Novinky

Czech National Bank Research Open Day 2014

17.04.2014   |   PhDr. Tomáš Havránek Ph.D.

We invite all students and faculty members to the tenth CNB Research Open Day, which will be held in the Czech National Bank’s Commodity Exchange (Plodinová burza) building on Monday, 12 May 2014.

This event will provide an opportunity to see some of the best of the CNB’s current research work, to learn about the CNB Call for Research Projects 2015, and to meet CNB researchers informally.

Please note that places will be subject to availability owing to the limited capacity of the conference room. Registration is required: http://www.cnb.cz/en/research/seminars_workshops/research_open_day_2014_form.html

Roman Horváth hostujícím editorem nového vydání výzkumného bulletinu ČNB

16.04.2014   |   Ing. Petra Dědková

 

Doc. Roman Horváth, zástupce ředitele IES, editoval nové vydání Economic research bulletin aktuálně se zabývající metodologií stres testování českého finančního systému. Bulletin je pravidelně publikován Českou národní bankou. Na tomto vydání se rovněž podíleli i další kolegové IES.

Veřejná přednáška s názvem “Decentralizace školství, vedení škol a kvalita vzdělávání”

15.04.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

se bude konat v úterý 29. dubna v 16:30 hod v sídle CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1 v anglickém jazyce. CERGE-EI ji ve spolupráci s think-tankem IDEA pořádá u příležitosti návštěvy prof. Rivkina (University of Illinois, Chicago) v Praze, jednoho z nejvýznamnějších světových ekonomů školství, který se empiricky věnuje výzkumu kvality učitelů a ředitelů škol. Počet míst je omezen, proto prosím potvrďte svoji účast vyplněním krátkého dotazníku.

Hodnocení kurzů začne již v pondělí 14.4.2014

11.04.2014   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Od pondělí 13.4.2014 do pátku 2.5.2014 bude během přednášek a seminářů probíhat pravidelné hodnocení kurzů. Prosíme všechny studenty, aby se aktivně účastnili hodnocení ve všech navštěvovaných kurzech.

Výsledky hodnocení jsou zcela zásadní pro rozvoj institutu a každý chybějící dotazník nám komplikuje hodnocení kvality kurzů.

Martin Burda publikoval článek v Journal of Multivariate Analysis

11.04.2014   |   Ing. Petra Dědková

Blahopřejeme Martinu Burdovi (University of Toronto a IES FSV UK) k publikaci článku v časopise Journal of Multivariate Analysis. Článek Copula Based Factorization in Bayesian Multivariate Infinite Mixture Models je společná práce s Artemem Prokhorovem (University of Sydney).

Časopis patří mezi 50 nejlepších statistických časopisů na světě (dle Article Influence Score z databáze Web of Science).

Nové číslo fakultního časopisu Sociál

10.04.2014   |   Ing. Petra Dědková

V pondělí 14.4. vychází nové číslo fakultního časopisu SOCIÁL se SOUTĚŽÍ o lístky na PRAŽSKÝ MAJÁLES. Více informací o soutěži a jejích pravidlech najdete uvnitř časopisu. K dostání na VRÁTNICI.

Výběrové řízení na 6 míst akademických pracovníků v rámci Centra doktorských studií IES

10.04.2014   |   PhDr. Jan Soudek

Uchazečům o studium a studentům prvního ročníku programu Ph.D. na IES doporučujeme zvážit přihlášku do následujícího výběrového řízení do Centra doktorských studií.  Děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vypisuje výběrové řízení pro Institut ekonomických studií (IES, http://ies.fsv.cuni.cz/) na obsazení 6 míst akademických pracovníků na 0,1 úvazek. Požadavky: VŠ vzdělání odp. směru, studium prezenčního doktorského studia na IES v akademickém roce 2014/2015, znalost AJ. Nástup: září 2014. Přihlášky budou doložené životopisem, osobním dotazníkem, ověřenými kopiemi dokladů o dosaženém vzdělání, seznamem publikovaných vědeckých a odborných prací a alespoň jedním akademickým doporučením. Přihlášky zasílejte do 30 dnů od uveřejnění inzerátu v denním tisku - a tedy do 24.4. - personálnímu referátu FSV UK, Smetanovo nábř. 6, 110 01 Praha 1. Více informací na stránkách pro uchazeče o Ph.D. program.

Nabídka práce v ČSOB

10.04.2014   |   doc. Roman Horváth Ph.D., ČSOB Corporate Chair

Československá obchodní banka, korporátní partner IES FSV UK, hledá vhodné kandidáty na tři analytické pozice v útvaru Customer Insight: Full time - Analytik, Intern - Analytik a Intern - Datový analytik.

Petr Teplý se stal členem mezirezortní komise pro ochranu spotřebitele

08.04.2014   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Na tiskové konferenci v pátek 4. dubna 2014 oznámil ministr průmyslu a obchodu Ing. Jan Mládek, CSc. vytvoření speciální komise, která bude mít na starosti ochranu spotřebitele včetně způsobu výpočtu RPSN. Členy komise budou zejména zástupci České obchodní inspekce, ministerstev a České národní banky. Dr. Petr Teplý byl do komise přizván jako nezávislý expert v oblasti spotřebitelských úvěrů, neboť je manažerem projektu Navigátor bezpečného úvěru, jehož odborným garantem je Prof. Michal Mejstřík. Celý záznam tiskové konference na ČT24 je k dispozici zde.

Nejlepší kurzy ZS 2013/2014

02.04.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Nejlépe hodnocené kurzy předchozího semestru jsou následující:

  • Bakaláři: Matematika III (Bárta), International Trade (Benáček, Semerák), Game Theory and Political Economy (Gregor)
  • Magistři: Business Cycles Theories (Baxa, Vácha, Adam), Advanced Macroeconomics (Baxa, Hromádková), Advanced Econometrics (Baruník) 

Všem oceněným blahopřejeme. Rádi bychom také vyzvali studenty, aby se aktivně účastnili evaluace všech kurzů, kterých se účastní. Kladné ohlasy i kritické připomínky jsou zcela zásadní pro další rozvoj našich programů.

Skóre kurzu je dáno geometrickým průměrem celkové známky za kurz a známky za náročnost kurzu dle hodnocení studentů. Kurzy s velmi malým počtem dotazníků jsou z hodnocení vyloučeny.

Internships for Bachelor students

02.04.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

From the upcoming Winter term, Bachelor students will be entitled to earn 3 ECTS credits for an internship. The internship could be organized either by students themselves or by the newly established Career Coordinator who will be keen to help with the search. Career Coordinator will have a list of available internships which are suitable for our Bachelor students. Some of the internships will be for non-Czech speaking students in particular. Career Coordinator will be happy to help you with the decision-making process and recommend you several suitable slots. At the moment, we are in the course of preparing the list. If you have already applied (or you are applying now) for some internship that starts lately this year, you may also qualify for credits for that internship.

The rules are below: 

  • The internship must be a professional internship in the fields of economics and finance.
  • The internship has to be approved by the IES in advance.
  • Students should have finished their second year study obligations before their internship starts.
  • The duration is at least 200 working hours (e.g. 10 weeks/20 hours per week)
  • The IES will check the agreements and approves the credits after finishing the internship.
  • In Winter 2014/2015, you have to enroll into the Bachelor course "Internship".

 In the case of interest please contact Career Coordinator Ms. Eliska Serhantova.

Reuters Wealth Manager

01.04.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

11 volných přístupů do databáze Reuters Wealth Manager je k dispozici pro studenty IES. Zájemci se mohou přihlásit na sekretariátu IES.

Právě vyšlo druhé číslo Czech Journal of Economics and Finance

31.03.2014   |   Mgr. Eliška Šerhantová

Druhé letošní číslo  Czech Journal of Economics and Finance (2/2014) přináší násladující články:


The journal is published by Faculty of Social Sciences, Charles University and is currently edited by Roman Horváth (Editor-in-Chief), Ondřej Schneider (Deputy Editor-in-Chief; IES, IIF), and Senior editors: Jarko Fidrmuc (Zeppelin University, Friedrichshafen), Martin Fukač (New Zealand Treasury), Tomáš Tichý (VSB-TU) and Laurent Weill (University of Strasbourg).

Databáze BLUENOMICS

31.03.2014   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Komplexní databáze nejen ekonomických dat BLUENOMICS zahájila v březnu 2014 provoz. Na jednom místě najdete data z různých oficiálních zdrojů jako je Eurostat, Worldbank nebo OECD, která jsou přehledně tematicky uspořádána. BLUENOMICS čerpá ze 150 milionů časových řad a nabízí globální pohledy na makroekonomická data, zahraniční obchod, životní prostředí, finanční trhy, demografii, vzdělávání, energetiku, podnikání nebo trh práce. Výhodou je pohled v mezinárodním srovnání a možnost přímo exportovat hotové grafy. Pro studenty a akademické pracovníky je připraven účet Academic account (registrace s univerzitní e-mailovou adresou), jehož prostřednictvím mohou stahovat data i zdarma. Databáze je možným zdrojem dat zejména pro seminární práce.

2014 IES Economic Meeting

30.03.2014   |   doc. Roman Horváth Ph.D., ČSOB Corporate Chair

Institute of Economic Studies (IES), Faculty of Social Sciences, Charles University in Prague and the International Network for Economic Research (INFER) are organizing a joint meeting on the current challenges on banking in Europe. This one-day workshop will take place at the Institute of Economic Studies, Faculty of Social Sciences, Charles University in Prague on 26th September.

We invite researchers to submit the papers falling in this broadly defined area. Possible topics include, but are not limited to, the following:

-financial stability

-banking market structure

-institutions and banking behavior

-the role of banks in the monetary policy transmission

Selected papers will be published in a special issue of Open Economies Review under the guest-editorship of Roman Horvath (Charles University) and Laurent Weill (University of Strasbourg).

Roman Horváth opět hostem Českého rozhlasu

29.03.2014   |   Ing. Eva Svitáková

Český rozhlas opět pozval doc. Romana Horvátha, aby se v pořadu Trendy vyjádřil k proměnám finančního sektoru po světové hospodářské krizi a nastínil možný vývoj v budoucnosti.  

Celý rozhovor je k dispozici zde

Policy research seminar

24.03.2014   |   PhDr. Ing. Jiří Skuhrovec

Zveme studenty na dobrovolný seminář k aplikovanému výzkumu veřejných politik. První seminář na téma "Role a politická kontrola státních podniků" povede Jiří Skuhrovec ve čtvrtek 27.3. Těšíme se na zajímavou diskusi, a zveme studetnty k prezentaci a diskusi o jejich work-in-progress diplomových a bakalářských pracích.  

Seminář bude probíhat každý druhý čtvrtek v 18:30, více detailů na stránce semináře.

Kompaktní kurz - Selected Topics in Financial Intermediation

24.03.2014   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Využijte nabídky kompaktního kurzu - Selected Topics in Financial Intermediation, který odpřednáší Dr. Marie Hoerová od úterý 8. dubna do pátku 11. dubna s písemnou zkouškou v pondělí 14. dubna.

Marie Hoerová je absolventkou IES, Ph.D. Cornell a pracuje ve výzkumné divizi ECB. Dr. Hoerová publikovala v prestižních časopisech Journal of Monetary Economics, Journal of Banking and Finance a dalších. Pro více info a sylabus kurzu, viz: Selected Topics in Financial Intermediation.

Vyhlášení soutěže nadace Josefa Hlávky

19.03.2014   |   Ing. Šárka Bokočová

Správní rada Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky vyhlásila soutěž na získání individuální finanční podpory pro badatelskou práci věnované českému národnímu hospodářství a společenským souvislostem. Hlavním tématem je téma Česká společnost v Evropě a ve světě. Seznam prioritních témat je zveřejněn na stránkách nadace.

Odkaz na webové stránky nadace

Termín podání přihlášky na nadaci: 30. dubna 2014

Collection of papers from the IES Economic Meeting 2012 just released

14.03.2014   |   PhDr. Martin Gregor Ph.D.

Economic Systems, an Elsevier journal, has just released a special issue "Challenges to Financial Stability in Central and Eastern Europe". The special issue has been edited by Roman Horvath and Laurent Weill as guest editors.

The issue contains papers presented and discussed at the IES Economic Meeting we organized at the Institute in the year 2012. The papers are written by scholars from the universities from Austria, Czech Republic, France, Germany, and the United States.

 

Stipendia DAAD pro ČR

10.03.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

DAAD - informační centrum Praha nabízí studium a výzkum v Německu: stipendia umožňující účast na letním kurzu, praktikantská mista pro zahraniční studenty přírodovědeckých a inženýrských oborů, zemědělství a lesnictví, studijní a koncertní cesty a studijni praxe skupin zahraničních studentů do Německa, letní akademie, výzkumná stipendia pro doktorandy a mladé vědce a další. Bližší informace zde. Termíny přihlášek viz proklik.

A compact course: JEM140 - Quantitative Multivariate Finance

25.02.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

will be taught by Martin Burda M.A., Ph.D. The course is targeted for the 3rd year bachelor students and for all master students. It is a 3 credit, optional course (alternative A). The course runs from Monday May 19 to Friday May 23rd from 9:00 am to 12:00 pm in room 109. Please see syllabus for more information.

Meta-Analysis Colloquium in Athens

14.02.2014   |   PhDr. Tomáš Havránek Ph.D.

We would like to invite interested PhD students and faculty members to the eighth annual MAER-Net colloquium, which will be hosted by the Economics Department of Athens University, Greece, on September 11-13, 2014. Two-page proposals are due by June 1. You can download the conference flyer by clicking on the title of this post.

Next year the event will be held at the IES.

Mezinárodní studentská Soutěž vysokoškoláků ve vědecké odborné činnosti v matematických oborech

13.02.2014   |   Ing. Dagmar Schnellerová

připravuje Česká matematická společnost Jednoty českých matematiků a fyziků. Soutěž, která získala mezinárodní status, vrcholí závěrečnou studentskou konferencí SVOČ v matematice v České republice ve dnech 27.-29. května 2014. Je vhodná i pro studenty ekonomie, viz konkrétní sekce ( např. S4 ). Termín odevdání přihlášek je 26. dubna 2014. Podrobnosti k soutěži najdete v prokliku.

TERMÍNY KONÁNÍ STÁTNÍCH ZÁVĚREČNÝCH ZKOUŠEK V ROCE 2014

02.12.2013   |   Ing. Dagmar Schnellerová

Bakalářské SZK se budou konat 21.1., 16.6. - 19.6. a 9.9.-11.9.2014, magisterské SZK se budou konat 28.1., 24.-25.6. a 23.9.2014 a rigorózní zkoušky 18.3. a 25.3.2014. Časový harmonogram bude uveřejněn týden před příslušnou SZK.