Novinky

Math prerequisites for BEF programme

27.05.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Please find a document summarizing math prerequisites for our English degree programme Bachelor in Economics and Finance at this link

Nabídka stáží

26.05.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Byla aktualizována nabídka stáží. Podrobnosti naleznete zde.

Den otevřených dveří IES FSV UK se koná již 5.6.2015

26.05.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Všechny zájemce srdečně zveme na Den otevřených dveří IES FSV UK, který se uskuteční v pátek 5. června 2015. Budova bude otevřena od 9 hodin, program zahájíme v 9:15. O užitečné informace, rady a tipy se podělí ředitel IES FSV UK Martin Gregor a garant bakalářského programu Tomáš Cahlík. O studentském životě poreferují zástupci studentského klubu. Celý den bude budova v Opletalově ulici 26, Praha 1, volně přístupná. Přijďte se zeptat na vše, co vás zajímá, těšíme se na vás!

Program Dne otevřených dveří naleznete zde.

Výzkum platového ohodnocení absolventů IES 2015

24.05.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Odstartovali jsme průzkum platového ohodnocení našich absolventů. Vyplněním dotazníku pomůžete IES, výsledky průzkumu se budou prezentovat širší veřejnosti. Vyplnění Vám zabere méně než 5 minut a je zcela anonymní. Jestliže máte zájem vyplnit dotazník, pošlete mail Elišce Šerhantové. Poté, co ověříme, že jste opravdu absolvent IES, Vám pošleme zpět odkaz na vyplnění dotazníku. Děkujeme!

Master Thesis in Company Valuation

21.05.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

Deloitte intends to support students interested in writing their Master's Thesis on topics related to company valuation with a special emphasis on the Central and Eastern European markets. Topics of interest include (but are not limited to) the examination of region-specific risk premia , analysis of variation and persistence of abnormal profitability, analysis of how the quality of the institutional framework affects the degree of efficiency of CEE markets. Theses will be supervised by Jiří Novák at IES. Deloitte will provide data support and occasional consultation of the applied aspects of the thesis. If interested, send your CV, transcript of records (prinscreen from SIS), and a short research proposal outlining the topic of your interest to Jiří Novák no later than on May 31. Early applications are encouraged. Students will be notified within a week after the submission of their applications.

Diplomová práca v obore Labor Economics

20.05.2015   |   Tomáš Janotík MSc.

Spoločnosť Profesia, spol. s.r.o. hľadá študenta, ktorý by mal záujem o tému diplomovej práce v oblasti Labor Economics. Ponúkame možnosť pracovať s dátami z pracovných portálov v ČR a SR a tiež podieľanie sa na vypracovaní metodológie k systematickému sledovaniu vývoja pracovného trhu v týchto krajinách. Pre bližšie informácie zašlite prosím e-mail na adresu: janotik@profesia.sk.

Technologická agentura ČR

20.05.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

Technologická agentura ČR vyhlásila třetí veřejnou soutěž pro Program na podporu aplikovaného společenskovědního výzkumu a experimentálního vývoje "OMEGA". 

Zadávací dokumentace a elektronická přihláška projektu

Popis programu OMEGA  

Postup pro navrhovatele projektu   

Termín podání návrhů na oddělení vědy: 22. června 2015

Deadline for Master's Thesis Proposals is June 19, 2015

19.05.2015   |   PhDr. Tomáš Havránek Ph.D.

The topic of your thesis must be confirmed by your supervisor in the Student Information System one year before the thesis defense. So if you want to defend your thesis at the end of the Summer Semester 2015/2016, your deadline is June 19, 2015. Use the "Thesis (Selection of subject)" module in SIS to assign to your topic. You can choose from a list of offered topics (the SIS and http://ies.fsv.cuni.cz/en/node/258) or come up with your own topic. In any case, you must find a suitable advisor. If your topic is not on the list, ask your supervisor to publish it. We recommend you choose a narrowly defined empirical topic. You can have one more month to submit the detailed thesis proposal (following the template and the example available on the website of JEM001 in SIS) if you agree on this with your supervisor ex ante. You must send the proposal, approved by your supervisor, to mejstrik@fsv.cuni.cz, tomas.havranek@fsv.cuni.cz, and zuzana.havrankova@fsv.cuni.cz by e-mail till July 19, 2015.

Informace k poplatkům spojených se studiem

18.05.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Rektor Univerzity Karlovy dnes, 15. 5. 2015, na zasedání AS UK informoval o plánovaném opatření rektora, ve kterém zavede úlevy pro současné studenty druhých a třetích ročníků navazujících magisterských oborů. Poplatky jim budou prominuty na základě žádosti rektorovi, které on všechny vyřídí kladně. Současní studenti prvních ročníků už tyto úlevy mít nebudou. Nicméně stále platí, že jim poplatky mohou být prominuty na základě žádosti, pokud prodloužili studium kvůli zahraničnímu studiu typu Erasmus. Další informace budou zveřejněny příští týden. Sylvie Fišerová

ČSE poprvé udělila Cenu Kateřiny Šmídkové

18.05.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Česká společnost ekonomická (ČSE) poprvé udělila Cenu Kateřiny Šmídkové, jejímž smyslem je ocenit české ekonomky s mimořádně kvalitní publikační činností a podpořit jejich další profesní rozvoj. Cena je udělována na památku vynikající ekonomky prof. Kateřiny Šmídkové, dlouholeté ředitelky samostatného odboru ekonomického výzkumu České národní banky, členky představenstva ČSE a profesorky ekonomie na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Cena je dotována částkou 100 tisíc korun financovanou z prostředků odkázaných Kateřinou Šmídkovou. 

První laureátkou Ceny Kateřiny Šmídkové se stala Ing. Mariola Pytliková, PhD. z Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, a to za vynikající vědeckou činnost v oblasti ekonomie se zaměřením zejména na oblast trhu práce a mezinárodní migrace.  

Cenu Mariole Pytlikové předali 18. května v rámci konference CNB Research Open Day 2015 prezident ČSE Roman Horváth a guvernérka Bank of Israel paní Karnit Flug. Paní guvernérka při této příležitosti vyzvedla odborné i osobní kvality Kateřiny Šmídkové, po níž je cena pojmenována, a přednesla řeč na téma „Challenges for Monetary Policy after the Global Financial Crisis: The Case of Israel“.

 

Ředitelé prestižních nezávislých britských škol na FSV UK

15.05.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Ve čtvrtek 7.5.2015 proběhlo setkání ředitelů britských středních škol sdružených v asociaci HMC (the Headmasters' and Headmistresses' Conference). Cílem tohoto setkání bylo představit anglické studijní programy FSV UK. Setkání se za FSV UK kromě zástupců zahraničního oddělení zúčastnili i ředitel IES FSV UK Martin Gregor spolu s Michalem Červinkou, který je koordinátorem anglického programu Bachelor in Economics and Finance (BEF). O BEF rovněž přišli informovat tři studenti tohoto programu. Setkání bylo zakončeno prohlídkou Karolina.

Workshop DYME 2015

14.05.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Všechny zájemce zveme na Workshop DYME 2015 pořádaný Joint Research Center for Dynamic Models in Economics, který se koná 11.6.2015 od 10:00 v prostorách Vysoké škole ekonomické v Praze. Hlavním přednášejícím bude Jakub Kastl z Katedry ekonomie univerzity v Princetonu. Více informací naleznete v pozvánce

Vyhlášení dvacátého ročníku soutěže o Cenu Josefa VAVROUŠKA

13.05.2015   |   Ing. Šárka Bokočová

Děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze vyhlašuje veřejnou soutěž o Cenu Josefa Vavrouška pro rok 2015.

Cena je vyhlašována každoročně a udělována studentům, doktorandům a pracovníkům českých vysokých škol a vědecko-výzkumných pracovišť do 35 let na základě předložených prací na téma „Lidské hodnoty a problémy rozvoje civilizace“.

Podrobnější informace v příloze: Vyhlášení dvacátého ročníku soutěže o Cenu Josefa VAVROUŠKA

Uzávěrka přihlášek je stanovena na pátek 26. 06. 2015 do 12:00 hod.

5. ročník soutěže o Cenu prof. F. Vencovského

12.05.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

5. ročník soutěže o Cenu prof. F. Vencovského byl vyhlášen pro všechny mladé ekonomy do 35 let. Informace o soutěži naleznete v prokliku. Tématické zaměření soutěže: „Evropská ekonomika – návrat k růstu nebo dlouhodobá stagnace?“ Termín podání přihlášky do soutěže je stanoven do 26. 6. 2015.

Německý deník Der Spiegel cituje výzkum IES FSV UK

12.05.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Článek Social Stigma and Executive Remuneration: The Compensation Premium in 'Sin' Industries byl citován německým deníkem Der Spiegel. Autory článku jsou náš kolega Jiří Novák a Pawel Bilinski z City University London - Sir John Cass Business School. Článek odpovídá na otázku proč manažeři v tabákovém, alkoholovém a hazardním průmyslu vydělávají více než jejich kolegové z počestných oborů. Pokud i vás zajímá odpověď, přečtěte si ji zde

Nejlepší kurzy za ZS 2014/2015

07.05.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Blahopřejeme vyučujícím nejlépe hodnocených kurzů na IES za zimní semestr 2014/2015:

  • Bakalářské kurzy: Matematika I (Bárta), Statistics (Červinka), Game Theory and Political Economy (Gregor)
  • Magisterské kurzy: Economic Dynamics I (Stráský,Baxa,Maršál), Advanced Econometrics (Baruník), Quantitative Finance I (Baruník, Vácha)

Pro hodnocení se používá geometrický průměr celkové známky a dále hodnocení náročnosti kurzu. Do hodnocení se nezapočítávají kurzy s velmi malým počtem studentů. Tímto zároveň prosíme studenty o maximální účast a detailní zpětnou vazbu v každém z hodnocení kurzů.

Ekonomie vyhodnocena jedním z elitních oborů UK

07.05.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Podle prestižního žebříčku hodnocení světových univerzit dle vyučovaných oborů, který sestavuje každoročně britská společnost Quacquarelli Symonds (QS), se do elitního dvoustého místa umístila spolu s dalšími osmi obory i Ekonomie vyučovaná na Univerzitě Karlově, tj. vedle dalších pracovišť i na IES FSV UK. Žebříček pokrývá celkem třicet oborů a hodnotícími kritérii jsou především rozsah publikační činnosti, citovanost publikací vědeckých týmů a hodnocení daného oboru akademickými pracovníky a zaměstnavateli. Více informací o tomto skvělém úspěchu naleznete na webu UK. Kompletní žebříček je k dispozici zde.

Meta-Analysis Colloquium 2015

05.05.2015   |   PhDr. Tomáš Havránek Ph.D.

We invite all PhD students and faculty members to the ninth annual Meta-Analysis of Economics Research Network Colloquium, which will be hosted by the IES on September 10-12, 2015. The event brings together leading experts interested in the theory and application of meta-analysis in economic, finance, and related disciplines. Keynote speeches will be delivered by Andrea Weber (University of Mannheim, Germany), Chris Doucouliagos (Deakin University, Australia), and Nauro Campos (Brunel University, UK). Two-page proposals are due by June 1.

Hodnocení kurzů v letním semestru proběhne elektronicky v červnu

30.04.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Tento semestr proběhne na fakultě hodnocení kurzů poprvé elektronicky (všichni studenti obdrží na počátku června  emaily s pokyny a odkazem na dotazník). V souladu se schválenou změnou harmonogramu proběhne hodnocení v termínu 8.-26. června a výsledky budou zveřejněny obratem na konci června. Již nyní prosím studenty o co nejvyšší možnou účast, aby bylo možné elektronické hodnocení používat i do budoucna. Výsledky předchozích vln hodnocení je možné prohlížet v nové aplikaci na adrese: http://hodnocenikurzu.fsv.cuni.cz/, pro prohlížení je třeba se přihlásit odbobně jako do SIS. Petr Soukup, proděkan pro studijní záležitosti

Absolvent měsíce za duben - Michal Šinka

29.04.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Absolventem měsíce je v dubnu Michal Šinka. Michal, přestože vystudoval IES, v současné době působí jako profesionální hudebník. Rozhovor nejen o tom, co má společného ekonomie s hudbou, stejně jako Michalův medailon naleznete zde. 

 

Usnesení květnového zasedání Akademického senátu FSV UK

29.04.2015   |   PhDr. Jiří Kukačka

V prokliku naleznete seznam schválených usnesení ze včerejšího "květnového" zasedání Akademického senátu FSV UK. Nejdůležitějšími body na programu byly: schválení návrhu rozpočtu FSV UK na rok 2015, schválení možnosti elektronických voleb, schválení elektronického hodnocení předmětů již pro probíhající semestr a související přesun hodnocení do zkouškového období, změny ve Statutu FSV (zvl. jednorázové prodloužení funkčního období budoucího senátu pro vytvoření ročního překryvu funkčních období Senátu a děkana). Dále byla schválena podpora dalších projektů v rámci Studentských peněz. Detailní informace budou následovat v podobě zápisu z jednání jakmile bude zveřejněn na webu FSV. V případě jakýchkoli dotazů či podnětů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

Facebook Akademického senátu FSV UK

29.04.2015   |   PhDr. Jiří Kukačka

Nová faceboková stránka Akademického senátu FSV UK slouží k aktuálnímu informovaní o dění na Fakultě, o programech zasedání (zasedání jsou veřejná a v případě zájmu jste vítáni) a výsledcích jednání, či o Studentských penězích a podpořených projektech. Budeme potěšeni, když ji navštívíte!

Junior researcher v ČNB

27.04.2015   |   prof. Ing. Evžen Kočenda PhD.

ČNB vypisuje volné pozice pro mladé výzkumníky. Jedná se o zajímavou nabídku, která se částečně liší od předchozích výzev. Více podrobností naleznete v přiloženém souboru zde.

Evropská komise cituje výzkum IES FSV UK

23.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Významný úspěch zaznamenali naši kolegové Barbara Pertold-Gebická a Daniel Husek. Jejich studie Female Labor Force Participation and Childcare Policies je citována v aktuální Country Report Czech Republic 2015 vydávané každoročně Evropskou komisí. Jak jsme již informovali, studie byla vydaná jako IES Occasional Paper a je k dispozici zde. Gratulujeme!

Diplomová práce ve spolupráci s ČSOB

20.04.2015   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Zájemci, kteří by se ve své diplomové práci chtěli věnovat tématu Customer lifetime value a kteří by v rámci přípravy diplomové práce měli zájem pracovat v ČSOB, nechť se hlásí Ladislavu Krištoufkovi. Kromě práce na výzkumu by se student v bance věnoval ad-hoc datovým analýzám, primárně v SQL, případně v R. Finanční odměna je dohodnutá.

Studijní a výzkumná stipendia pro pobyty v Německu

17.04.2015   |   PhDr. Lenka Šťastná Ph.D.

Nadace KAAD (německá katolická nadace) nabízí stipendia křesťanským studentům a mladým výzkumníkům na podporu pobytu v Německu. Termín podávání žádostí je 30. června 2015. Více informací v prokliku.

Informace z dubnového zasedání Akademického senátu FSV UK

16.04.2015   |   PhDr. Jiří Kukačka

V prokliku naleznete zápis z dubnového zasedání Akademického senátu FSV UK. Nejdůležitějšími body na programu byly: jmenování nové proděkanky pro zahraniční styky dr. Zuzany Kasákové, situace v CESES, schválení změn ve Volebním a jednacím řádu AS FSV UK a návrh možnosti elektronických voleb, situace ohledně studentského festivalu JinoniceJinak. Detaily naleznete v zápisu. V případě jakýchkoli dotazů či podnětů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

IES Occasional Papers – představujeme dvě nové publikace

16.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Po delší odmlce se letos rozrostla řada vědeckých studií IES Occasional papers o dvě nové publikace – Female Labor Force Participation and Childcare Policies od autorů Barbary Pertold – Gebické a Daniela Huska a Health Care Efficiency in the Czech Republic – Evidence for Inpatient Care od Jany Votápkové a Pavlíny Žílové. Obě studie vznikly se spolupráci s Evropskou komisí a reagují na společensky aktuální témata.

 

První výše uvedená studie se zabývá problémem zaměstnanosti žen v České republice v souvislosti s jejich pobytem na mateřské a rodičovské dovolené a s tím související problematikou zařízení kolektivní péče o děti do tří let věku. Autoři srovnávají situaci u nás a v zemích Evropské unie a docházejí k pro Českou republiku poměrně nelichotivým závěrům.

Druhá publikace se věnuje efektivitě lůžkové zdravotní péče v České republice. Autorky analyzují relativní efektivitu českých nemocnic a popisují faktory důležité pro její zlepšení. Dále se věnují souvislosti kapitálových potřeb nemocnic s jejich efektivitou a zavádění jednodenní péče.

 

Obě publikace jsou ke stažení zde

Výsledky hodnocení kurzů za ZS 2014/15

14.04.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Výsledky hodnocení kurzů vyučovaných v ZS 2014/15 jsou zveřejněny na webu FSV zde.

Seminář „New Leadership for the EU-China Relations“

14.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

IES FSV UK ve spolupráci s IPS FSV UK zvou všechny zájemce o vztahy mezi EU a Čínou na 2. mezinárodní seminář "New Leadership for the EU-China Relations", který se bude konat 20. dubna 2015 od 9:50 v Evropském domě v ulici Jungmannova 24, Praha 1. Program akce (který zahrnuje 8 přednášek na ekonomická a politologická témata) a pozvánku naleznete zde

Appointments to Executive Committees of Associations for Comparative Economics

10.04.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Two of our colleagues have been recently appointed to executive committees of associations in comparative economics. Professor Evžen Kočenda became a member of the Executive Committee of Association for Comparative Economic Studies (ACES) and Roman Horváth became a member of the Executive Committee of European Association for Comparative Economic Studies (EACES).

Bloomberg Aptitude Test (BAT): IES student scored Top 5 in Europe, the Middle East and Africa

07.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

A huge success was accomplished by IES student Robert Ševinský in February 2015. He made it into the Hall of Fame of the Bloomberg Institute thanks to his top performance in the BAT. With a score of 670 he ranked in the 98th percentile and thus in the Top 5 for all of Europe, The Middle East and Africa. Congratulations!

 

Robert shared with us his opinion on the BAT, what it gave to him and how he thinks it would help in his future career:

„The BAT is very complex test that covers wide range of topics from financial mathematics to investment banking and thoroughly examine student abilities and knowledge acquired during university studies. In contrary to university tests the BAT questions are mostly focused on basic theoretical knowledge without going much into technical details, however the range of questions and time pressure are enormous. Regarding preparation I think it is the best to just shortly recap basic economic and financial theory notions and learn to be fast. For me BAT was an excellent opportunity to compare my knowledge and abilities with other students worldwide. Additionally I perceived the BAT as a way to show employers my abilities in a wide variety of relevant business areas so I expected that a good score could be an easy way to improve my CV.“ 

Remember that you can also attend BAT at IES FSS CU. Come to the next session on 15th April at 14:30, room 016.

Prof. Evžen Kočenda novým členem IES FSV UK

07.04.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Rádi bychom vás informovali, že pan prof. Evžen Kočenda počínaje dubnem posílil řady IES FSV UK, když se stal novým interním členem Katedry financí a kapitálových trhů. Mezi hlavní okruhy témat, kterým se pan profesor věnuje, patří ekonometrie, evropská integrace a mezinárodní finance. Více informací o panu profesorovi naleznete na jeho osobní stránce a profilové stránce na webu IES FSV UK. 

Informace z březnového zasedání Akademického senátu FSV UK

01.04.2015   |   PhDr. Jiří Kukačka

V prokliku naleznete zápis z březnového zasedání Akademického senátu FSV UK. Nejdůležitějšími body na programu byly: představení nového tajemníka FSV pana Mgr. Josefa Ulricha, MBA, změny v Harmonogramu akademického roku 2015/2016, nová pozice proděkanky pro ekonomiku, kterou se stala dosavadní proděkanka pro doktorské studium PhDr. Natálie Švarcová, Ph.D. z IES, a zavedení Google Apps pro studenty (zvl. nových emailových účtů, které se od 1. března staly primární studentskou adresou v SIS). Detaily naleznete v zápisu. V případě jakýchkoli dotazů či podnětů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

Federal Reserve Bank of San Francisco cituje výzkum IES FSV UK

25.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Článek našich kolegů Tomáš Havránka a Marka Rusnáka Transmission Lags of Monetary Policy: A Meta-Analysis cituje ve své řeči z března 2015 John C. Williams, prezident a CEO Federal Reserve Bank of San Francisco. Projev na téma důsledků ekonomického vývoje pro monetární politiku přednesl na výroční večeři CFA Society na Havaji.

Nová publikace Bankovnictví v teorii a praxi / Banking in Theory and Practice

16.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Rádi bychom vás informovali o nové publikaci prof. Michala Mejstříka, Petra Teplého a Magdy Pečené Bankovnictví v teorii a praxi / Banking in Theory and Practice, kterou vydalo nakladatelství Karolinum. Publikace je zároveň povinnou literaturou pro předměty JEB126 - Introductory Banking a JEM032 – Banking a doporučenou literaturou pro předmět JEB027 - Finanční ekonomie. Více informací naleznete zde. Přejeme příjemné čtení.

Prof. Michal Mejstřík v Otázkách Václava Moravce

09.03.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Kam pro peníze? Jak nadále regulovat nebankovní poskytovatele úvěrů? Co je to Navigátor bezpečného úvěru? O stavu sektoru poskytovatelů nebankovních úvěrů, možnosti ochrany klientů, úskalí smluv o nebankovních úvěrech a regulaci odvětví diskutoval v Otázkách Václava Moravce prof. Michal Mejstřík spolu s Martinem Prosem a Pavlem Uhlem.

Diskuzi si můžete poslechnout zde (od 52:37 min.) a druhou část zde.

Výzkum autorů z IES FSV UK citován World Bank

25.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Skvělého úspěchu dosáhli naši kolegové Julie Chytilová a Michal Bauer. Jejich výzkum je citován v aktuální World Development Report vydávané Světovou bankou. Konkrétně jsou zmíněny dva články - Behavioral Foundations of Microcredit: Experimental and Survey Evidence from Rural India o mikropůjčkách a War's enduring effects on egalitarian motivations and in-group biases o efektech války na sociální chování. Gratulujeme!

Výzkum IES podruhé: citace v publikaci IMF a materiálu Bank of England

25.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Významný úspěch zaznamenali naši kolegové Roman Horváth a Marek Rusnák. Jejich článek Exchange Market Pressures during the Financial Crisis: A Bayesian Model Averaging Evidence je citován v Global Financial Stability Report vydané International Monetary Fund.

Další skvělou zprávou je, že Martin Weale, člen Monetary Policy Committee Bank of England, diskutuje ve své řeči Forward guidance and its effects článek našich kolegů Romana Horvátha, Marka Rusnáka, Zuzany Havránkové a Tomáše Havránka Cross-country Heterogeneity in Intertemporal Substitution.

Všem gratulujeme!

E-klub spustil burzu učebnic

24.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

 Rádi informujeme, že E- klub spustil burzu učebnic. Zapojit se můžete zde

Cena Michaela Montiase pro dr. Zdeňka Drábka

20.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Náš externí spolupracovník dr. Zdeněk Drábek ve spolupráci s M. Fabricio Perezem (School of Business and Economics, Wilfrid Laurier University) a Josefem C. Bradou (Arizona State University) získal Cenu Michaela Montiase za článek Illicit money flows as motives for FDI. Cena je udělovaná American Association for Comparative Economic Studies (ACES) každé dva roky za nejlepší článek publikovaný v prestižním časopise Journal of Comparative Economics. Gratulujeme! 

Přednáška E-klubu - Magisterské studium v zahraničí

20.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Zájemce o magisterské studium na zahraničních školách zveme na přednášku E-klubu, která se bude konat 25.2.2015 v budově IES v Opletalově ulici. Cílem přednášky je předat praktické rady ohledně výběru školy, přijímacího řízení apod. Více informací naleznete na Facebooku

The early admission deadline for academic year 2015/16 is coming soon!

19.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

If you are interested in joining one of our programs taught fully in English, the early admission deadline is recommended. The application process is on-line only and there is no application fee. For more information visit our website: http://fsveng.fsv.cuni.cz/FSVEN-498.html.

Publikace členů IES FSV UK v MIT Technology Review

18.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Naši kolegové Ladislav Krištoufek a Michal Paulus dosáhli skvělého úspěchu. MIT Technology Review vydalo přehledový článek z jejich publikace „Worldwide clustering of the corruption perception“. Článek je dostupný online zde.

 Gratulujeme!

Jaká je šance studovat na IES FSV UK?

17.02.2015   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

S blížícím se termínem pro podání přihlášek na vysoké školy přinášíme zajímavou informaci o tom, jaká je šance na přijetí na IES FSV UK v závislosti na dosažených výsledcích ve SCIO testech. Při hodnocení uchazečů o studium používáme kombinovaný percentil, který je dán součtem 0,6 * MAT + 0,4 * OSP, kde MAT je percentil z testu z Matematiky a OSP percentil z testu z Obecných studijních předpokladů. V roce 2015 předpokládáme, že pro přijetí bude potřeba dosáhnout kombinovaného percentilu v přibližné výši 75-80. 

Více informací včetně přehledných grafů naleznete zde.

Přečtěte si aktualizovanou verzi bookletu IES FSV UK A school with a difference

04.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

Booklet A school with a difference představuje IES FSV UK nejen zahraničním zájemcům.
V jeho aktualizované verzi naleznete všeobecné informace o nabízených studijních programech a našich absolventech, o akcích pořádaných na půdě IES FSV UK a především o špičkovém výzkumu. Vybrané výzkumné práce jsou pak popsané ve větším detailu.

Reformulace věcného záměru zákona o oceňování

03.02.2015   |   Mgr. Drahomíra Glacová

IES FSV UK pomáhá Ministerstvu financí ČR při reformulaci věcného záměru zákona o oceňování. Konkrétně se na připomínkách formou konzultací podílí dr. Jiří Novák jako odborník na oceňování a dále prof. Michal Mejstřík jako zpravodaj komise pro hodnocení dopadů regulace RIA při Legislativní radě vlády. 

IES FSV UK již počtvrté obhájil prvenství mezi ekonomickými školami v žebříčku HN

22.01.2015   |   Ing. Petra Dědková

Stejně jako v minulých třech letech je i letos Institut ekonomických studií FSV UK nejlépe hodnocenou ekonomickou školou v ČR dle žebříčku Hospodářských novin.

Deník nejvíce ocenil světovost IES FSV UK a kvalitu vědecké práce. Především díky propracovanému systému zahraniční spolupráce a výuce převážně v angličtině má většina studentů šanci vyjet do zahraničí. O kvalitě výzkumu pak svědčí řada ocenění, která za své publikace naši kolegové pravidelně získávají. IES FSV UK má zároveň nejvíce doktorandů z hodnocených ekonomických škol.

Obhajoba prvenství je pozitivně vnímána i některými potenciálními zaměstnavateli našich absolventů, kteří žebříček považují za jedno z relevantních kritérií při porovnávání vzdělání jednotlivých uchazečů.

Kompletní žebříček nejlepších vysokých škol v ČR najdete v dnešním vydání Hospodářských novin, nebo na webu ihned.cz.

Představujeme vám nový Newsletter IES FSV UK 2014

21.01.2015   |   Ing. Petra Dědková

V novém vydání našeho Newsletteru vás seznámíme se špičkovým výzkumem na našem Institutu v minulém roce. Rovněž přinášíme přehled o řadě ocenění našich studentů a absolventů v tuzemských i mezinárodních soutěžích. Představíme vám prof. Jakoba de Haana, hlavního hosta zářiové konference IES Economic Meeting, který hovořil o svém výzkumu a práci v nizozemské centrální bance. Spustili jsme nový web pro zájemce o studium, studujIES.cz. V neposlední řadě se dozvíte o práci naší kariérní poradkyně a studentského E-klubu.

Přejeme Vám příjemné a inspirativní čtení.

Den otevřených dveří proběhl za velkého zájmu studentů

19.01.2015   |   Ing. Petra Dědková

Den otevřených dveří na Institutu ekonomických studií FSV UK v Opletalově ulici proběhl v pátek 16. ledna.  Ředitel IES FSV UK Martin Gregor se ve své prezentaci podělil se studenty o důležité informace týkající se studia, upozornil na novinky a vyjmenoval příležitosti, které na ně čekají. Zástupci studentské organizace E-klub následně představili všechny akce, které pro budoucí studenty připravili, a všem přítomným předali důležité rady, jak zvládnout náročné studium.  Na oficiální prezentace navazovala neformální diskuze. 

Po celý den byla otevřena celá budova IES FSV UK a všichni zájemci si tak mohli prohlédnout přednáškové místnosti, knihovnu a počítačové učebny.

Informace k rigoróznímu řízení v roce 2014/2015

05.01.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

S platností od 1. 11. 2014 byly zrušeny pochvaly děkana za vynikající závěrečnou práci. Pro práce, které získaly pochvalu děkana a u nichž bude rigorózní řízení započato před 1. 10. 2015, budou komise postupovat dle staré metodiky (práce s pochvalou budou uznávány za práce rigorózní). Podbrobná instrukce je zde.

TERMÍNY KONÁNÍ STÁTNÍCH ZÁVĚREČNÝCH ZKOUŠEK V ROCE 2015

02.01.2015   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Bakalářské SZK se budou konat 20.1., 16. - 18.6. a 8.-10.9.2015, magisterské SZK 11.2., 22.-23.6. a 22.-23.9.2015 a rigorózní zkoušky 23.3.2015. Časový harmonogram bude uveřejněn týden před příslušnou SZK.

studujIES.cz

02.12.2014   |   Ing. Petra Dědková

Dovolujeme si vám představit zcela nové webové stránky studujIES.cz  určené pro zájemce o studium na IES FSV UK. Doufáme, že se vám líbí a pomůžete nám se šířením této informace mezi veřejnost!