Novinky (archiv)

5 dílčích stipendií pro studium na UMEF University v Ženevě

18.07.2014   |   Ing. Šárka Bokočová

 Universita UMEF (University of Management, Economics and Finance) v Ženevě nabízí pro uchazeče z České republiky celkem 5 stipendií. Těchto stipendií lze využít k tříletému bakalářskému, dvouletému magisterskému nebo tříletému doktorandskému studiu, které musí být zahájeno v akademickém roce 2014/2015. 

Jedná se o dílčí stipendia, neboť stipendisté musí počítat s hrazením dalších nutných výdajů (např. nákup učebních pomůcek, pořízení studentské karty aj.) v celkové výši 3800 švýcarských franků (CHF) ročně.

Přihlášky se podávají přímo na školu, uzávěrka přijímání přihlášek je 31. července 2014. Formulář žádosti je třeba stáhnout z webové stránky školy, k vyplněnému formuláři je nutné přiložit životopis a doklady o dosavadním vzdělání (podle toho, o kterou úroveň studia se jedná), případně i další doklady, pokud by je švýcarská škola požadovala. Informace o náplni studia musí zájemci vyhledat na webové stránce školy.

Případné upřesňující dotazy je nutno směrovat přímo na školu.

Kontakt a bližší informace:

Internet: http://www.umef-university.ch    

Barbara Pertold-Gebická prezentovala na prestižní konferenci European Society for Population Economists

03.07.2014   |   Ing. Petra Dědková

Konference se uskutečnila ve dnech 18. - 21. 6. 2014 na Univerzitě Minho ve městě Braga, Portugalsko. Mezi hlavní témata patřila ekonomie domácností, ekonomie trhu práce, ekonomie veřejného sektoru, demografie a ekonomie zdraví.

Barbara Pertold-Gebická zde představila svůj článek „Does occupational (re)allocation explain the motherhood penalty?“.

Petr Janský hostem Radiožurnálu

03.07.2014   |   Ing. Petra Dědková

Aktuální vládní daňové změny zaměřené na pomoc rodinám s dětmi a také důchodcům komentoval v pořadu „Stalo se dnes“ Petr Janský.  Celý rozhovor si můžete poslechnout prostřednictvím prokliku v nadpise.

Výběrové řízení na stáž v Českých centrech

03.07.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, vyhlašují výběrové řízení na tříměsíční stáž v ústředí Českých center. Nabídka je určena pro studenty bakalářského nebo magisterského studia.
Termín stáže: září – listopad 2014

Přihlášky do výběrového řízení zasílejte emailem na adresu staze@czech.cz do pátku 31. července 2014. Více informací zde.

Nabídka pro studenty – účast na Teritoriálních setkání ICC a stáž při přípravách výroční konference EWBF 2014

02.07.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

ICC – International Chamber of Commerce nabízí možnost účastnit se připravovaných Teritoriálních setkání ICC. Účast na setkání je podmíněna jedním dnem (8 hodinami) dobrovolné práce při přípravách výroční konference EWBF 2014. O připravovaných setkáních budeme včas informovat. V rámci příprav konference pro podporu mezinárodního obchodu a investic se mohou studenti účastnit i delší placené stáže, či jednodenní brigády přímo v době konání konference. Pro detaily nabídek, prosím, kontaktujte Elišku Šerhantovou.

Centrum excelence "Center for Advanced Economic Studies" získalo nejvyšší možné hodnocení

01.07.2014   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Univerzitní centrum excelence Center for Advanced Economic Studies (společný projekt CERGE UK a IES FSV UK) získalo nejvyšší možné hodnocení A. V rámci Univerzity Karlovy získalo nejvyšší hodnocení pouze 5 z celkově 27 financovaných center excelence. Na činnosti centra v letech 2012-2013 byly oceněny zejména mimořádně kvalitní výsledky a vynikající výzkumný potenciál juniorních výzkumníků.

Stáže na září

30.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Byla aktualizována nabídka stáží. Detaily naleznete zde.

Ladislav Krištoufek a prof. Miloslav Vošvrda publikovali článek v časopise Energy Economics

30.06.2014   |   Ing. Petra Dědková

Blahopřejeme kolegům z IES, Ladislavu Krištoufkovi a prof. Miloslavu Vošvrdovi, k publikaci článku „Commodity futures and market efficiency“ v časopise Energy Economics.

Časopis patří mezi 80 nejlepších ekonomických časopisů na světě dle Article Influence Score z databáze Web of Science.  

Profesor Oldřich Dědek obdržel Cenu Milana Sojky

23.06.2014   |   Ing. Petra Dědková

Cena Milana Sojky je určena pro autora nejlepší obhájené a vydané studie Národo- hospodářského ústavu Josefa Hlávky a je udělována každoročně Národohospodářským ústavem Josefa Hlávky ve spolupráci s Vysokou školou ekonomie a managementu po splnění stanovených podmínek.

Laureátem této ceny za rok 2013 se stal prof. Ing. Oldřich Dědek, CSc. za studii: "Historie evropské měnové integrace. Doba eura." Blahopřejeme!

Nabídka částečného pracovního úvazku v ČSOB

23.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

ČSOB nabízí part-time pracovní pozici Analytik úvěrového portfolia pro oddělení řízení úvěrových rizik. Požadována je perfektní znalost angličtiny, velmi dobrá znalost MS Excel a  zkušenosti s programy SAS, Matlab/R, Access a/nebo SQL výhodou. Pro další detaily pozice, kontaktujte prosím Elišku Šerhantovou.

Zahraniční stáže v rámci programu Erasmus+

22.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

V rámci programu Erasmus+ může každý student od 2. ročníku bakalářského studia absolvovat praktickou stáž v zahraničí. Informace o podmínkách stáží, stejně tak jako aktuální nabídku na stránkách zprostředkující organizace ERA, naleznete zde. Výběrové řízení bude probíhat v říjnu 2014, přičemž na stáže bude možné nastoupit od prosince 2014. O podrobnostech Vás budeme včas informovat.

Nabídka stáží - aktualizováno

22.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Zájemci o placenou brigádu - praxi v bankovnictví, prosím, hlaste se Elišce Šerhantové. 

"Alumni of the Month" za měsíc červen - Pavel Dvořák

18.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

I v červnu pokračujeme s představováním šikovných a zajímavých absolventů IES. Druhým Alumnus of the Month se stává Pavel Dvořák, absolvent bakalářského cyklu na IES. Pavel nyní dokončuje magisterské studium v Amsterdamu, kde také letos na jaře výrazně zabodoval v celosvětové soutěži Econometric Game. Minirozhovor s ním a jeho profil naleznete zde.

 

Nabídka stáží

15.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Byla aktualizována nabídka stáží. K dispozici jsou měsíční stáže ještě na tyto prázdniny. 

Absolventi rok poté

12.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Co dělají absolventi magisterského studia na IES po skončení studia? V nové rubrice Rok poté vybíráme z každé skupiny magisterských absolventů zajímavé příklady kariérních cest, a to přesně rok po absolvování studia. Z absolventů z června 2013 jsme zvolili Waheeda Browna (absolvent MEF, nyní softwarový inženýr v Silicon Valley), Kateřinu Kortovou (dokončuje mgr. program ve financích v Tilburgu) a Danielu Touškovou (analytička Portfolio Managementu Gas, jedna z vítězek soutěže "V RWE mají ženy zelenou".)

Proběhl Den otevřených dveří

12.06.2014   |   Ing. Petra Dědková

Dne 6. 6. 2014 se v prostorách budovy IES uskutečnil Den otevřených dveří. Přijatí studenti i zájemci o studium se na základě prezentace ředitele Institutu Martina Gregora měli možnost seznámit s důležitými informacemi, které se týkaly samotného studia i připravovaných novinek.

Užitečné rady a tipy předal  studentům  i garant bakalářského programu doc. Tomáš Cahlík, koordinátor bakalářského programu v anglickém jazyce dr. Michal Červinka a zástupkyně jazykového oddělení Lucie Poslušná

V neposlední řadě uchazeči získali představu také o bohatém studentském životě od zástupců studentské organizace E-klub. 

Ladislav Krištoufek získal Prémii Otto Wichterleho v roce 2014

11.06.2014   |   Ing. Petra Dědková

U příležitosti 17. zasedání Akademické rady AV ČR udělil předseda AV ČR Jiří Drahoš Prémii Otto Wichterleho v roce 2014 mladým vědeckým pracovníkům v AV ČR.
 

Prémii za Oblast věd o neživé přírodě získal náš kolega, PhDr. Ladislav Krištoufek, Ph.D., a to na základě svého působení v Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, kde je rovněž aktivně angažován. Blahopřejeme!  

Tomáš Havránek obdržel cenu UniCredit & Universities Foundation za svoji disertaci

10.06.2014   |   Ing. Petra Dědková

Vědecký výbor UniCredit & Universities Foundation vybral tři vynikající doktorské disertace v oboru ekonomie a financí. 

Vítězi 4. ročníku Ceny za nejlepší disertaci jsou: Silvia Galli (University of Hull, Durham, U.K.), Tomáš Havránek (IES FSV UK), Gerardo Manzo (Fama-Miller Research Professional, University of Chicago Booth School of Business).

Soutěž byla otevřena mladým absolventům doktorského studia v oblasti ekonomie a financí ze všech evropských zemí, ve kterých působí Unicredit. Práce Tomáše Havránka "Meta-Analysis in International Economics" uspěla ve velmi silné konkurenci. Blahopřejeme!

Stáže v oblasti financí

09.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Byla aktualizovnána nabídka stáží. Podrobnosti naleznete zde.

Třetí letošní číslo Czech Journal of Economics and Finance právě vyšlo

09.06.2014   |   Ing. Šárka Bokočová

Třetí vydání Czech Journal of Economics and Finance (3/2014) přináší následující články:

The journal is published by Faculty of Social Sciences, Charles University and is currently edited by Roman Horváth (Editor-in-Chief), and Senior editors: Jarko Fidrmuc (Zeppelin University, Friedrichshafen), Martin Fukač (New Zealand Treasury), Ondřej Schneider (IES, IIF), and Laurent Weill (University of Strasbourg).

Institut ekonomických studií pořádá Den otevřených dveří

05.06.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Zveme všechny přijaté studenty i zájemce o studium ekonomie a financí na Den otevřených dveří IES FSV UK, který se uskuteční dne  6. června 2014 od 9 hodin. O užitečné informace, rady a tipy se podělí ředitel IES FSV UK dr. Martin Gregor, garant bakalářského programu doc. Tomáš Cahlík a koordinátor bakalářského programu v anglickém jazyce dr. Michal Červinka. Zástupci studentské organizace E-klub Vám rovněž poskytnou neocenitelné rady a představí všechny akce, které připravili pro nadcházející akademický rok.

Celý den budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si budovu IES FSV UK v Opletalově ulici 26, Praha 1.

Přijďte se zeptat na vše, co Vás zajímá!

Podrobný program Dne otevřených dveří naleznete zde.

Užitečné informace o studiu na IES FSV UK naleznete také na webové stránce Zájemci o studium.

Michal Bauer, Julie Chytilová a Barbara Pertold-Gebická publikovali článek v časopise Experimental Economics

04.06.2014   |   Ing. Petra Dědková

Blahopřejeme kolegům z IES, Michalu Bauerovi, Julii Chytilové a Barbaře Pertold-Gebické, k publikaci článku „Parental Background and Other-Regarding Preferences in Children“ v časopise Experimental Economics.

Časopis patří mezi 20 nejlepších ekonomických časopisů na světě (dle Article Influence Score z databáze Web of Science).

prof. Lubomír Mlčoch obdržel historickou pamětní medaili UK

02.06.2014   |   Ing. Petra Dědková

U příležitosti významného životního jubilea udělil rektor UK prof. Lubomíru Mlčochovi historickou pamětní medaili UK za zásluhy o rozvoj Fakulty sociálních věd a Univerzity Karlovy. 

Rádi bychom panu profesoru Mlčochovi co nejsrdečněji poblahopřáli rovněž za celý Institut ekonomických studií a u příležitosti jeho kulatých narozenin přejeme hodně zdraví, štěstí a životní pohody! 

Nabídka stáží

02.06.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

 Byla aktualizována nabídka stáží na toto léto. Pro detaily navštivte sekci Příležitosti - Nabídka stáží.

Nabídka práce v ČSOB

29.05.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

ČSOB nabízí full time (nebo v případě dohody i part time) pozici Management Consultant. Podmínkou je ukončené bakalářské studium. Pro bližší informace kontaktujte prosím Elišku Šerhantovou.

„Alumni of the Month“ za měsíc květen – Karel Diviš

28.05.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

V sekci Alumni nyní naleznete novou rubriku „Alumni of the Month“. Každý měsíc zde budeme vyhlašovat nového „Absolventa měsíce“. Alumni of the Month je cestou, jak chceme informovat o dosažených úspěších, mimořádných výsledcích nebo neobvyklých aktivitách absolventů Institutu ekonomických studií. Rádi bychom ukázali zajímavé kariérní dráhy, jež by mohly motivovat a inspirovat současné, ale i budoucí studenty Institutu.

Prvním z řady absolventů IES, které představujeme, je Karel Diviš, majitel úspěšné IT firmy a televizní moderátor.

Internship in UK Trade and Investment BRITISH EMBASSY, Prague

27.05.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

The British Embassy, Prague is offering an internship opportunity for a University student to join the team of the UK Trade and Investment from July 2014. UK Trade & Investment (UKTI) is the UK Government’s trade promotion and inward investment organisation. It brings together the work of the Foreign & Commonwealth Office and the Department for Business, Innovation and Skills. The main elements of the internship are providing administrative assistance to the regional campaign team. Detailes here. Applications should be made in English by 4 June 2014 by email only to prague.recruitment@fco.gov.uk.

Nabídka práce: Patria Corporate Finance, a. s.

27.05.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Společnost Patria Corporate Finance, a. s. hledá kolegu na pozici Analytik. Pro podrobnosti prosím kontaktujte Elišku Šerhantovou.

Piknik na Ladronce, přijďte i s rodinou!

25.05.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

V sobotu 31. 5. 2014 od 15:00 se uskuteční druhý pokus o neformální setkání absolventů IES. Věříme, že počasí nám už bude přát. Budeme na Vás těšit na Ladronce, v oblasti znázorněné na přiložené mapce. Tentokrát s sebou vezměte i své partnery, děti, sportovní vybavení, piknikové koše a dobrou náladu. Budeme rádi, když využijete příležitosti společně si zasportovat, popovídat si a užít si příjemné odpoledne se spolužáky z IES. Veškeré sportovní aktivity budou neorganizované, takže je na Vás, jestli si s sebou vezmete běžecké vybavení, in-line brusle, nebo jen láhev vína a deku. Pro děti budeme mít připraveno pár nenáročných aktivit, aby se nenudily. Doufáme, že tentokrát vše proběhne a nebude pršet.

Nabídka stáží na toto léto

23.05.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Pro nabídku stáží ještě na toto léto, informace zde. Termíny uzavření nabídky 25. 5. a 29. 5.!

Konference ARVe2014 – AMBICE, REALITA, VIZE – ENERGETIKA A EVROPSKÉ DESETILETÍ

22.05.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

se koná v úterý 27.5.2014 se v Černínském paláci (sídlo MZV ČR). Vše o ní najdete na : http://www.arve2014.jmm.cz. Pokud se konference chcete zúčastnit, projevte svůj zájem na sekretariátu Institutu ekonomických studií nebo přímo u prof. Mejstříka. Pozvánka platí pro cca 5 osob a společenský oděv je nutný.

Doc. Roman Horváth hostem studia ZET na rádiu BBC

21.05.2014   |   Ing. Petra Dědková

O účinnosti měnové politiky centrálních bank a výhledu na ekonomickou stabilitu v ČR a Evropě hovořil doc. Roman Horváth v interview pro studio ZET

Rozhovor byl zaměřen na vyhodnocování zdraví finančního sektoru, celkový vliv centrálních bank na dopady finanční krize, tradiční i netradiční nástroje centrálních bank i názor na listopadovou intervenci ČNB.  Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.

Seminář MATLAB & Simulink " Moderní nástroje pro finanční analýzu a modelování "

21.05.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

se koná ve čtvrtek 5.6.2014, od 12:30h v Hotelu Angelo, Radlická 3216/1g, 150 00 Praha 5. Seminář si klade za cíl seznámit odbornou veřejnost s možnostmi využití moderních výpočetních nástrojů ve finančním a bankovním sektoru, vystoupí zde také PhDr. Ladislav Krištoufek Ph.D.( What are the Main Drivers of the Bitcoin Price? Evidence from Wavelet Coherence Analysis.) a Mgr. Božena Bobková ( Extended DSGE Model of the Czech Economy ). Seminář je bezplatný pro registrované hosty. Prosíme o potvrzení Vaší účasti přihláškou.

Předávání ocenění Zlatý kurz za ZS 2013/2014

20.05.2014   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Dne 6. května 2014 se na zasedání Akademického senátu FSV UK uskutečnilo další předávání ocenění Zlatý kurz za vedení kurzů, které byly nejlépe hodnoceny při hodnocení kurzů za zimní semestr 2013/2014 (podle celkové známky kurzu). 

Za IES získali ocenění: Mgr. Tomáš Adam, PhDr. Jaromír Baxa, Ph.D., RNDr. Tomáš Bárta, Ph.D., Mgr. Lukáš Vácha, Ph.D. Všem oceněným blahopřejeme.

Ocenění je spojeno s finanční odměnou, vedení fakulty je z ocenění včetně finanční odměny vyjmuto. Fotogalerie zde.

prof. Mgr. Kateřina Šmídková Ph.D.

19.05.2014   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Vážení kolegové, studenti,

rádi bychom Vás informovali, že poslední rozloučení s prof. Kateřinou Šmídkovou se konalo ve středu 14.5.2014 v kruhu nejbližších příbuzných, jak bylo její přání.  

Níže je uvedena adresa, na kterou je možné zasílat případné projevy soustrasti.

140 00 Praha 4 – Krč, Horáčkova 1207/9

antonin.smidek79@gmail.com

Cena za nejlepší výzkumné práce ČNB

18.05.2014   |   Ing. Petra Dědková

Česká národní banka udělila letošní cenu za ekonomický výzkum (Economic Research Award) dvěma publikacím. Vyhlášení bylo součástí desátého ročníku konference „Research Open Day České národní banky“.

Autory první oceněné publikace nazvané „Transmission Lags of Monetary Policy: A Meta-Analysis“ jsou Tomáš Havránek a Marek Rusnák

Druhá oceněná publikace má titul „Are Bayesian Fan Charts Useful for Central Banks? Uncertainty, Forecasting, and Financial Stability Stress Tests“ a jejími autory jsou Michal Franta, Jozef BaruníkRoman Horváth a Kateřina Šmídková. Kateřina Šmídková se původně ceny vzdala, ale ČNB se jí rozhodla cenu udělit in memoriam.

Obě výzkumné práce, které získaly letošní cenu Economic Research Award, jsou vysoce relevantní pro ČNB a byly publikovány v prestižním časopise International Journal of Central Banking.

Best Undergraduate Paper Competition

16.05.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

The International Atlantic Economic Society is pleased to announce Best Undergraduate Paper Competition. Submission Deadline: June 15, 2014. The winner of the student competition will receive a $500 check. The paper must conform to AEJ manuscript style instructions, be 10 - 20 pages in length including tables, and be submitted in MS Word format. For details please contact Eliška Šerhantová.

Nabídka pracovního místa ve státní instituci – oddělení Fiskální projekce a ekonomické modelování

15.05.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Zájemci o full time pozici v oddělení Fiskální projekce a ekonomické modelování, hlaste se prosím Elišce Šerhantové, která Vám podá bližší informace. Náplní práce bude podílení se na tvorbě a rozvoji ekonomických a ekonometrických modelů zaměřených na makroekonomické a fiskální predikce, simulace dopadů opatření hospodářské politiky na makroekonomický vývoj a na analýzách citlivosti makroekonomických a fiskálních agregátů na relevantní šoky.

Jozef Baruník, Roman Horváth a Kateřina Šmídková publikovali článek v IJCB

14.05.2014   |   Ing. Petra Dědková

Blahopřejeme kolegům z IES k publikaci článku v časopise International Journal of Central Banking. Článek „Are Bayesian Fan Charts Useful? The Effect of Zero Lower Bound and Evaluation of Financial Stability Stress Tests“ vydali ve spolupráci s Michalem Frantou (ČNB).

Časopis International Journal of Central Banking patří mezi 50 nejlepších ekonomických časopisů na světě dle rekurzivního impakt faktoru z databáze RePEc. 

Portál IHNED.cz se věnuje zmíněnému článku pod názvem "Čeští ekonomové umějí pomoci centrálním bankám. Jejich závěry otiskl prestižní časopis". 

Odloženo na 31. 5. !!! - „IES Alumni piknik“ na Ladronce, přijďte i rodinou!

12.05.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

V sobotu 31. 5. 2014 od 15:00 se uskuteční další z řady neformálních setkání absolventů IES. Budeme na Vás těšit na Ladronce, v oblasti znázorněné na přiložené mapce. Tentokrát s sebou vezměte i své partnery, děti, sportovní vybavení, piknikové koše a dobrou náladu. Budeme rádi, když využijete příležitosti společně si zasportovat, popovídat si a užít si příjemné odpoledne se spolužáky z IES. Veškeré sportovní aktivity budou neorganizované, takže je na Vás, jestli si s sebou vezmete běžecké vybavení, in-line brusle, nebo jen láhev vína a deku. Pro děti budeme mít připraveno pár nenáročných aktivit, aby se nenudily. V případě deště bude akce přesunuta na pozdější datum.

|<  <<  <  1-40  41-80  81-120  121-160  161-200  201-240  241-280  281-320  321-360  >  >>  >|