Novinky (archiv)

Stipendijní pobyty na HH Universität Düsseldorf

18.03.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

OZS informuje o možnosti získání stipendia pro studijní pobyt na Henrich Heine Universität Düsseldorf. Bližší informace v prokliku. Zájemci nechť posílají přihlášky do 22.3.2015 Lence Šťastné.

Nová publikace Bankovnictví v teorii a praxi / Banking in Theory and Practice

16.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Rádi bychom vás informovali o nové publikaci prof. Michala Mejstříka, Petra Teplého a Magdy Pečené Bankovnictví v teorii a praxi / Banking in Theory and Practice, kterou vydalo nakladatelství Karolinum. Publikace je zároveň povinnou literaturou pro předměty JEB126 - Introductory Banking a JEM032 – Banking a doporučenou literaturou pro předmět JEB027 - Finanční ekonomie. Více informací naleznete zde. Přejeme příjemné čtení.

Přednáška na téma: "Data science v retailovém bankovnictví" už v pondělí

12.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku o data science v bankovnictví. Jaké používají Data Scientists postupy, jak využívají data efektivně a jaké metody a nástroje pro prediktivní modelování uplatňují? A jak se pracuje s výstupem? Na tyto a další otázky dostanete odpovědi na přednášce, která se bude konat 16. 3. od 17:00 v místnosti 105. Tématu se budou věnovat odborníci z ČSOB.

Informace z únorového zasedání Akademického senátu FSV UK

11.03.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

V prokliku naleznete zápis z únorového zasedání Akademického senátu FSV UK. Nejdůležitějšími body na programu byly: vznik pracovní skupiny pro reformu vytváření rozpočtu FSV UK, vyhlášená výběrová řízení na tajemníka/tajemnici FSV, vedoucí/ho ekonomického oddělení a vedoucí/ho OZS, informace děkana o reformě děkanátu (návrh nového postu proděkanky pro ekonomiku) a rozdělení Studentských peněz na nové projekty. Detaily naleznete v zápisu. V případě jakýchkoli dotazů či podnětů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

"Rok poté"

10.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Zajímá Vás, jak si vedou v práci čerství absolventi IES? Několik studentů, kteří končili na počátku loňského roku, nám napsalo, jakou mají „rok poté“ kariéru. Jejich profily si můžete přečíst zde.

Nabídka práce v školství

09.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Gymnázium PORG hledá na zkrácený úvazek učitele Ekonomie. Pozice je vhodná i pro studenty. Podrobnosti naleznete zde.

Přednáška Tomáše Sedláčka - Vzpomínky na studia, ekonomie mezi ideologií a matematikou

09.03.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Zveme vás na přednášku Tomáše Sedláčka Vzpomínky na studia, ekonomie mezi ideologií a matematikou pořádanou E-klubem, která se bude konat 19.3.2015 v 17:00 v budově IES v Opletalově ulici, místnost 109. Více informací naleznete na Facebooku.

 

Prof. Michal Mejstřík v Otázkách Václava Moravce

09.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Kam pro peníze? Jak nadále regulovat nebankovní poskytovatele úvěrů? Co je to Navigátor bezpečného úvěru? O stavu sektoru poskytovatelů nebankovních úvěrů, možnosti ochrany klientů, úskalí smluv o nebankovních úvěrech a regulaci odvětví diskutoval v Otázkách Václava Moravce prof. Michal Mejstřík spolu s Martinem Prosem a Pavlem Uhlem.

Diskuzi si můžete poslechnout zde (od 52:37 min.) a druhou část zde.

Veletrh kariérních příležitostí

09.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Veletrh kariérních příležitostí Careerdays se koná již 12.-13. 3. 2015. Podrobnosti naleznete zde.

Erasmus Mundus Programme for Post-doctorate and Staff

05.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

The programme promotes mobility between Europe and Asia through mobility grants for Post-doctorate and Staff of EU higher education institutions.The applications for this programme will be open until the 22nd of March 2015. Post-doctorates selected applicants will receive a grant worth 1800 euros/month and staff 2500 euros/month, the flight ticket and the insurrance. Mobility last 6 months for Post-Doctorates and 1 month for staff. For more information see here.

Seminář pro zájemce o studium v zahraničí

04.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Jak se liší studium na zahraniční univerzitě a v Čechách, jak úspěšně absolvovat pohovor nebo kde sehnat finance na studium v zahraničí? Vše se dozvíte na semináři Yes, you should! Koná se 11. 3. v místnosti 314.
Na akci se registrujte zde.

Erasmus+: osobní pohovory

04.03.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

Všichni zájemci o studijní pobyt v rámci Erasmus+ byli pozváni na ústní pohovor emailem. Pokud někdo z přihlášených studentů pozvánku nedostal, nechť se mi ozve.

Stipendijní pobyty pro studenty na německých a švýcarských univerzitách

27.02.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

OZS zveřejnilo nabídku stipendijních pobytů pro studenty (včetně doktorandů) na německých a švýcarských univerzitách, další informace najdete zde a konkrétní nabídku na Univerzitu v Düsseldorfu zde. Přihlášky je nutné odevzdat na OZS do 4. března.

Kompaktní (týdenní) kurz Sociology of Law and Economics

27.02.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Milé studentky a studenti,
koncem března přijede na ISS dr. Sabine Frerichs z University of Helsinky vyučovat kompaktní (týdenní) kurz Sociology of Law and Economics. Bohužel svůj příjezd potvrdila až nyní a tak je zápis dostupný až ode dneška, ale pokusíme se ho ještě o týden prodloužit. Kurz vřele doporučuji, je o aktuálních tématech a dr. Frerichs ho dobře připravila. Pokud byste měli zájem, můžete se do něj ještě zapsat. Více o Sabine Frerichs zde. Sylabus je v příloze. 
Martin Hájek
ředitel ISS

"Jak na pracovní pohovor?" Přednáška se koná už v pondělí!

26.02.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Nevíte, co očekávat od pracovního pohovoru? Rádi byste se na něj připravili co nejlépe a chcete vědět, na co speciálně si dát pozor? A jaké jsou vlastně požadavky na absolventy nastupující do pracovního procesu? Odpovědi na tyto otázky dostanete 2. 3.  2015 na další z řady přednášek týkající se kariéry. Tentokrát budou přednášet odborníci ze společnosti SAP. Přednáška se bude konat od 17:00, v místnosti 105. 

Výzkum IES podruhé: citace v publikaci IMF a materiálu Bank of England

25.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Významný úspěch zaznamenali naši kolegové Roman Horváth a Marek Rusnák. Jejich článek Exchange Market Pressures during the Financial Crisis: A Bayesian Model Averaging Evidence je citován v Global Financial Stability Report vydané International Monetary Fund.

Další skvělou zprávou je, že Martin Weale, člen Monetary Policy Committee Bank of England, diskutuje ve své řeči Forward guidance and its effects článek našich kolegů Romana Horvátha, Marka Rusnáka, Zuzany Havránkové a Tomáše Havránka Cross-country Heterogeneity in Intertemporal Substitution.

Všem gratulujeme!

Výzkum autorů z IES FSV UK citován World Bank

25.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Skvělého úspěchu dosáhli naši kolegové Julie Chytilová a Michal Bauer. Jejich výzkum je citován v aktuální World Development Report vydávané Světovou bankou. Konkrétně jsou zmíněny dva články - Behavioral Foundations of Microcredit: Experimental and Survey Evidence from Rural India o mikropůjčkách a War's enduring effects on egalitarian motivations and in-group biases o efektech války na sociální chování. Gratulujeme!

E-klub spustil burzu učebnic

24.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

 Rádi informujeme, že E- klub spustil burzu učebnic. Zapojit se můžete zde

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ !

23.02.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

DNES 23.2. SE OD 12:30 H KOMPLETNĚ RUŠÍ VÝUKA Z BEZPEČNOSTNÍCH DŮVODŮ, V BUDOVĚ IES SE NESMÍ NIKDO ZDRŽOVAT.
sekretariát IES

Upozornění zaměstnancům a studentům FSV UK

23.02.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Vážení zaměstnanci, milí studenti,
vzhledem k opakovaným výhrůžkám UK bude dnes na doporučení Policie ČR zrušena výuka od 12:30 po zbytek dne. Zaměstnanci dokončí pracovní den v režimu práce z domova. Prosíme proto pedagogy, zaměstnance fakulty i studenty, aby v pondělí 23. 2. 2015 po 12:30 hodině ukončili výuku, práci či studium a nejpozději od 13:00 opustili fakultní budovy. Od úterý ráno je možný návrat do fakultních prostor. Omlouváme se vám všem za komplikace, ale považujeme tuto preventivní evakuaci za nezbytnou. Děkujeme za spolupráci a věříme, že tato mimořádná událost nenaruší běh vašich dní.
S pozdravem Jakub Končelík

Vyplňte daňové přiznání a podpořte Alumni Chair

22.02.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Nemáte ještě vyplněné daňové přiznání? Vyplňte si ho online a přispějte na Alumni Chair. Vše je hotové do 15 minut a veškerý výtěžek připadne spolku absolventů IES Alumni. Podrobnosti naleznete zde.

Přednáška E-klubu - Magisterské studium v zahraničí

20.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Zájemce o magisterské studium na zahraničních školách zveme na přednášku E-klubu, která se bude konat 25.2.2015 v budově IES v Opletalově ulici. Cílem přednášky je předat praktické rady ohledně výběru školy, přijímacího řízení apod. Více informací naleznete na Facebooku

Cena Michaela Montiase pro dr. Zdeňka Drábka

20.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Náš externí spolupracovník dr. Zdeněk Drábek ve spolupráci s M. Fabricio Perezem (School of Business and Economics, Wilfrid Laurier University) a Josefem C. Bradou (Arizona State University) získal Cenu Michaela Montiase za článek Illicit money flows as motives for FDI. Cena je udělovaná American Association for Comparative Economic Studies (ACES) každé dva roky za nejlepší článek publikovaný v prestižním časopise Journal of Comparative Economics. Gratulujeme! 

Grantová agentura ČR

20.02.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

Grantová agentura ČR vyhlásila soutěž na standardní, juniorské a mezinárodní grantové projekty (s Německem, Koreou a Tchaj-wanem) s počátkem řešení od 1. 1. 2016.

Zadávací dokumentace  
Vstup do aplikace  
Postup pro řešitele projektu  

Termín zaslání návrhů na oddělení vědy: 20. března 2015.

Law and Economics: Second Student Workshop

19.02.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Czecho-Slovak Law and Economics Association (CSLEA) invites Bachelor, Master and PhD students to submit papers to its second student workshop on Law and Economics. The workshop is held on April 10, 2015, at Charles University Law School. The purpose of the workshop is to bring students who write theses on Law and Economics together and provide them with feedback from senior mentors. The keynote speakers is Tomas Sobek (MUNI). More information can be found HERE

The early admission deadline for academic year 2015/16 is coming soon!

19.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

If you are interested in joining one of our programs taught fully in English, the early admission deadline is recommended. The application process is on-line only and there is no application fee. For more information visit our website: http://fsveng.fsv.cuni.cz/FSVEN-498.html.

JEM171 Financial Derivatives

19.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Specifically for this semester, we are opening a new Master course devoted to financial derivatives. The course is complementary to courses Financial Markets and Instruments I and II. The first part of the course will review options, futures and forward markets, and cover discrete time-finance models. The second and main part of the course will be continuous-time finance models. Enrolment is limited. The course is scheduled for Monday.

Publikace členů IES FSV UK v MIT Technology Review

18.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Naši kolegové Ladislav Krištoufek a Michal Paulus dosáhli skvělého úspěchu. MIT Technology Review vydalo přehledový článek z jejich publikace „Worldwide clustering of the corruption perception“. Článek je dostupný online zde.

 

Gratulujeme!

 

BCG CONNECTION EVENT

18.02.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

Are you ready to discover a career of challenge and reward?
 
The Boston Consulting Group is the world’s leading advisor on business strategy and the pioneer in strategy consulting. Join our connection event to meet experienced BCG consultants and get answers to your questions. Learn about BCG’s Crack the Case  interview training as well. Together we will develop the best in you.

Register by March online at here. If you have any questions, please contact vcelakova.daniela@bcg.com

Jaká je šance studovat na IES FSV UK?

17.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

S blížícím se termínem pro podání přihlášek na vysoké školy přinášíme zajímavou informaci o tom, jaká je šance na přijetí na IES FSV UK v závislosti na dosažených výsledcích ve SCIO testech. Při hodnocení uchazečů o studium používáme kombinovaný percentil, který je dán součtem 0,6 * MAT + 0,4 * OSP, kde MAT je percentil z testu z Matematiky a OSP percentil z testu z Obecných studijních předpokladů. V roce 2015 předpokládáme, že pro přijetí bude potřeba dosáhnout kombinovaného percentilu v přibližné výši 75-80. 

Více informací včetně přehledných grafů naleznete zde.

Soutěž vysokoškoláků ve vědecké odborné činnosti v matematických oborech

16.02.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Mezinárodní soutěž ve vědecké odborné činnosti v matematických oborech připravená českou a slovenskou matematickou společností nyní zahajuje svůj šestnáctý ročník. Závěrečné kolo proběhne v květnu v Bratislavě. Podrobnosti k soutěži, stejně jako informace, jak se do soutěže hlásit, naleznete zde. 

Přednáška na téma "Kam zmizí retailové banky?"

13.02.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Prague Banking Club ve spolupráci s ČSOB vás zve na přednášku, která se zaměří na vývoj businessu v retailovém bankovnictví. Téma: Kam zmizí retailové banky? Přednášku povede pan Petr Jaroš, Head of ALM/Treasury v ČSOB. Těšíme se na vás v úterý 17. února od 17.50 v Era světě, Jungmannovo náměstí 767/6. Účast prosím potvrďte v následujícím odkazu

Informace k zápisům předmětů a k rušení zápisů

12.02.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Vážené studentky a studenti, věnujte pozornost přiloženému dokumentu o dodatečném zapisování a škrtání předmětů. S ohledem na naprosto nekontrolovaný nárůst těchto žádostí v minulých dvou semestrech bude v následujícím semestru striktně dodržován postup upravený předpisy (viz příloha). Na žádosti je vždy nutné vyjádření garanta. 
Petr Soukup, proděkan pro studijní záležitosti

Mimořádná data k ekonomii zdravotnictví

10.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Díky spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR máme k dispozici unikátní množství dat o zdravotní produkci v České republice, včetně údajů o poskytovaných výkonech a spotřebovaném materiálu. Všechny databáze jsou v dostupné pouze v češtině. Kompletní seznam a popis databází, společně s postupem předání dat, najdete na stránce Databáze.

ERASMUS+ 2015/2016

09.02.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

OZS informuje o možnostech studijních pobytů v zahraničí v rámci programu ERASMUS+. Termín podání přihlášek je pondělí, 16. února až pátek, 27. února v 15 hodin. Více informací najdete na webových stránkách OZS zde. Bližší informace o kritériích výběru na IES najdete zde.

Mentoring úspěšně odstartoval

09.02.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Rádi bychom oznámili, že v tuto chvíli máme vybrané studenty a jejich mentory v novém projektu Mentoring. Zájem byl větší, než jsme očekávali, a proto se počet mentorů navýšil. Mentoři mají přidělené své studenty a studenti mají kontakty na mentory. Mezi mentory se nám podařilo získat zajímavé osobnosti z praxe. Za všechny jmenujme například Petra Gapka, hlavního ekonoma GE Money Bank, Davida Chmelaře, člena představenstva finanční skupiny Wüstenrot, Ladislava Fruehaufa, konzultanta v BCG nebo Ivonu Butcher, která má velmi zajímavou kariéru v USA a tento měsíc poskytne rozhovor jako absolventka měsíce. Přejeme vybraným studentům, aby z této příležitosti dokázali vytěžit maximum. 

Sháníme vyučujicí pro Introductory Statistics

06.02.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

Pro výuku cvičení z Introductory Statistics  (sylabus je v prolinku titulku) sháníme cvičící. Podmínkou je ukončené bc. vzdělání a chuť učit. Samozřejmostí je finanční odměna. Zájemci nechť píší na mail: michal.cervinka@fsv.cuni.cz. 

Ekonomie II: úvod do makroekonomie

05.02.2015   |   PhDr. Tomáš Havránek Ph.D.

Upozorňujeme na možnost zapsat si v letním semestru úvod do makroekonomie vyučovaný v češtině (JEB004 -- Ekonomie II). Kurz navazuje na Ekonomii I (případně Principles of Economics I) a kromě uceleného úvodu do studia makroekonomie nabídne diskuzi o aktuálním vývoji v české a světové ekonomice ve vztahu k ekonomické teorii. Kurz také umožní osvojit si českou ekonomickou terminologii, se kterou se student během svého studia již nemusí setkat (vzhledem k tomu, že převážná část výuky probíhá v angličtině), ale která je důležitým předpokladem pro analytickou práci v tuzemsku.

Soutěž NF Neuron

05.02.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

NF Neuron vyhlásil soutěž na podporu projektů základního výzkumu v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy pro vědce do 40 let. Žádost se podává prostřednictvím webového rozhraní do 31. března 2015. Termín oddělení vědy pro zaslání informace o přípravě projektu: 27. března 2015.

|<  <<  <  1-40  41-80  81-120  121-160  161-200  201-240  241-280  281-320  321-360  >  >>  >|