Novinky

Program AKTION 2015

30.03.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

Program AKTION ČR – Rakousko podporuje v létě 2015 účast studentů veřejných vysokých škol na dvou letních školách německého jazyka, tzv. Sommerkollegs.Více informací v prokliku.

information meeting for Ph.D. applicants

27.03.2015   |   PhDr. Jan Soudek

 Dear colleagues, let me invite you:

1. to apply for Ph.D. in Economics (deadline April 30, entrance exam June 18). The most important condition for successful application is the agreement with the prospective supervisor from senior faculty members. Each faculty member can manage only limited amount of PhD. candidates, therefore do not hesitate to contact the prospective supervisor rather soon than later.

2. for an optional information meeting for applicants on 31st March 2015, 17:00, room no. 601, IES, Opletalova 26, Prague. This is a meeting with the Director of graduate studies, where applicants will have the opportunity to ask any questions regarding the Program and its admission process.

3. to apply for positions at the Center of Doctoral Studies (CDS). CDS has altogether eight paid positions and helps to organize Ph.D. in Economics at IES. It is an opportunity for Ph.D. students to help them fund the studies. The deadline for CDS applications is usually in April and the interviews during June.

Bloomberg Aptitude Test - první termín již dnes odpoledne

25.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

I v tomto letním semestru máte možnost absolvovat Bloomberg Aptitude Test (BAT). Test bude probíhat v budově IES FSV UK v Opletalově ulici, místnost 016 v následujících termínech:

25.3.2015 od 14:30

1.4.2015 od 14:30

15.4.2015 od 14:30

29.4.2015 od 14:30

6.5.2015 od 14:30

Více informací o BAT naleznete zde

 

Federal Reserve Bank of San Francisco cituje výzkum IES FSV UK

25.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Článek našich kolegů Tomáš Havránka a Marka Rusnáka Transmission Lags of Monetary Policy: A Meta-Analysis cituje ve své řeči z března 2015 John C. Williams, prezident a CEO Federal Reserve Bank of San Francisco. Projev na téma důsledků ekonomického vývoje pro monetární politiku přednesl na výroční večeři CFA Society na Havaji.

 

Nabídka stáží

24.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Byla aktualizována nabídka stáží. Podrobnosti naleznete zde.

Absolvent měsíce za březen - Adrian Lupusor

24.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Absolventem měsíce března je Moldavan Adrian Lupusor. Adrian v současné době vede moldavský nezávislý think-tank Expert-Grup a podílí se na řadě dalších projektů. Rozhovor s ním, stejně jako jeho medailon, naleznete zde.

 

ČEZ Trading Camp

24.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

TRADING CAMP will be held in May 2015 in Prague for the purpose of selecting suitable candidates to join the team of professionals. ČEZ Trading is searching for Traders, Analysts or Originators. For details see here.

Summer School Mobility Fund

24.03.2015   |   Mgr. Jindřich Matoušek

Center for Doctoral Studies at IES announces the 2015 spring call for applications for funding from the Summer School Mobility Fund (SSMF). The scholarships are aimed at participation in prestigious summer (possibly winter) schools and workshops. Deadline for applications is Friday April 10, 2015 23:59 at phd@fsv.cuni.cz.

Warsaw International Economic Meeting 2015

23.03.2015   |   Mgr. Barbara Pertold-Gebická M.A., Ph.D.

 The University of Warsaw, Faculty of Economic Sciences with CenEA (Co-financing institution) invite all economists to participate in the 10th annual conference - Warsaw International Economic Meeting 2015. All economists, academics and non-academics alike, are invited to submit their unpublished analytical work or new research in all areas of economics. The main objective of this meeting is to stimulate cooperation of researchers and exchange of ideas in the field. Young economists, such as graduate students or post-docs are encouraged to apply.

(Ce)2 workshop in microeconomic theory and applications

23.03.2015   |   Mgr. Barbara Pertold-Gebická M.A., Ph.D.

The second edition of the Ce-squared workshop organized by CenEA in cooperation with CeMMAP will take place in Warsaw on 1-2 July 2015. The workshop focuses on Microeconomic theory and applications. The total number of presentations will not exceed 16. There is no conference fee but participants are expected to cover their own travel and accommodation costs.

We are very happy to announce that prof. John van Reenen (LSE) will give the keynote address at the workshop in the Lecture Series in Honour of Leonid Hurwicz

Cyklus seminářů, kurzů a přednášek - Absolvent

19.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

V dubnu se uskuteční tradiční program Absolvent, který Univerzita Karlova připravuje pro své studenty - budoucí absolventy. Všechny přednášky jsou pro studenty zdarma, jen je nutné se předem zaregistrovat. Více informací a registrace zde. 

Nová publikace Bankovnictví v teorii a praxi / Banking in Theory and Practice

16.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Rádi bychom vás informovali o nové publikaci prof. Michala Mejstříka, Petra Teplého a Magdy Pečené Bankovnictví v teorii a praxi / Banking in Theory and Practice, kterou vydalo nakladatelství Karolinum. Publikace je zároveň povinnou literaturou pro předměty JEB126 - Introductory Banking a JEM032 – Banking a doporučenou literaturou pro předmět JEB027 - Finanční ekonomie. Více informací naleznete zde. Přejeme příjemné čtení.

Informace z únorového zasedání Akademického senátu FSV UK

11.03.2015   |   PhDr. Jiří Kukačka

V prokliku naleznete zápis z únorového zasedání Akademického senátu FSV UK. Nejdůležitějšími body na programu byly: vznik pracovní skupiny pro reformu vytváření rozpočtu FSV UK, vyhlášená výběrová řízení na tajemníka/tajemnici FSV, vedoucí/ho ekonomického oddělení a vedoucí/ho OZS, informace děkana o reformě děkanátu (návrh nového postu proděkanky pro ekonomiku) a rozdělení Studentských peněz na nové projekty. Detaily naleznete v zápisu. V případě jakýchkoli dotazů či podnětů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

"Rok poté"

10.03.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Zajímá Vás, jak si vedou v práci čerství absolventi IES? Několik studentů, kteří končili na počátku loňského roku, nám napsalo, jakou mají „rok poté“ kariéru. Jejich profily si můžete přečíst zde.

Prof. Michal Mejstřík v Otázkách Václava Moravce

09.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Kam pro peníze? Jak nadále regulovat nebankovní poskytovatele úvěrů? Co je to Navigátor bezpečného úvěru? O stavu sektoru poskytovatelů nebankovních úvěrů, možnosti ochrany klientů, úskalí smluv o nebankovních úvěrech a regulaci odvětví diskutoval v Otázkách Václava Moravce prof. Michal Mejstřík spolu s Martinem Prosem a Pavlem Uhlem.

Diskuzi si můžete poslechnout zde (od 52:37 min.) a druhou část zde.

Přednáška Tomáše Sedláčka - Vzpomínky na studia, ekonomie mezi ideologií a matematikou

09.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Zveme vás na přednášku Tomáše Sedláčka Vzpomínky na studia, ekonomie mezi ideologií a matematikou pořádanou E-klubem, která se bude konat 19.3.2015 v 17:00 v budově IES v Opletalově ulici, místnost 109. Více informací naleznete na Facebooku.

 

Výzkum autorů z IES FSV UK citován World Bank

25.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Skvělého úspěchu dosáhli naši kolegové Julie Chytilová a Michal Bauer. Jejich výzkum je citován v aktuální World Development Report vydávané Světovou bankou. Konkrétně jsou zmíněny dva články - Behavioral Foundations of Microcredit: Experimental and Survey Evidence from Rural India o mikropůjčkách a War's enduring effects on egalitarian motivations and in-group biases o efektech války na sociální chování. Gratulujeme!

Výzkum IES podruhé: citace v publikaci IMF a materiálu Bank of England

25.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Významný úspěch zaznamenali naši kolegové Roman Horváth a Marek Rusnák. Jejich článek Exchange Market Pressures during the Financial Crisis: A Bayesian Model Averaging Evidence je citován v Global Financial Stability Report vydané International Monetary Fund.

Další skvělou zprávou je, že Martin Weale, člen Monetary Policy Committee Bank of England, diskutuje ve své řeči Forward guidance and its effects článek našich kolegů Romana Horvátha, Marka Rusnáka, Zuzany Havránkové a Tomáše Havránka Cross-country Heterogeneity in Intertemporal Substitution.

Všem gratulujeme!

E-klub spustil burzu učebnic

24.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

 Rádi informujeme, že E- klub spustil burzu učebnic. Zapojit se můžete zde

Přednáška E-klubu - Magisterské studium v zahraničí

20.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Zájemce o magisterské studium na zahraničních školách zveme na přednášku E-klubu, která se bude konat 25.2.2015 v budově IES v Opletalově ulici. Cílem přednášky je předat praktické rady ohledně výběru školy, přijímacího řízení apod. Více informací naleznete na Facebooku

Cena Michaela Montiase pro dr. Zdeňka Drábka

20.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Náš externí spolupracovník dr. Zdeněk Drábek ve spolupráci s M. Fabricio Perezem (School of Business and Economics, Wilfrid Laurier University) a Josefem C. Bradou (Arizona State University) získal Cenu Michaela Montiase za článek Illicit money flows as motives for FDI. Cena je udělovaná American Association for Comparative Economic Studies (ACES) každé dva roky za nejlepší článek publikovaný v prestižním časopise Journal of Comparative Economics. Gratulujeme! 

The early admission deadline for academic year 2015/16 is coming soon!

19.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

If you are interested in joining one of our programs taught fully in English, the early admission deadline is recommended. The application process is on-line only and there is no application fee. For more information visit our website: http://fsveng.fsv.cuni.cz/FSVEN-498.html.

Law and Economics: Second Student Workshop

19.02.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Czecho-Slovak Law and Economics Association (CSLEA) invites Bachelor, Master and PhD students to submit papers to its second student workshop on Law and Economics. The workshop is held on April 10, 2015, at Charles University Law School. The purpose of the workshop is to bring students who write theses on Law and Economics together and provide them with feedback from senior mentors. The keynote speakers is Tomas Sobek (MUNI). More information can be found HERE

Publikace členů IES FSV UK v MIT Technology Review

18.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Naši kolegové Ladislav Krištoufek a Michal Paulus dosáhli skvělého úspěchu. MIT Technology Review vydalo přehledový článek z jejich publikace „Worldwide clustering of the corruption perception“. Článek je dostupný online zde.

 

Gratulujeme!

 

Jaká je šance studovat na IES FSV UK?

17.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

S blížícím se termínem pro podání přihlášek na vysoké školy přinášíme zajímavou informaci o tom, jaká je šance na přijetí na IES FSV UK v závislosti na dosažených výsledcích ve SCIO testech. Při hodnocení uchazečů o studium používáme kombinovaný percentil, který je dán součtem 0,6 * MAT + 0,4 * OSP, kde MAT je percentil z testu z Matematiky a OSP percentil z testu z Obecných studijních předpokladů. V roce 2015 předpokládáme, že pro přijetí bude potřeba dosáhnout kombinovaného percentilu v přibližné výši 75-80. 

Více informací včetně přehledných grafů naleznete zde.

Mimořádná data k ekonomii zdravotnictví

10.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Díky spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR máme k dispozici unikátní množství dat o zdravotní produkci v České republice, včetně údajů o poskytovaných výkonech a spotřebovaném materiálu. Všechny databáze jsou v dostupné pouze v češtině. Kompletní seznam a popis databází, společně s postupem předání dat, najdete na stránce Databáze.

Přečtěte si aktualizovanou verzi bookletu IES FSV UK A school with a difference

04.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Booklet A school with a difference představuje IES FSV UK nejen zahraničním zájemcům.
V jeho aktualizované verzi naleznete všeobecné informace o nabízených studijních programech a našich absolventech, o akcích pořádaných na půdě IES FSV UK a především o špičkovém výzkumu. Vybrané výzkumné práce jsou pak popsané ve větším detailu.

Reformulace věcného záměru zákona o oceňování

03.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

IES FSV UK pomáhá Ministerstvu financí ČR při reformulaci věcného záměru zákona o oceňování. Konkrétně se na připomínkách formou konzultací podílí dr. Jiří Novák jako odborník na oceňování a dále prof. Michal Mejstřík jako zpravodaj komise pro hodnocení dopadů regulace RIA při Legislativní radě vlády. 

Byl vybrán nositel Alumni Chair pro rok 2015

01.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Letošním držitelem Alumni Chair  je Ladislav Krištoufek. Titul Alumni Chair je jednou ročně udělován představenstvem sdružení absolventů IES FSV UK. Rok 2015 je již pátým, kdy se Alumni Chair uděluje. Gratulujeme.

Informace z lednového zasedání Akademického senátu FSV UK

30.01.2015   |   PhDr. Jiří Kukačka

V prokliku naleznete zápis z lednového zasedání Akademického senátu FSV UK. Nejdůležitějšími body na programu byly: akreditace mag. oboru Mezinárodní teritoriální studia, Novelizace Pravidel pro organizaci studia na FSV UK (bod 6), změny Rigorózního řádu FSV UK (bod 7). Detaily naleznete v zápisu. V případě jakýchkoli dotazů či podnětů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

IES FSV UK již počtvrté obhájil prvenství mezi ekonomickými školami v žebříčku HN

22.01.2015   |   Ing. Petra Dědková

Stejně jako v minulých třech letech je i letos Institut ekonomických studií FSV UK nejlépe hodnocenou ekonomickou školou v ČR dle žebříčku Hospodářských novin.

Deník nejvíce ocenil světovost IES FSV UK a kvalitu vědecké práce. Především díky propracovanému systému zahraniční spolupráce a výuce převážně v angličtině má většina studentů šanci vyjet do zahraničí. O kvalitě výzkumu pak svědčí řada ocenění, která za své publikace naši kolegové pravidelně získávají. IES FSV UK má zároveň nejvíce doktorandů z hodnocených ekonomických škol.

Obhajoba prvenství je pozitivně vnímána i některými potenciálními zaměstnavateli našich absolventů, kteří žebříček považují za jedno z relevantních kritérií při porovnávání vzdělání jednotlivých uchazečů.

Kompletní žebříček nejlepších vysokých škol v ČR najdete v dnešním vydání Hospodářských novin, nebo na webu ihned.cz.

Sledujte program stáží

21.01.2015   |   Ing. Petra Dědková

V rámci služeb kariérního poradce byla rozšířená rubrika Nabídka stáží. V průběhu celého roku, tedy nejen školního, se zde nacházejí nabídky práce ve společnostech, kde studenti mohou uplatnit své školní znalosti a rozšířit je o tolik potřebnou praxi. Současně je možné za tyto stáže získat kredity v rámci bakalářského předmětu Internship JEB134. V nabídce je i několik stáží v zahraničí, za které zase mohou získat kredity studenti magisterského cyklu.

Mezi společnosti, které v loňském roce nabízely stáže nebo zkrácené pracovní úvazky vhodné pro studenty, patřily například ČSOB, Česká spořitelna, Deloitte, BCG, KPMG nebo i státní instituce jako Ministerstvo financí či Exportní a garanční pojišťovací společnost. V zahraničí se pak studenti mohli ucházet o pozice ve Světové bance, Evropském hospodářském a sociálním výboru nebo v Evropské komisi.

Představujeme vám nový Newsletter IES FSV UK 2014

21.01.2015   |   Ing. Petra Dědková

V novém vydání našeho Newsletteru vás seznámíme se špičkovým výzkumem na našem Institutu v minulém roce. Rovněž přinášíme přehled o řadě ocenění našich studentů a absolventů v tuzemských i mezinárodních soutěžích. Představíme vám prof. Jakoba de Haana, hlavního hosta zářiové konference IES Economic Meeting, který hovořil o svém výzkumu a práci v nizozemské centrální bance. Spustili jsme nový web pro zájemce o studium, studujIES.cz. V neposlední řadě se dozvíte o práci naší kariérní poradkyně a studentského E-klubu.

Přejeme Vám příjemné a inspirativní čtení.

Den otevřených dveří proběhl za velkého zájmu studentů

19.01.2015   |   Ing. Petra Dědková

Den otevřených dveří na Institutu ekonomických studií FSV UK v Opletalově ulici proběhl v pátek 16. ledna.  Ředitel IES FSV UK Martin Gregor se ve své prezentaci podělil se studenty o důležité informace týkající se studia, upozornil na novinky a vyjmenoval příležitosti, které na ně čekají. Zástupci studentské organizace E-klub následně představili všechny akce, které pro budoucí studenty připravili, a všem přítomným předali důležité rady, jak zvládnout náročné studium.  Na oficiální prezentace navazovala neformální diskuze. 

Po celý den byla otevřena celá budova IES FSV UK a všichni zájemci si tak mohli prohlédnout přednáškové místnosti, knihovnu a počítačové učebny.

Výsledky soutěže IES-ČSOB za rok 2014

07.01.2015   |   Ing. Petra Dědková

Dne 18. prosince 2014 proběhlo v prostorách Era Svět vyhlášení výsledků nejlepší bakalářské a diplomové práce soutěže IES-ČSOB na téma "Bankovnictví, finance a důvěra". Ocenění studenti Aneta Mohylová (1.místo), Matěj Kuc (2.místo) a Jan Mareš (3.místo) při této příležitosti představili výsledky svých závěrečných prací. Vítězům gratulujeme!

 

Informace k rigoróznímu řízení v roce 2014/2015

05.01.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

S platností od 1. 11. 2014 byly zrušeny pochvaly děkana za vynikající závěrečnou práci. Pro práce, které získaly pochvalu děkana a u nichž bude rigorózní řízení započato před 1. 10. 2015, budou komise postupovat dle staré metodiky (práce s pochvalou budou uznávány za práce rigorózní). Podbrobná instrukce je zde.

TERMÍNY KONÁNÍ STÁTNÍCH ZÁVĚREČNÝCH ZKOUŠEK V ROCE 2015

02.01.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Bakalářské SZK se budou konat 20.1., 16. - 18.6. a 8.-10.9.2015, magisterské SZK 11.2., 22.-23.6. a 29.-30.9.2015 a rigorózní zkoušky 23.3.2015. Časový harmonogram bude uveřejněn týden před příslušnou SZK.

Cena pro mladé autory

16.12.2014   |   Ing. Petra Dědková

Michal Červinka získal v soutěži o nejlepší publikaci roku 2014 cenu pro mladé autory za podíl na práci „On Stability of M-stationary Points in MPCCs“ a to na základě svého působení v Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd České republiky, který cenu uděluje. Blahopřejeme!

 

studujIES.cz

02.12.2014   |   Ing. Petra Dědková

Dovolujeme si vám představit zcela nové webové stránky studujIES.cz  určené pro zájemce o studium na IES FSV UK. Doufáme, že se vám líbí a pomůžete nám se šířením této informace mezi veřejnost!