Mgr. Lucie Křížová M.A. - Novinky

09.02.2018 - Guardian a další světová média o Financial Secrecy Index

Naši kolegové Petr Janský a Miroslav Palanský jsou součástí týmu vedeného Tax Justice Network, který minulý týden zveřejnil Financial Secrecy Index 2018. Tento index vyhodnocuje Švýcarsko, Spojené státy americké a Kajmanské ostrovy jako tři nejdůležitější daňové ráje v poskytování finančního tajemství.

O výsledcích minulý týden informovala světová média, například: GuardianReutersWall Street Journal nebo Spiegel. O výsledcích napsal v češtině náš absolvent Michal Šoltés.

Petr Janský na vývoji Financial Secrecy Index pracuje od roku 2009 a spolu s kolegou Miroslavem Palanským na posledních výsledcích pracovali v rámci evropského projektu COFFERS, jehož je IES součástí. 

 

 

 

 

 

08.02.2018 - Tým studentů IES vyhrál lokální kolo CFA Research Challenge

Tým studentů IES FSV UK vyhrál v úterý 6. února lokální kolo prestižní mezinárodní soutěže CFA Research Challenge, kterou každoročně pořádá CFA Institute

Studenti v týmu, Tadeáš Krejčí, Michal Petrouš, Jakub Říha, Ira Saktor a Norbert Skákala, vybojovali 1. místo v lokálním kole v konkurenci deseti dalších týmů z České republiky a Slovenska. Náš tým zvítězil v této soutěži již podruhé – poprvé vyhráli studenti IES lokální kolo v roce 2016.

Díky vítězství postupuje tým IES do regionálního kola pro oblast Evropy a Středního Východu, které se uskuteční 4. – 5. dubna v Dublinu. Celosvětové finále se pak uskuteční 27. dubna v Kuala Lumpur v Malajsii. 

Oficiální vyhlášení vítězů proběhne na tradiční CFA Society Forecasting dinner 28. února 2018.

Gratulujeme!

 

05.02.2018 - Prezentace ze Dne otevřených dveří na webu IES

V pátek 2. února proběhl na IES FSV UK Den otevřených dveří pro zájemce o bakalářské studium. 

Pokud jste náš páteční DOD nestihli, můžete si prohlédnout aktuální prezentace od ředitele IES Martina Gregora a od našich studentů ze studentského E-klubu. Obě prezentace naleznete na této stránce.

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit na ies@fsv.cuni.cz.

Přihlášky ke studiu je možné podávat do 31. 3. 2018.

Více o přijímacím řízení zde

04.02.2018 - Webinar: Study Master in Economics and Finance at IES

Do you consider pursuing Master’s studies in economics and finance? Are you looking for a program that gives you a solid conceptual background as well as rigorous training in applied economics and finance? Would you like to study in a city of rich tradition and bustling cultural and student life?

Is the Master´s in Economics and Finance at Charles University one of your choices?

Join us for a free online web seminar on Monday, 5 February 2018 from 3 p.m. (GMT+1). You will be able to see a presentation of the program and ask questions online.

Please register for the webinar @ http://bit.ly/MEFwebinar2018

We will be using Zoom Meetings Solutions. Registered prospective students can connect to our web seminar through a PC, Mac, Linux, iOS or Android. Registered students will be asked to sign-in to the Zoom Meeting Solutions and install a small plug-in via an e-mail, that we will send to all registered students one day ahead.

 

01.02.2018 - Den otevřených dveří již tento pátek

Srdečně zveme všechny zájemce na Den otevřených dveří Institutu ekonomických studií IES FSV UK, který se uskuteční v pátek 2. února  2018. Budova bude otevřena od 9 hodin, program zahájíme v 9:15. O užitečné informace, rady a tipy se podělí ředitel IES FSV UK Martin Gregor a o studentském životě poreferují zástupci studentského klubu.

Kromě praktických informací se také můžete těšit na prezentace Petra Janského a Jozefa Baruníka, kde představí svá výzkumná témata.

Celý den bude budova v Opletalově ulici 26, Praha 1, volně přístupná.

Přijďte se zeptat na vše, co vás zajímá, těšíme se na vás!

Program Dne otevřených dveří naleznete zde.

30.01.2018 - Den otevřených dveří na CERGE-EI

CERGE-EI zve srdečně všechny studenty na Den otevřených dveří, který se uskuteční 8. února od 13 hodin v prostorách CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1.

V případě zájmu je nutná registrace předem.

Nabízené programy:

• PhD in Economics
• Master in Applied Economics 
• Visiting Master´s scheme - program, který kombinuje studium na CERGE-EI a IES FSV UK.

Účastníci budou mít příležitost se setkat nejen se členy profesorského sboru, studenty i absolventy, ale mají také celý týden možnost navštěvovat přednášky jednotlivých studijních programů. Studenti mohou požádat o proplacení části svých cestovních nákladů.

Více informací naleznete zde:

Leták

https://cz.cerge-ei.cz/zpravy/den-otevrenych-dveri-na-cerge-ei-8-unora-2018

https://www.facebook.com/events/210659966148019/

 

 

19.01.2018 - Článek našich kolegů publikován v Journal of Financial Markets

Článek našich kolegů Jozefa Baruníka a Lukáše Váchy Do co-jumps impact correlations in currency markets? byl publikován v časopise Journal of Financial Markets.

K publikaci blahopřejeme!

Autoři v článku přinášejí novou metodologii pro měření společných skoků měnových párů a jejich vlivu na korelační strukturu devizového trhu. Nově navržené odhady jsou na základě vlnkové dekompozice schopné lokalizovat společné skoky měnových párů a velmi přesně změřit jejich významnost. Přínosem práce je i studie na reálných datech, která poodhaluje chování společných skoků na hlavních měnových párech. Důležitým výsledkem je zdokumentování významného vlivu společných skoků na korelační strukturu devizového trhu. Výsledky práce posouvají poznání v oblasti závislostí na finančních trzích.

Celý článek naleznete zde

16.01.2018 - Haindorf Seminar 2018 (IES FSV UK a Humboldtova univerzita)

IES FSV UK a Humboldtova univerzita v Berlíně zve studenty PhD programu na seminář, který se uskuteční ve dnech od 23. 1. do 27. 1. 2018 v Hejnicicích v Jizerských horách. Pětidenní výzkumný seminář je zaměřený na prezentaci výzkumu PhD studentů a seniorních členů výzkumných skupin na obou univerzitách.

Celý seminář bude zahájen přednáškou hosta z UC Berkley, prof. Bryana S. Grahama.

Seznam přednášejících a podrobné informace naleznete zde.

 

08.01.2018 - On-line webinář pro zájemce o studium

Ve středu 17. ledna 2018 od 16:00 pořádá IES FSV UK on-line webinář pro zájemce o studium našeho bakalářského programu.  Hodinovou on-line prezentaci povede garantka bakalářského programu doc. PhDr. Julie Chytilová, Ph.D. Hovořit se bude o podmínkách pro přijetí, o studiu na IES i o možnostech, které na Vás čekají po absolvování naší školy. V průběhu webináře bude možné klást dotazy formou chatu.

Pro účast je nutná registrace na bit.ly/webinarIES.

Těšíme se na Vaše dotazy.

08.01.2018 - Článek o letním čase v Energy Journal

Článek „Does Daylight Saving Save Electricity? A Meta-Analysis“ našich kolegů Tomáše Havránka, Dominika Hermana a Zuzany Havránkové byl publikován v široce čteném (IF 4,5) interdisciplinárním časopise Energy Journal.

K publikaci blahopřejeme!

Celý článek naleznete zde.

Abstrakt:

Letní čas byl původně zaveden kvůli úsporám energie. S tím, jak se mění energetická náročnost ekonomiky, se ale začaly objevovat vědecké studie, které tento efekt zpochybňují. V tomto článku sbíráme 162 odhadů vlivu letního času publikovaných v 44 vědeckých studiích. Ukazujeme, že v průměru ušetří letní čas celosvětově pouze 0.34 % elektrické energie. Tyto pozitivní efekty jsou navíc koncentrovány do severských zemí, které z letního času profitují nejvíce; země v jižní Evropě naopak kvůli letnímu času spotřebovávají více energie. Pozitivní dopady letního času na spotřebu energie navíc zmizí úplně, pokud dáme větší váhu kvalitnějším studiím.

02.01.2018 - Projekt IES získal podporu programu PRIMUS

Projekt naší kolegyně Zuzany Havránkové „Ekonomie energetiky a politiky životního prostředí“  obdržel podporu grantu PRIMUS pro roky 2018 a 2019. Společný projekt IES a COŽP si klade za cíl založit novou výzkumnou skupinu v oblasti „Energetické ekonomie a ekonomie klimatu“ (REGEC) s cílem lépe porozumět faktorům chování a prohloubit znalosti týkající se dopadů klimatických a energetických politik prostředí.

Projekt má interdisciplinární charakter, v rámci kterého budou ekonomické modely obohacené dalšími vědními přístupy. Nově založená výzkumná skupina REGEC je zamýšlená jako zastřešující centrum, které bude poskytovat platformu pro vědecké pracovníky ze dvou doposud nezávislých pracovišť, vyučující a školící studenty na několika pracovištích UK, s cílem podpořit spolupráci a zvýšit kvalitu vědeckých výstupů. REGEC představuje „start-up“ nástroj s cílem prohloubit znalosti a vědomosti prostřednictvím spolupráce jak v rámci UK, tak mezinárodně. Výzkum se bude týkat spotřebitelské poptávky a analýzy preferencí, se zaměřením na energeticky úsporné chování a tzv. „energy efficiency paradox“. Výzkum REGEC je také zaměřen na rozvoj nových a zlepšování stávajících nástrojů pro modelování ekonomických, distribučních a environmentálních dopadů politik, zahrnujíc model dílčí rovnováhy, analýzu substituce faktorů nebo náklady snižování emisí.

Primus je novou soutěží Univerzity Karlovy, jejímž cílem je přilákat a podpořit mladé vědecké pracovníky se zahraničními zkušenostmi při zakládání nových vědeckých skupin a laboratoří. Vybraní mladí vědci budou moci po dobu 3 – 5 let pracovat na vlastním nezávislém projektu. Zajímavou příležitost pro tvůrčí a vědeckou práci dostanou i studenti doktorských a magisterských studijních programů, které bude možné do řešitelských týmů zapojit. Jedním z dlouhodobých cílů soutěže je zvýšit úspěšnost univerzity při získávání mezinárodních grantů (např. grantů Evropské výzkumné rady – ERC).

 

 

 

 

 

20.12.2017 - Provoz budov FSV UK mezi svátky

Budova Hollar bude v provozu:

- ve středu 27. 12. od 7:00 do 17:00 hodin

- ve čtvrtek 28. 12. od 7:00 do 17:00 hodin

- v pátek 29. 12. od 7:00 do 15:00 hodin

Budova Opletalova bude od 27. do 29. 12. 2017 uzavřena.

Podatelna (v budově Hollar) bude v provozu:

- ve středu 27. 12. od 9:00 do 14:00 hodin

- ve čtvrtek 28. 12. od 9:00 do 14:00 hodin

- v pátek 29. 12. bude uzavřena

Pokladna (v budově Hollar) bude od 27. do 29. 12. 2017 uzavřena.

Děkujeme za pochopení.

19.12.2017 - Peak Time 2018: International Business Student Competition

Stockholm School of Economics in Riga and Peak Time 2018 organising team invites all bachelor students to participate in Peak Time 2018, the biggest international business competition for students in Eastern Europe.

Peak Time attracts up to 1000 applicants from around 50 countries each year. These students compete in CESIM simulations and case studies and the most successful 16 teams and 16 individuals are selected for the 3 day finals in Riga, Latvia, where the best and most motivated students in the world can network among themselves, see amazing guest lectures by respected speakers and compete in intense simulations and case studies based on real problems. 

This year Peak Time 2018 finals will take place from April 27 to April 29 in Stockholm School of Economics in Riga.

Registration deadline: December 20, 23:59.

15.12.2017 - Seminář "O roli modelů v empirické ekonomii" (Jakub Kastl, Princeton)

Centrum pro teoretická studia, společné pracoviště UK a AV ČR, vás zve na čtvrteční seminář, který povede profesor na Princeton University a absolvent IES FSV UK Jakub Kastl na téma O roli modelů v empirické ekonomické analýze: Od tržní síly k aukcím státních dluhopisů.

Anotace:
Přednáška nabídne úvod do využívání strukturálních modelů v ekonomii, tedy modelů postavených za účelem postihnutí základních závislostí mezi modelovanými veličinami. Budu diskutovat roli těchto modelů a kdy a proč je využívat při empirické analýze dat. V druhé části přednášky ukážu praktické využití těchto metod na příkladu aukcí státních dluhopisů: podíváme se na otázku, jak se dá kvantifikovat efektivita těchto aukcí a jak kvantifikovat tržní sílu účastníků, tedy jejich schopnost ovlivnit dosaženou tržní cenu.

Seminář se bude konat ve čtvrtek 21. prosince 2017 od 10 hodin v CTSHusova 4, Praha 1 (3. patro).

Více informací na www.cts.cuni.cz

13.12.2017 - Tereza Hudcová vyhrála soutěž BH Securities

Naše studentka Tereza Hudcová obsadila první místo v soutěži o nejlepší studentskou práci z oblasti financí a finančních a kapitálových trhů, kterou pořádala společnost BH Securities a. s.

Ocenění získala za svou bakalářskou práci  „Analysis of Czech P2P lending investors' behaviour drivers,“ kterou vedl Mgr. Petr Polák MSc.

Slavnostní předání ocenění proběhlo ve středu dne 13. prosince 2017 v 10:00 hodin v sídle  společnosti.

Abstrakt nebo celou práci naleznete zde.

K ocenění blahopřejeme! 

11.12.2017 - Právě vyšel Newsletter IES za rok 2017

V Newsletteru 2017 shrnujeme novinky, události a úspěchy za uplynulý rok. Kromě rozhovoru s emeritním profesorem Diethardem Klattem z univerzity v Curychu se dozvíte, jaké dojmy si přivezli naši studenti z mezinárodní soutěže v Kataru nebo jaké to je povečeřet s laureáty Nobelovy ceny.

Newsletter si můžete prohlédnout na našich webových stránkách nebo na prohlížeči issuu.

 

 

11.12.2017 - Vánoční večírek E-klubu

Studentský spolek E-klub zve všechny studenty, pedagogy a zaměstnance IES na tradiční vánoční večírek.  

Akce se koná ve středu 13. prosince od 20:00 hod. v prostorách 36 Underground, které se nacházejí v budově číslo 36 areálu Holešovické tržnice.  

Těšit se můžete na svařené víno, ale i nabídku míchaných drinků, nealkoholických nápojů a malého občerstvení, to vše připravované našimi studenty.

O hudební doprovod k tanci i poslechu se postará Dj Bláha.  

Na Vaši účast se těší zástupci E-klubu  

05.12.2017 - Nejlepší diplomová práce s tematikou EU pochází z IES

V projektu "Laboratoř EU: sborník nejlepších diplomových prací s tématikou EU” vyhodnotila odborná komise jako nejlepší práci  „(How) Does low inflation in euro area affect inflation in the Czech Republic” našeho čerstvého absolventa Vladimíra Veselého. Práce vznikla pod vedením prof. Romana Horvátha.

K ocenění blahopřejeme!

Projekt „Laboratoř Evropské unie: sborník nejlepších diplomových prací s tematikou EU“, je realizovaný Katedrou světové ekonomiky Fakulty mezinárodních vztahů VŠE ve spolupráci s Centrem evropských studií VŠE a zástupci dalších univerzit/vysokých škol v ČR. 

Posláním projektu je ocenit ty studenty/absolventy vysokých škol, kteří se věnují oblasti evropských záležitostí. Sylaby deseti nejkvalitnějších prací budou zveřejněny ve sborníku projektu.

Více o soutěži naleznete zde.

Seznam nejlepších prací naleznete také zde.

 

 

 

03.12.2017 - Projekty IES FSV UK získaly podporu GA ČR

V soutěži Grantové agentury ČR o prestižní grantové projekty v oblasti základního výzkumu uspěly letos dvě žádosti od výzkumníků z IES, v dalších třech projektech figurují naši kolegové jako spoluřešitelé nebo pod afiliací jiné instituce.

Počínaje rokem 2018 získaly podporu následující projekty:

 • doc. PhDr. Tomáš Havránek, Ph.D. 
  Meta-analýzy determinant akciových výnosů
  Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd 
 • Petr Janský, Ph.D. 
  Daňové ráje a finanční tajemství
  Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd 

Dále byly vybrány projekty:

 • RNDr. Michal Červinka, Ph.D.  hlavním řešitelem za ÚTIA:
  Využití stochastických optimalizačních úloh a modelů rovnováhy v analýze po...
  Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
 • Mgr. Milan Ščasný, Ph.D. hlavním řešitelem za COŽP UK:
  Developing Hybrid Modelling Framework for Regulatory Impact Assessment: CGE-TIMES
  Univerzita Karlova, Centrum pro otázky životního prostředí
 • doc. PhDr. Petr Teplý Ph.D. spoluřešitelem za IES:
  prof. RNDr. Jiří Witzany, Ph.D. Inovativní přístupy k řízení úvěrových rizik
  Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta financí a účetnictví

Všem řešitelům blahopřejeme!

03.12.2017 - Článek našich výzkumníků publikován na VOX

Článek našich kolegů Zuzany Havránkové, Tomáše Havránka a Dominika Hermana byl zveřejněn na ekonomickém portálu VOX. Autoři v článku Does Daylight Saving Save Electricity? A Meta-Analysis na základě 44 vědeckých studií zpochybňují úsporný efekt letního času. Článek naopak naznačuje, že s tím, jak se mění energetická náročnost ekonomiky, letní čas ušetří celosvětově v průměru pouze 0,34 % elektrické energie. Tyto pozitivní efekty jsou navíc koncentrovány do severských zemí, které z letního času profitují nejvíce; země v jižní Evropě naopak kvůli letnímu času spotřebovávají více energie. Pozitivní dopady letního času na spotřebu energie navíc zmizí úplně, pokud dáme větší váhu kvalitnějším studiím.

Celý článek na portálu VOX si můžete přečíst zde.

03.12.2017 - Naši studenti opět zabodovali při udílení cen ČSE

Ve čtvrtek 30. listopadu byly slavnostně předány ceny České společnosti ekonomické, kde také uspěli dva doktorští studenti IES FSV UK a jeden absolvent magisterského programu.

Cenu Karla Engliše zabývající se českou hospodářskou politikou obdržela Dominika Kolcunová (IES FSV UK a ČNB). V článku nazvaném „Estimating the Effective Lower Bound for the Czech National Bank’s Policy Rate“ se autorka zabývá odhadem efektivní dolní hranice pro úrokové sazby České národní banky. 

Cenu prezidenta ČSE pro autory do 25 let získal Petr Pleticha (IES FSV UK a IDEA při CERGE-EI) za příspěvek „Entrepreneurship in the Information Age: An Empirical Analysis of the European Regions“.

Druhé místo v soutěži Mladý ekonom získal náš absolvent Nikoloz Kudashvili (CERGE-EI) za práci „Sources of Statistical Discrimination: Experimental Evidence from Georgia“.

Všem oceněným gratulujeme! 

01.12.2017 - Oceněný tým převzal prestižní Exeter Prize

Dva členové oceněného týmu Michal Bauer (IES, CERGE-EI) a Vojtěch Bartoš (LMU) převzali osobně minulý týden v Exeteru prestižní ocenění za článek, na kterém se dále podílela Julie Chytilová (IES FSV UK) a Filip Matějka (CERGE-EI). Exeter Prize se uděluje za nejlepší článek v impaktovaném časopise v rámci oborů experimentální ekonomie, behaviorální ekonomie a teorie rozhodování.

Slavnostní předávání se uskutečnilo v pátek 24. listopadu na University of Exeter. V rámci tohoto dne se také konal workshop a řada veřejných přednášek, kde byl prezentován vítězný článek našich kolegů i další nominované články.

Vítězný článek "Attention Discrimination: Theory and Field Experiments with Monitoring Information Acquisition", který byl publikován v The American Economic Review, byl vybrán komisí složenou z předních odborníků v oboru (Glenn Harrison  z Georgia State University, Michael Mandler z Royal Holloway, University of London a Michel Regenwetter z University of Illinois).

Fotografie z předávání naleznete na našem Facebooku

30.11.2017 - Prof. Karel Janda obdržel Cenu Františka Běhounka 2017

Ve středu 29. listopadu 2017 obdržel náš kolega prof. Karel Janda Cenu Františka Běhounka 2017, kterou každoročně uděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Prof. Janda Cenu obdržel ex aequo (stejnou měrou) s fyzikálním chemikem prof. Ladislavem Kavanem. MŠMT tuto cenu každoročně uděluje nominované osobnosti za propagaci a popularizaci české vědy a šíření dobrého jména České republiky v Evropském výzkumném prostoru (ERA). 

Blahopřejeme!

Tisková zpráva

Prof. Karel Janda byl nominován Institutem ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK.  Nominace reflektuje Jandovo dosažení mezinárodně významných výsledků v ekonomickém výzkumu energetických zdrojů, především v zaměření na obnovitelné zdroje energie a jejich vliv na globální problémy klimatické změny a světové potravinové bezpečnosti, stejně tak jako úspěšnou účast v projektech evropské spolupráce v oblasti výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. „Významným rysem úspěšného výzkumu prof. Jandy je jeho výrazná aktuálnost a celosvětová společenská důležitost a jeho interdisciplinarita,” vysvětluje doc. Martin Gregor, PhD, ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK.

Prof. Janda, jako hlavní koordinátor dvou rozsáhlých evropských grantů ECOCEP (2014 – 2017) a GEMCLIME (2017 – 2020), dosáhl spolupráce českých vědců s evropsky i světově nejpřednějšími partnery jak v oblasti ekonomie energie globální klimatické změny, tak i v rámci celého širokého oboru ekonomie. „Unikátní je přínos prof. Jandy jakožto iniciátora, úspěšného navrhovatele a hlavního koordinátora dvou aktuálně probíhajících mimořádně rozsáhlých evropských projektů s nejprestižnějšími světovými vědeckými partnery,“ dodává doc. Gregor.

Prof. Janda získal titul Ing. z ekonomie na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) v roce 1988  a v roce 1996 úspěšně obhájil doktorskou disertaci na Center for Economics Research and Graduate Education (CERGE) na Univerzitě Karlově (UK). Od roku 2003 až do současnosti aktivně působí na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK (od roku 2011 jako vedoucí katedry mikroekonomie a matematických metod) a na katedře bankovnictví a pojišťovnictví Fakulty financí a účetnictví VŠE.

Návrhová komise Ceny Františka Běhounka za předsednictví prof. Ivana Wilhelma v letošním roce navrhla udělení Ceny za rok 2017 ex aequo (stejnou měrou) Karlu Jandovi za FSV UK a dále fyzikálnímu chemikovi panu profesoru Ladislavu Kavanovi navrženému Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Cenu oba laureáti převzali z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štecha v Hlavním sále Senátu Parlamentu ČR. 

Cena Františka Běhounka 

Cenu Františka Běhounka uděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy od roku 2012 vědci nebo vědkyni, kteří během posledních pěti let svou aktivní a úspěšnou účastí v projektech evropské spolupráce v oblasti výzkumu, experimentálního vývoje a inovací přispěli k propagaci a popularizaci svého vědního oboru a k šíření dobrého jména České republiky v Evropském výzkumném prostoru.

Nominace na Cenu posuzuje a doporučení ministrovi k udělení Ceny dává návrhová komise složená z čelních osobností české vědecké sféry.

Projekt GEMCLIME

V roce 2016 byl na IES FSV UK zahájen projekt Global Excellence in Modelling of Climate and Energy (GEMCLIME 2016 – 2020), který navazuje na úspěšný projekt Economic Modeling for Climate - Energy Policy (ECOCEP 2014 – 2017). Projekt, jehož navrhovatelem a koordinátorem je prof. Janda, se zaměřuje na ekonomii energie a klimatické změny. Projekt zahrnuje nejvýznamnější světové vědce a instituce oboru. Univerzita Karlova koordinuje vědeckou spolupráci mezi předními evropskými pracovišti (FEEM, Toulouse School of Economics, Oxford a London School of Economics) s vedoucími institucemi v USA a Kanadě (MIT, Harvard, University of California, Berkeley, Stanford, Princeton, Columbia, Cornell, Maryland, Arizona State University a McGill University), Austrálii a Novém Zélandě (Australian National University, University of Auckland), Africe (University of Cape Town) a Asii (National University of Singapore).

Projekt je součástí konsorcia EU Horizon 2020 MSCA RISE.

30.11.2017 - Bloomberg píše o studii, na které se podílel náš kolega Petr Janský

Studie hodnotí návrh Evropské komise společného konsolidovaného základu daně (Common Consolidated Corporate Tax Base, CCCTB).

Autoři studie, zadané skupinou GUE/NGL v Evropském parlamentu, jsou Alex Cobham z Tax Justice Network, Chris Jones a Yama Temouri z Aston Business School a náš kolega Petr Janský.

Primárním zjištěním studie je, že přestože jsou Orbis data nejlepším dostupným datovým zdrojem, omezení jejich pokrytí jsou vážná a ukazuje se, že výrazně podhodnocují míru přesouvání zisku zejména americkými nadnárodními společnostmi. I přes tuto výtku však analýza poukazuje na dva důležité výsledky. Zaprvé, konsolidace ztrát by vedla k okamžitému a značnému snížení daňového základu bez toho aby vedla k přínosům alespoň přibližně podobného rozsahu. Zadruhé, zavedení návrhu jen na úrovni EU by nijak neovlivnilo přesouvání zisků z EU a mohlo by vést k trvalým ztrátám na rozpočtových příjmech.

Na studii odkazuje například Bloomberg a Süddeutsche Zeitung.

29.11.2017 - E-klub Vás zve na přednášku: Life of an Investment from A – Z.

The E-klub cordially invites you to the special lecture dedicated to Venture Capital. Our guests will be Mr. Viktor Fischer and Mr. Joao Duarte.

Why investors do (not) invest into start- ups & new companies? What are key success factors in business growth? 

Aim of the lecture is to zoom in on the world of start-ups and its link to investing. You will find out how investors and entrepreneurs view companies before, during and after the process of investment. The life of the company will be demonstrated on the real life example: Techloop.io (successful Czech start- up).

When:  November 29th from 6 PM

Where: room 314 at Opletalova building

No registration is required.

Topics of the lecture include:

•Company lifetime
•Sources of capital
•Valuation of the company
•Entrepreneur types of financing
•Investor types of financing (2/20 model)
•Term sheet signature, Value creation

Viktor Fischer is investment partner in Rockaway Ventures, ex- consultant and Jr. partner of McKinsey & Co, where he specialised on the area of "Strategy & Corporate finance". As a co- founder of Innovatrics (startup of the year 2015 in Slovakia, Deloitte Top 50 v CEE), he also can provide entrepreneurial insight. He has studied at HEC Paris and INSEAD in France, and lectured Project Management at Paris- Sud University later.

Techloop-io is marketplace connecting software developers, IT professionals directly with hiring companies. Joao Duarte is CEO of Techloop.io and Co- founder of Hagen Human Capital, an independent recruitment company, focused on the IT, Sales, Finance and Life Sciences sectors. Before moving into the recruitment industry, he has worked as a software developer for a global stock exchange.

27.11.2017 - Katarína Líšková vyhrála Energy Economics Contest

Naše studentka Katarína Líšková obsadila 1. místo v soutěži Energy Economics Contest v kategorii Nejlepší absolventská práce.

Dne 21. listopadu se na Institutu energetické ekonomie VŠE konalo finále soutěže, které následovalo po předvýběru prací vedením IEE. Soutěžící prezentovali své práce před odbornou porotu složenou ze zástupců PXE, Amper Market a EY.

Katarína Líšková před porotou obhajovala svoji bakalářskou práci The Impact of Renewavle Resources on Price Volatility in the European Power Markets, která se zabývá volatilitou cen elektřiny na daném trhu s důtazem na vliv obnovitelných zdrojů na spojitou část volatility. Ve své práci studentka použila metodu kvadratické variace s úpravou pro trh elektřiny kvůli několika cykličnostem v cenách.

Práci vedl doc. Ladislav Krištoufek.

Abstrakt i celou práci Kataríny Líškové si můžete prečíst zde.

Ke skvělému výsledku blahopřejeme!

 

15.11.2017 - Prof. Roman Horváth připravil analýzu pro Evropský parlament

Nová studie Romana Horvátha „Design and sequencing of exit from non-standard monetary policy measures: What should the ECB “new normal” look like?” popisuje možné budoucí podoby měnové politiky Evropské centrální banky.

Analýza slouží jako podkladový materiál pro dialog o monetární police (Monetary Dialogue) mezi Evropským parlamentem a ECB.

V rámci Měnového dialogu podává prezident ECB čtvrtletní zprávu výboru ECON Evropského parlamentu o současné ekonomické situaci a klíčových otázkách měnové politiky.

Analýza je veřejně dostupná zde

15.11.2017 - Pozvání na slavnostní ceremoniál udělení čestného doktorátu prof. Christopheru Simsovi

CERGE-EI si dovoluje pozvat studenty a zaměstnance IES na slavnostní udělení čestné vědecké hodnosti doktora honoris causa ekonomických věd, kterou převezme prof. Christopher Sims (Princeton University), nositel Nobelovy ceny za ekonomii 2011 a člen Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI, v pondělí dne 20. listopadu 2017 ve 14 hodin ve Velké aule historické budovy Karolina, Ovocný trh 3, Praha 1.

Po skončení programu ve Velké aule jste srdečně zváni na krátké pohoštění do recepčních místností v přízemí Karolina.

Účast laskavě potvrďte do online formuláře.

13.11.2017 - Ekonomie na UK na 109. místě na světě

Podle aktuálně vydaného žebříčku Best Global Universities společnosti U.S. News and World Report se ekonomie na UK umístila na 109. místě z více než 1250 hodnocených univerzit na světě.

Za skvělým umístěním stojí především výzkumná činnost obou ekonomických pracovišť na UK, CERGE UK a IES FSV UK. Nejen samostatná činnost obou pracovišť, ale také spolupráce obou institucí dosahuje špičkové kvality, což dokázal výborně hodnocený projekt „Center for Advanced Economic Studies“ v rámci UNCE (Univerzitní výzkumná centra UK) a dále výsledky společného univerzitního programu Progres.

Naši magisterští studenti si mohou vyzkoušet studium na obou školách díky unikátní možnosti kombinovaného studia na magisterské úrovni, nazvané Visiting Master's Scheme.

Celý žebříček si můžete prohlédnout zde.

13.11.2017 - Petr Janský členem expertní skupiny v rámci UNCTAD

Náš kolega Petr Janský se stal členem Mezivládní expertní skupiny na financování rozvoje, kterou založila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Petr Janský je spoluautorem studie “Illicit financial flows: An overview" pro první expertní setkání, které se uskutečnilo od 8. do 10. listopadu v Ženevě.

Celou studii stejně jako všechny ostatní dokumenty si můžete prohlédnout zde.  

Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD ) je jednou z odborných organizací OSN a řeší otázky hospodářské a obchodní spolupráce. Programy UNCTAD jsou zaměřeny na rozvoj obchodu, obchodní a celní politiku, surovinovou politiku a rozmach rozvojových zemí a jejich ekonomickou integraci.

12.11.2017 - Ještě pár volných míst do pořadu Fokus VM

Tým ČT24 zve studenty a pedagogy (včetně svého doprovodu) do publika pořadu Fokus Václava Moravce. Jedná se o úterý 14. listopadu, živý přenos od 20:00 do 22:00 z TOVÁRNY - Dělnická 1061/63, 170 00 Praha 7-Holešovice.

Příchod přímo na místo v 18:50.

V úvodu pořadu moderátor vždy školu představí, ale jinak slovně do vysílání nikdo nevstupuje.

Téma:

Budoucnost kapitalismu

Potvrzení hosté: 

 • Tonya Graves - hudebnice
 • Stanislav Komárek – biolog, filozof, spisovatel
 • Jan Kysela – právník
 • Josef Šmajs – filozof, spisovatel
 • Miroslav Singer – ekonom, bývalý guvernér ČNB
 • Soňa Jonášová – ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky

V průběhu příprav scénáře budou ještě zaslány zájemcům okruhy témat.

V případě zájmu prosím kontaktujte Lucii Křížovou na lucie.krizova@fsv.cuni.cz.

 

12.11.2017 - Elektronické předplatné HN pro naše kolegy a studenty prodlouženo

Vydavatelství Economia ve spolupráci se společností KPMG připravilo pro akademické pracovníky a studenty Institutu ekonomických studií FSV UK přístup k digitálním Hospodářským novinám, a to až do 31. 12. 2018 zcela zdarma. Hospodářské noviny tak můžete číst v mobilní aplikaci pro smartphony a tablety s operačním systém iOS i Android.

Předplatné prosím aktivujte na stránce ihned.cz/ies, kde zadáte 2 níže uvedené aktivační kódy a provedete krátkou registraci.

Kód 1: 99991709

Kód 2: 17091709

Poté si do svého mobilního zařízení stáhněte zdarma aplikaci Hospodářských novin (odkaz na aplikaci naleznete na konci aktivace) a přihlaste se v ní pod svým loginem a heslem, které jste získal(a) během registrace na aktivačních stránkách. Nová vydání Hospodářských novin pak již budete moci číst bez omezení.

Příjemné čtení přejí
Economia, KPMG a IES FSV UK

10.11.2017 - Ohlédnutí za letním setkání s Nobelisty v Lindau

V srpnu letošního roku se v německém městečku Lindau uskutečnilo již tradiční setkání mladých vědců s laureáty Nobelovy ceny. Na setkání s ekonomickou tématikou se letos podařilo vycestovat také dvěma našim mladým kolegům – Zuzaně Havránkové a Jiřímu Kukačkovi. Zařadili se tak mezi 400 mladých ekonomů z více než 70 zemí světa, které odborná komise vybírala z několika tisíců zájemců. Na letošním ročníku bylo možné se setkat např. s Peterem Diamondem, Chrisem Simsem, Robertem Aumannem, Jamesem Heckmanem a dalšími.

Hovořili jsme se Zuzanou a Jiřím o jejich dojmech ze setkání.

 

Setkání v Lindau s ekonomickou tématikou má trochu specifické postavení - můžete setkání trochu popsat?

Ekonomické setkání v Lindau je vlastně nejmladší ze všech a koná se jednou za tři roky. Zatímco chemici se letos sešli už po sedmašedesáté, ekonomové teprve po šesté. Hlavní myšlenkou setkání je propojit nositele Nobelovy ceny za ekonomii a mladé vědce za účelem motivace a podpory nastupující vědecké generace. A také je to úžasná příležitost k navázání nových mezinárodních kontaktů, jelikož letošního setkání se účastnilo na 350 mladých ekonomů ze 66 zemí.

Jak se mladý člověk může na toto setkání dostat? Byli jste pozváni nebo se posílají přihlášky?

Nadace, která celé setkání organizuje, vždy nabídne partnerským vědeckým institucím z různých zemí konkrétní počty míst, na která jsou těmito institucemi nominování kandidáti. Panel organizátorů rozhoduje na základě životopisů a motivačních doporučení a vybraní kandidáti jsou poté pozváni do německého Lindau. Českou republiku nás letos reprezentovalo pět: z IES my dva, poté dva kolegové z CERGE-EI a jedna kolegyně z NHF VŠE.

Jaká jsou kritéria?

Hlavním kritériem je trochu netradičně věk, protože setkání je určeno jen studentům, postdocům a výzkumníkům do 35 let. Dále se zvažují dosavadní výzkumné výsledky, motivace, a další nejen vědecké ale i společenské aktivity kandidátů. A vlastně existuje ještě jedno zásadní kritérium. Do Lindau může být člověk pozván pouze dvakrát. Poprvé jako mladý vědec a podruhé už pouze a jenom jako držitel Nobelovy ceny :-). 

Kdo z laureátů Nobelovy ceny se letos setkání účastnil? Kdo byl pro Vás stěžejní osobnost?

Nobelistů jsme letos měli příležitost osobně poznat sedmnáct včetně dvou posledních laureátů z roku 2016. Musíme přiznat, že některé jsme do té doby vlastně ani neznali. Mít možnost diskutovat o ekonomii a současné situaci ve světě s kýmkoliv z těchto osobností je už sám o sobě zážitek, nicméně stěžejních osobností pro nás bylo šest. Prof. Edward C. Prescott, jehož “filtr” zná snad každý pokročilejší student ekonomie, dále samozřejmě ekonometři: prof. Sims z Princetonu, popularizátor vektorové autoregrese a autor teorie racionální nepozornosti, a profesoři Heckman (instrumentální proměnné, Heckman correction selekčního biasu) a Hansen (autor GMM) z Chicaga. Prof. Heckmanovi měl Jiří dokonce tu čest představit bývalou studentku IES, která je nyní na univerzitě v Kostnici, a kterou učil právě instrumentální proměnné. Dále jeden z nedávných evropských laureátů z roku 2014, prof. Jean Tirole z Toulouse, který svoji přednášku věnoval tématu Corporate Social Responsibility, kterému se Jiří dlouhodobě ze zájmu věnuje. Na Zuzanu nejvíce zapůsobilo setkání s prof. Pissaridesem z LSE.

Jak setkání probíhá? Organizátoři se snaží podpořit především dialog mezi laureáty a mladými vědci - jak se to daří? Podle web stránek se na setkání konají kromě přednášek, diskuzní fóra, panelové diskuze, “science breakfasts”, mladí účastníci mají možnost prezentovat svůj výzkum. Můžete trochu popsat tuto širokou škálu možností?

Daří se to skvěle právě díky specifickému formátu celého setkání. Úžasné bylo, že Nobelisté nám byli k dispozici prakticky neustále, ač v tom počtu účastníků nebylo úplně jednoduché každému vyjít vstříc. Nejen tedy o přestávkách, ale např. během obědů a společných večeří seděli většinou každý u jiného stolu, abychom měli možnost popovídat si s nimi i více neformálně. Účastnili se i závěrečného výletu lodí přes Bodamské jezero a pikniku na ostrově Mainau.

Setkání trvalo čtyři dny a program byl nabitý od brzkého rána až do noci. Ráno společná rozcvička nebo “science breakfast” na celosvětově palčivá témata “Economic Inequality in a Globalised World” a “Restarting Productivity Growth” organizované sponzory akce, firmami McKinsey a Mars. Poté následovaly dopolední přednášky a krátce po obědě (člověk si jen tak tak stihl na chvíli zaplavat v jezeře) byly na programu panelové diskuse na aktuální ekonomická témata a vědecké semináře. Tam měli vybraní účastníci životní příležitost vyslechnout si po krátké prezentaci poznámky ke svému výzkumu vždy od několika laureátů.

Prezentovali jste také své výsledky výzkumu?

Tuto možnost dostala zhruba jen čtvrtina účastníků a my bohužel nikoliv, konkurence byla veliká. Nicméně vynahradili jsme si to dostatečně během dalších příležitostí. S prof. Hansenem jsme měli možnost přímo diskutovat jeho názor na využití simulačních odhadních metod v ekonometrii, vedle prof. Simse jsme seděli na společné slavnostní večeři, s prof. Tirolem jsme během společného oběda probírali kromě jeho výzkumu třeba i volební výsledky ve Francii a Brexit a prof. Pissaridese jsme potkávali často sedět na lavičce před našim hotelem.

Přivezli jste si kontakty na možnou budoucí spolupráci?

V Lindau jsme se potkali s několika lidmi, se kterými se známe z konferencí, takže byla dobrá příležitost seznámit se lépe. Jiří se se skupinou lidí, kteří se zabývají multiagentními modely v ekonomii, dokonce kontaktoval předem a jeden z večerů strávili u společného stolu. Zuzana se zase seznámila s několika dalšími vrstevníky, kteří se zabývají výzkumem ekonomických dopadů globálního oteplování. Přáli bychom si také, aby se v budoucnu podařilo zužitkovat i kontakt přímo na některého z držitelů Nobelovy ceny.

 

09.11.2017 - Naši kolegové hostili výroční setkání projektu COFFERS

Ve dnech od 22. do 24. října se v prostorách Karolina konalo první z pravidelných výročních setkání evropského projektu COFFERS (Combatting Fiscal Fraud and Empowering Regulators). Výzkumní pracovníci z deseti organizací, které se na projektu podílejí, se setkali, aby mohli diskutovat své výzkumné práce a problematiku mezinárodního daňového systému.

Setkání spoluorganizovali kolegové z IES a výzkumníci projektu COFFERS, Petr Janský a Miroslav Palanský.

Více o projektu COFFERS se dozvíte na webových stránkách projektu coffers.eu.  

01.11.2017 - On-line přihlášky do anglických programů 2018/19 otevřeny

Dnešním dnem byl otevřen on-line přihlašovací systém pro akademický rok 2018/19 pro anglické programy na FSV UK.

IES nabízí tři anglické placené programy: Bachelor in Economics and FinanceMaster in Economics and Finance a Corporate Strategy and Finance.

Více informací o přihláškách do anglických programů na FSV naleznete zde

 

25.10.2017 - New Economic Talent 2018 - call for papers

CERGE-EI invites university students and recent graduates to submit papers to the New Economic Talent competition. The competition is open to Bachelor's and Master's students (full-time or part-time) in any field and recent graduates (up to one year after graduation), who are interested in contemporary economic issues and wish to understand better the forces and processes that ‘shape the world’.

The competition is international, has two rounds, and its working language is English. Applicants submit a complete paper (up to 50 pages) and an extended abstract (1 – 2 pages) to the first round. Selected finalists present their papers at CERGE-EI, Prague, in the second round. The topic of the paper can be in macroeconomics, microeconomics, applied economics, or finance. Papers will be judged based on originality, substance, analytical nature, and clarity of writing.

Prize for the winner consists of 1,000 USD and access to an international network of top economists (through attendance at events such as the Distinguished Speaker Series).

Deadline for submissions is 28 February, 2018.

Papers and extended abstracts should be sent to talent@cerge-ei.cz

Further details can be found at www.cerge-ei.cz/talent

24.10.2017 - 7. ročník soutěže Energy Economics Contest

Institut energetické ekonomie Fakulty financí a účetnictví VŠE vyhlašuje soutěž studentských prací psaných na energetická témata s přijetím k obhajobě v roce 2017. Soutěžící mají možnost předvést se před porotou složenou ze zástupců společnosti ČEZ, Amper Market, MOL, PXE a EY a vyhrát 10 tisích Kč v každé kategorii. 

Uzávěrka přihlášek je 13. listopadu 2017.  

Do soutěže je možné přihlásit bakalářské práce, diplomové práce, seminární a jiné odborné práce.

Na základě hlasování odborné poroty budou vyhlášeni vítězové v následujících kategoriích:

1. Nejlepší absolventská práce (bakalářská nebo diplomová práce, i práce přijatá k obhajobě v roce 2017)

2. Nejlepší neabsolvenstká práce (bez omezení typu práce a instituce, ze které autor pochází)

Nejlepší práce v každé kategorii bude odměněna finanční odměnou ve výši 10 000 CZK. Za druhé místo účastník obdrží 5 000 CZK. Finalisté, kteří nezvítězí, budou odměněni věcnými cenami partnerů IEE. Zároveň dostanou certifikát potvrzující jejich účast ve finále. 

Více informací naleznete zde.

20.10.2017 - Děkanské volno 27.10.

Dovolujeme si oznámit, že v pátek 27. 10. z důvodu děkanského volna odpadá veškerá výuka na FSV. 

Budovy Hollar a Opletalova budou otevřeny v běžném provozu.

17.10.2017 - Mladý ekonom roku - 24. ročník soutěže

Česká společnost ekonomická vyhlašuje 24. ročník soutěže Mladý ekonom roku. Soutěže se mohou účastnit čeští občané nebo občané působící na území České republiky do 30 let věku (věkový limit platí i pro případné spoluautory). Každý z účastníků může do soutěže zaslat pouze jednu práci v rozsahu do 30 stran (do 54 tis. znaků včetně mezer) včetně povinně uvedeného abstraktu, klíčových slov a JEL klasifikace. Pro zařazení do soutěže je nutné vyplnit přihlášku a zaslat také krátké netechnické shrnutí v rozsahu maximálně 100 slov pro mediální propagaci v případě ocenění práce. Tím se účastník soutěže zároveň zavazuje v případě svého ocenění krátce prezentovat svou práci v rámci Valného shromáždění ČSE, kde budou výsledky soutěže slavnostně vyhlášeny. 

Soutěžní příspěvek (bez uvedení identifikace autora v textu) spolu s netechnickým shrnutím a přihláškou do soutěže zasílejte výhradně na e-mailovou adresu cse@cse.cz do 20. října 2017.

Odměna za první místo v soutěži Mladý ekonom roku činí 20 000 Kč, za druhé místo 10 000 Kč, za třetí místo 5 000 Kč. Prezident společnosti může dále udělit „Cenu Karla Engliše“ za nejlepší práci zabývající se českou hospodářskou politikou. Čestným uznáním může být rovněž oceněna práce autora do 25 let věku, který nebyl ČSE v minulosti oceněn.

Případné dotazy rád zodpoví garant soutěže: Martin Macháček, prezident ČSE (prezident@cse.cz).

Výzva ke stažení zde.

Přihláška ke stažení zde

16.10.2017 - Europaeum Scholarship Program

Dovolujeme si Vás informovat o novém programu Europaeum Scholars Programme pro doktorandy, který bude probíhat ve spolupráci 4 univerzit – Univerzity Karlovy, University of Oxford, Universiteit Leiden a Graduate Institute of International and Development Studies, Geneva.

Program je určený pro studenty doktorandy z humanitních oborů, jejichž práce se dotýká evropských studií (antropologie, mezinárodních vztahů, evropského práva, mezinárodního práva, sociologie, politologie, historie, mezinárodních ekonomických vztahů, historie, religionistiky, humanitních studií atd.).

Podrobnosti o programu budou představeny na semináři, který se bude konat v pondělí 23. října od 15 hod. ve Velké zasedací síni Karolina (2. patro).

V přílohách naleznete bližší informace k programu:

1. Jednostránkový informační leták

2. Detailní dokument o programu  (praktické informace o žádostech atd.)

3. Výzvy pro podávání žádostí pro kandidáty – uzávěrka přihlášek bude do 15. 11. 2017!

4. Brožura programu

Program je plně financován asociací EUROPAEUM. Program má kapacitu 30 míst pro všechny university.

Prosíme také, aby se studenti hlásili na toto zasedání nejpozději do 19. 10. 2017 na e-maily:  lenka.dostalkova@ruk.cuni.cz a zahran@ruk.cuni.cz.

Partneři

Deloitte
McKinsey & Company
Moneta Money Bank

Sponzoři

CRIF
ČSOB