí je 30.4.2015. Bližší informace naleznete v prokliku.

Kuchařka GAUK Projektů 2015

02.04.2015   |   Mgr. Jindřich Matoušek

Aktualizovaná verze kuchařky pro grantové projekty Cookbook for Finance Administration of GAUK Research Projects at IES FSV UK je k dispozici zde.

Právě vyšlo druhé letošní číslo Czech Journal of Economics and Finance

01.04.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

Druhé letošní číslo Czech Journal of Economics and Finance (2/2015) přináší tyto články:

The journal is published by Faculty of Social Sciences, Charles University and is currently edited by Roman Horváth (Editor-in-Chief), and Senior editors: Jarko Fidrmuc (Zeppelin University, Friedrichshafen), Martin Fukač (New Zealand Treasury), Evžen Kočenda (CERGE-EI), Ondřej Schneider (IES, IIF), and Laurent Weill (University of Strasbourg).

Informace z březnového zasedání Akademického senátu FSV UK

01.04.2015   |   PhDr. Jiří Kukačka

V prokliku naleznete zápis z březnového zasedání Akademického senátu FSV UK. Nejdůležitějšími body na programu byly: představení nového tajemníka FSV pana Mgr. Josefa Ulricha, MBA, změny v Harmonogramu akademického roku 2015/2016, nová pozice proděkanky pro ekonomiku, kterou se stala dosavadní proděkanka pro doktorské studium PhDr. Natálie Švarcová, Ph.D. z IES, a zavedení Google Apps pro studenty (zvl. nových emailových účtů, které se od 1. března staly primární studentskou adresou v SIS). Detaily naleznete v zápisu. V případě jakýchkoli dotazů či podnětů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

Program AKTION 2015

30.03.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

Program AKTION ČR – Rakousko podporuje v létě 2015 účast studentů veřejných vysokých škol na dvou letních školách německého jazyka, tzv. Sommerkollegs.Více informací v prokliku.

Information meeting for Ph.D. applicants

27.03.2015   |   PhDr. Jan Soudek

 Dear colleagues, let me invite you:

1. to apply for Ph.D. in Economics (deadline April 30, entrance exam June 18). The most important condition for successful application is the agreement with the prospective supervisor from senior faculty members. Each faculty member can manage only limited amount of PhD. candidates, therefore do not hesitate to contact the prospective supervisor rather soon than later.

 

2. for an optional information meeting for applicants on 31st March 2015, 17:00, room no. 601, IES, Opletalova 26, Prague. This is a meeting with the Director of graduate studies, where applicants will have the opportunity to ask any questions regarding the Program and its admission process.

 

3. to apply for positions at the Center of Doctoral Studies (CDS). CDS has altogether eight paid positions and helps to organize Ph.D. in Economics at IES. It is an opportunity for Ph.D. students to help them fund the studies. The deadline for CDS applications is usually in April and the interviews during June.

 

Kariérní příležitosti a stáže v institucích EU - už tento ČTVRTEK!

25.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Máte zájem o získání pracovní zkušenosti v zahraničí? Přijďte na přednášku, kde se dozvíte více o příležitostech v institucích EU. Přednáška se koná ve čtvrtek 26. 3. od 17:00 v místnosti 105.

Federal Reserve Bank of San Francisco cituje výzkum IES FSV UK

25.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Článek našich kolegů Tomáš Havránka a Marka Rusnáka Transmission Lags of Monetary Policy: A Meta-Analysis cituje ve své řeči z března 2015 John C. Williams, prezident a CEO Federal Reserve Bank of San Francisco. Projev na téma důsledků ekonomického vývoje pro monetární politiku přednesl na výroční večeři CFA Society na Havaji.

Bloomberg Aptitude Test - první termín již dnes odpoledne

25.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

I v tomto letním semestru máte možnost absolvovat Bloomberg Aptitude Test (BAT). Test bude probíhat v budově IES FSV UK v Opletalově ulici, místnost 016 v následujících termínech:

25.3.2015 od 14:30

1.4.2015 od 14:30

15.4.2015 od 14:30

29.4.2015 od 14:30

6.5.2015 od 14:30

Více informací o BAT naleznete zde

 

ČEZ Trading Camp

24.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

TRADING CAMP will be held in May 2015 in Prague for the purpose of selecting suitable candidates to join the team of professionals. ČEZ Trading is searching for Traders, Analysts or Originators. For details see here.

Warsaw International Economic Meeting 2015

23.03.2015   |   Mgr. Barbara Pertold-Gebická M.A., Ph.D.

 The University of Warsaw, Faculty of Economic Sciences with CenEA (Co-financing institution) invite all economists to participate in the 10th annual conference - Warsaw International Economic Meeting 2015. All economists, academics and non-academics alike, are invited to submit their unpublished analytical work or new research in all areas of economics. The main objective of this meeting is to stimulate cooperation of researchers and exchange of ideas in the field. Young economists, such as graduate students or post-docs are encouraged to apply.

(Ce)2 workshop in microeconomic theory and applications

23.03.2015   |   Mgr. Barbara Pertold-Gebická M.A., Ph.D.

The second edition of the Ce-squared workshop organized by CenEA in cooperation with CeMMAP will take place in Warsaw on 1-2 July 2015. The workshop focuses on Microeconomic theory and applications. The total number of presentations will not exceed 16. There is no conference fee but participants are expected to cover their own travel and accommodation costs.

We are very happy to announce that prof. John van Reenen (LSE) will give the keynote address at the workshop in the Lecture Series in Honour of Leonid Hurwicz

BCG CRACK THE CASE – Interview training

22.03.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

As the world’s leading advisor on business strategy we create lasting value for our customers around the world. Come to our four-hour case session and gain a competitive advantage by

learning how to excel at case study-style intrerviews. Get interview tips from our experienced consultants and resolve specific case questions. Do not miss this opportunity to practise your interview skills and find out how BCG can help you grow both personally and

professionally.

Submit your CV and cover letter by Friday, March  online at here. If you have any questions, please contact vcelakova.daniela@bcg.com

Cyklus seminářů, kurzů a přednášek - Absolvent

19.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

V dubnu se uskuteční tradiční program Absolvent, který Univerzita Karlova připravuje pro své studenty - budoucí absolventy. Všechny přednášky jsou pro studenty zdarma, jen je nutné se předem zaregistrovat. Více informací a registrace zde. 

Přesun přednášky Ekonomie II

19.03.2015   |   PhDr. Tomáš Havránek Ph.D.

Vážení studenti, přednáška Ekonomie II ve středu 25.3. proběhne od 8 hodin v místnosti 109. Jako hostující přednášející vystoupí Jan Babecký z České národní banky.

Stipendijní pobyty na HH Universität Düsseldorf

18.03.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

OZS informuje o možnosti získání stipendia pro studijní pobyt na Henrich Heine Universität Düsseldorf. Bližší informace v prokliku. Zájemci nechť posílají přihlášky do 22.3.2015 Lence Šťastné.

Kariérní příležitosti a stáže v institucích EU

18.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Máte zájem o získání pracovní zkušenosti v zahraničí? Přijďte na přednášku, kde se dozvíte více o příležitostech v institucích EU. Přednáška se koná ve čtvrtek 26. 3. od 17:00 v místnosti 105.

Nová publikace Bankovnictví v teorii a praxi / Banking in Theory and Practice

16.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Rádi bychom vás informovali o nové publikaci prof. Michala Mejstříka, Petra Teplého a Magdy Pečené Bankovnictví v teorii a praxi / Banking in Theory and Practice, kterou vydalo nakladatelství Karolinum. Publikace je zároveň povinnou literaturou pro předměty JEB126 - Introductory Banking a JEM032 – Banking a doporučenou literaturou pro předmět JEB027 - Finanční ekonomie. Více informací naleznete zde. Přejeme příjemné čtení.

Přednáška na téma: "Data science v retailovém bankovnictví" už v pondělí

12.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku o data science v bankovnictví. Jaké používají Data Scientists postupy, jak využívají data efektivně a jaké metody a nástroje pro prediktivní modelování uplatňují? A jak se pracuje s výstupem? Na tyto a další otázky dostanete odpovědi na přednášce, která se bude konat 16. 3. od 17:00 v místnosti 105. Tématu se budou věnovat odborníci z ČSOB.

Informace z únorového zasedání Akademického senátu FSV UK

11.03.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

V prokliku naleznete zápis z únorového zasedání Akademického senátu FSV UK. Nejdůležitějšími body na programu byly: vznik pracovní skupiny pro reformu vytváření rozpočtu FSV UK, vyhlášená výběrová řízení na tajemníka/tajemnici FSV, vedoucí/ho ekonomického oddělení a vedoucí/ho OZS, informace děkana o reformě děkanátu (návrh nového postu proděkanky pro ekonomiku) a rozdělení Studentských peněz na nové projekty. Detaily naleznete v zápisu. V případě jakýchkoli dotazů či podnětů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

"Rok poté"

10.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Zajímá Vás, jak si vedou v práci čerství absolventi IES? Několik studentů, kteří končili na počátku loňského roku, nám napsalo, jakou mají „rok poté“ kariéru. Jejich profily si můžete přečíst zde.

Nabídka práce v školství

09.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Gymnázium PORG hledá na zkrácený úvazek učitele Ekonomie. Pozice je vhodná i pro studenty. Podrobnosti naleznete zde.

Přednáška Tomáše Sedláčka - Vzpomínky na studia, ekonomie mezi ideologií a matematikou

09.03.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Zveme vás na přednášku Tomáše Sedláčka Vzpomínky na studia, ekonomie mezi ideologií a matematikou pořádanou E-klubem, která se bude konat 19.3.2015 v 17:00 v budově IES v Opletalově ulici, místnost 109. Více informací naleznete na Facebooku.

 

Prof. Michal Mejstřík v Otázkách Václava Moravce

09.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Kam pro peníze? Jak nadále regulovat nebankovní poskytovatele úvěrů? Co je to Navigátor bezpečného úvěru? O stavu sektoru poskytovatelů nebankovních úvěrů, možnosti ochrany klientů, úskalí smluv o nebankovních úvěrech a regulaci odvětví diskutoval v Otázkách Václava Moravce prof. Michal Mejstřík spolu s Martinem Prosem a Pavlem Uhlem.

Diskuzi si můžete poslechnout zde (od 52:37 min.) a druhou část zde.

|<  <<  <  1-40  41-80  81-120  121-160  161-200  201-240  241-280  281-320  321-360  >  >>  >|