Mgr. Lucie Křížová M.A. - Novinky

23.11.2017 - E-klub Vás zve na přednášku: Life of an Investment from A – Z.

The E-klub cordially invites you to the special lecture dedicated to Venture Capital. Our guests will be Mr. Viktor Fischer and Mr. Joao Duarte.

Why investors do (not) invest into start- ups & new companies? What are key success factors in business growth? 

Aim of the lecture is to zoom in on the world of start-ups and its link to investing. You will find out how investors and entrepreneurs view companies before, during and after the process of investment. The life of the company will be demonstrated on the real life example: Techloop.io (successful Czech start- up).

When:  November 29th from 6 PM

Where: room 314 at Opletalova building

No registration is required.

Topics of the lecture include:

•Company lifetime
•Sources of capital
•Valuation of the company
•Entrepreneur types of financing
•Investor types of financing (2/20 model)
•Term sheet signature, Value creation

Viktor Fischer is investment partner in Rockaway Ventures, ex- consultant and Jr. partner of McKinsey & Co, where he specialised on the area of "Strategy & Corporate finance". As a co- founder of Innovatrics (startup of the year 2015 in Slovakia, Deloitte Top 50 v CEE), he also can provide entrepreneurial insight. He has studied at HEC Paris and INSEAD in France, and lectured Project Management at Paris- Sud University later.

Techloop-io is marketplace connecting software developers, IT professionals directly with hiring companies. Joao Duarte is CEO of Techloop.io and Co- founder of Hagen Human Capital, an independent recruitment company, focused on the IT, Sales, Finance and Life Sciences sectors. Before moving into the recruitment industry, he has worked as a software developer for a global stock exchange.

15.11.2017 - Prof. Roman Horváth připravil analýzu pro Evropský parlament

Nová studie Romana Horvátha „Design and sequencing of exit from non-standard monetary policy measures: What should the ECB “new normal” look like?” popisuje možné budoucí podoby měnové politiky Evropské centrální banky.

Analýza slouží jako podkladový materiál pro dialog o monetární police (Monetary Dialogue) mezi Evropským parlamentem a ECB.

V rámci Měnového dialogu podává prezident ECB čtvrtletní zprávu výboru ECON Evropského parlamentu o současné ekonomické situaci a klíčových otázkách měnové politiky.

Analýza je veřejně dostupná zde

15.11.2017 - Pozvání na slavnostní ceremoniál udělení čestného doktorátu prof. Christopheru Simsovi

CERGE-EI si dovoluje pozvat studenty a zaměstnance IES na slavnostní udělení čestné vědecké hodnosti doktora honoris causa ekonomických věd, kterou převezme prof. Christopher Sims (Princeton University), nositel Nobelovy ceny za ekonomii 2011 a člen Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI, v pondělí dne 20. listopadu 2017 ve 14 hodin ve Velké aule historické budovy Karolina, Ovocný trh 3, Praha 1.

Po skončení programu ve Velké aule jste srdečně zváni na krátké pohoštění do recepčních místností v přízemí Karolina.

Účast laskavě potvrďte do online formuláře.

13.11.2017 - Ekonomie na UK na 109. místě na světě

Podle aktuálně vydaného žebříčku Best Global Universities společnosti U.S. News and World Report se ekonomie na UK umístila na 109. místě z více než 1250 hodnocených univerzit na světě.

Za skvělým umístěním stojí především výzkumná činnost obou ekonomických pracovišť na UK, CERGE UK a IES FSV UK. Nejen samostatná činnost obou pracovišť, ale také spolupráce obou institucí dosahuje špičkové kvality, což dokázal výborně hodnocený projekt „Center for Advanced Economic Studies“ v rámci UNCE (Univerzitní výzkumná centra UK) a dále výsledky společného univerzitního programu Progres.

Naši magisterští studenti si mohou vyzkoušet studium na obou školách díky unikátní možnosti kombinovaného studia na magisterské úrovni, nazvané Visiting Master's Scheme.

Celý žebříček si můžete prohlédnout zde.

13.11.2017 - Petr Janský členem expertní skupiny v rámci UNCTAD

Náš kolega Petr Janský se stal členem Mezivládní expertní skupiny na financování rozvoje, kterou založila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Petr Janský je spoluautorem studie “Illicit financial flows: An overview" pro první expertní setkání, které se uskutečnilo od 8. do 10. listopadu v Ženevě.

Celou studii stejně jako všechny ostatní dokumenty si můžete prohlédnout zde.  

Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD ) je jednou z odborných organizací OSN a řeší otázky hospodářské a obchodní spolupráce. Programy UNCTAD jsou zaměřeny na rozvoj obchodu, obchodní a celní politiku, surovinovou politiku a rozmach rozvojových zemí a jejich ekonomickou integraci.

12.11.2017 - Ještě pár volných míst do pořadu Fokus VM

Tým ČT24 zve studenty a pedagogy (včetně svého doprovodu) do publika pořadu Fokus Václava Moravce. Jedná se o úterý 14. listopadu, živý přenos od 20:00 do 22:00 z TOVÁRNY - Dělnická 1061/63, 170 00 Praha 7-Holešovice.

Příchod přímo na místo v 18:50.

V úvodu pořadu moderátor vždy školu představí, ale jinak slovně do vysílání nikdo nevstupuje.

Téma:

Budoucnost kapitalismu

Potvrzení hosté: 

 • Tonya Graves - hudebnice
 • Stanislav Komárek – biolog, filozof, spisovatel
 • Jan Kysela – právník
 • Josef Šmajs – filozof, spisovatel
 • Miroslav Singer – ekonom, bývalý guvernér ČNB
 • Soňa Jonášová – ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky

V průběhu příprav scénáře budou ještě zaslány zájemcům okruhy témat.

V případě zájmu prosím kontaktujte Lucii Křížovou na lucie.krizova@fsv.cuni.cz.

 

12.11.2017 - Elektronické předplatné HN pro naše kolegy a studenty prodlouženo

Vydavatelství Economia ve spolupráci se společností KPMG připravilo pro akademické pracovníky a studenty Institutu ekonomických studií FSV UK přístup k digitálním Hospodářským novinám, a to až do 31. 12. 2018 zcela zdarma. Hospodářské noviny tak můžete číst v mobilní aplikaci pro smartphony a tablety s operačním systém iOS i Android.

Předplatné prosím aktivujte na stránce ihned.cz/ies, kde zadáte 2 níže uvedené aktivační kódy a provedete krátkou registraci.

Kód 1: 99991709

Kód 2: 17091709

Poté si do svého mobilního zařízení stáhněte zdarma aplikaci Hospodářských novin (odkaz na aplikaci naleznete na konci aktivace) a přihlaste se v ní pod svým loginem a heslem, které jste získal(a) během registrace na aktivačních stránkách. Nová vydání Hospodářských novin pak již budete moci číst bez omezení.

Příjemné čtení přejí
Economia, KPMG a IES FSV UK

10.11.2017 - Ohlédnutí za letním setkání s Nobelisty v Lindau

V srpnu letošního roku se v německém městečku Lindau uskutečnilo již tradiční setkání mladých vědců s laureáty Nobelovy ceny. Na setkání s ekonomickou tématikou se letos podařilo vycestovat také dvěma našim mladým kolegům – Zuzaně Havránkové a Jiřímu Kukačkovi. Zařadili se tak mezi 400 mladých ekonomů z více než 70 zemí světa, které odborná komise vybírala z několika tisíců zájemců. Na letošním ročníku bylo možné se setkat např. s Peterem Diamondem, Chrisem Simsem, Robertem Aumannem, Jamesem Heckmanem a dalšími.

Hovořili jsme se Zuzanou a Jiřím o jejich dojmech ze setkání.

 

Setkání v Lindau s ekonomickou tématikou má trochu specifické postavení - můžete setkání trochu popsat?

Ekonomické setkání v Lindau je vlastně nejmladší ze všech a koná se jednou za tři roky. Zatímco chemici se letos sešli už po sedmašedesáté, ekonomové teprve po šesté. Hlavní myšlenkou setkání je propojit nositele Nobelovy ceny za ekonomii a mladé vědce za účelem motivace a podpory nastupující vědecké generace. A také je to úžasná příležitost k navázání nových mezinárodních kontaktů, jelikož letošního setkání se účastnilo na 350 mladých ekonomů ze 66 zemí.

Jak se mladý člověk může na toto setkání dostat? Byli jste pozváni nebo se posílají přihlášky?

Nadace, která celé setkání organizuje, vždy nabídne partnerským vědeckým institucím z různých zemí konkrétní počty míst, na která jsou těmito institucemi nominování kandidáti. Panel organizátorů rozhoduje na základě životopisů a motivačních doporučení a vybraní kandidáti jsou poté pozváni do německého Lindau. Českou republiku nás letos reprezentovalo pět: z IES my dva, poté dva kolegové z CERGE-EI a jedna kolegyně z NHF VŠE.

Jaká jsou kritéria?

Hlavním kritériem je trochu netradičně věk, protože setkání je určeno jen studentům, postdocům a výzkumníkům do 35 let. Dále se zvažují dosavadní výzkumné výsledky, motivace, a další nejen vědecké ale i společenské aktivity kandidátů. A vlastně existuje ještě jedno zásadní kritérium. Do Lindau může být člověk pozván pouze dvakrát. Poprvé jako mladý vědec a podruhé už pouze a jenom jako držitel Nobelovy ceny :-). 

Kdo z laureátů Nobelovy ceny se letos setkání účastnil? Kdo byl pro Vás stěžejní osobnost?

Nobelistů jsme letos měli příležitost osobně poznat sedmnáct včetně dvou posledních laureátů z roku 2016. Musíme přiznat, že některé jsme do té doby vlastně ani neznali. Mít možnost diskutovat o ekonomii a současné situaci ve světě s kýmkoliv z těchto osobností je už sám o sobě zážitek, nicméně stěžejních osobností pro nás bylo šest. Prof. Edward C. Prescott, jehož “filtr” zná snad každý pokročilejší student ekonomie, dále samozřejmě ekonometři: prof. Sims z Princetonu, popularizátor vektorové autoregrese a autor teorie racionální nepozornosti, a profesoři Heckman (instrumentální proměnné, Heckman correction selekčního biasu) a Hansen (autor GMM) z Chicaga. Prof. Heckmanovi měl Jiří dokonce tu čest představit bývalou studentku IES, která je nyní na univerzitě v Kostnici, a kterou učil právě instrumentální proměnné. Dále jeden z nedávných evropských laureátů z roku 2014, prof. Jean Tirole z Toulouse, který svoji přednášku věnoval tématu Corporate Social Responsibility, kterému se Jiří dlouhodobě ze zájmu věnuje. Na Zuzanu nejvíce zapůsobilo setkání s prof. Pissaridesem z LSE.

Jak setkání probíhá? Organizátoři se snaží podpořit především dialog mezi laureáty a mladými vědci - jak se to daří? Podle web stránek se na setkání konají kromě přednášek, diskuzní fóra, panelové diskuze, “science breakfasts”, mladí účastníci mají možnost prezentovat svůj výzkum. Můžete trochu popsat tuto širokou škálu možností?

Daří se to skvěle právě díky specifickému formátu celého setkání. Úžasné bylo, že Nobelisté nám byli k dispozici prakticky neustále, ač v tom počtu účastníků nebylo úplně jednoduché každému vyjít vstříc. Nejen tedy o přestávkách, ale např. během obědů a společných večeří seděli většinou každý u jiného stolu, abychom měli možnost popovídat si s nimi i více neformálně. Účastnili se i závěrečného výletu lodí přes Bodamské jezero a pikniku na ostrově Mainau.

Setkání trvalo čtyři dny a program byl nabitý od brzkého rána až do noci. Ráno společná rozcvička nebo “science breakfast” na celosvětově palčivá témata “Economic Inequality in a Globalised World” a “Restarting Productivity Growth” organizované sponzory akce, firmami McKinsey a Mars. Poté následovaly dopolední přednášky a krátce po obědě (člověk si jen tak tak stihl na chvíli zaplavat v jezeře) byly na programu panelové diskuse na aktuální ekonomická témata a vědecké semináře. Tam měli vybraní účastníci životní příležitost vyslechnout si po krátké prezentaci poznámky ke svému výzkumu vždy od několika laureátů.

Prezentovali jste také své výsledky výzkumu?

Tuto možnost dostala zhruba jen čtvrtina účastníků a my bohužel nikoliv, konkurence byla veliká. Nicméně vynahradili jsme si to dostatečně během dalších příležitostí. S prof. Hansenem jsme měli možnost přímo diskutovat jeho názor na využití simulačních odhadních metod v ekonometrii, vedle prof. Simse jsme seděli na společné slavnostní večeři, s prof. Tirolem jsme během společného oběda probírali kromě jeho výzkumu třeba i volební výsledky ve Francii a Brexit a prof. Pissaridese jsme potkávali často sedět na lavičce před našim hotelem.

Přivezli jste si kontakty na možnou budoucí spolupráci?

V Lindau jsme se potkali s několika lidmi, se kterými se známe z konferencí, takže byla dobrá příležitost seznámit se lépe. Jiří se se skupinou lidí, kteří se zabývají multiagentními modely v ekonomii, dokonce kontaktoval předem a jeden z večerů strávili u společného stolu. Zuzana se zase seznámila s několika dalšími vrstevníky, kteří se zabývají výzkumem ekonomických dopadů globálního oteplování. Přáli bychom si také, aby se v budoucnu podařilo zužitkovat i kontakt přímo na některého z držitelů Nobelovy ceny.

 

09.11.2017 - Naši kolegové hostili výroční setkání projektu COFFERS

Ve dnech od 22. do 24. října se v prostorách Karolina konalo první z pravidelných výročních setkání evropského projektu COFFERS (Combatting Fiscal Fraud and Empowering Regulators). Výzkumní pracovníci z deseti organizací, které se na projektu podílejí, se setkali, aby mohli diskutovat své výzkumné práce a problematiku mezinárodního daňového systému.

Setkání spoluorganizovali kolegové z IES a výzkumníci projektu COFFERS, Petr Janský a Miroslav Palanský.

Více o projektu COFFERS se dozvíte na webových stránkách projektu coffers.eu.  

01.11.2017 - On-line přihlášky do anglických programů 2018/19 otevřeny

Dnešním dnem byl otevřen on-line přihlašovací systém pro akademický rok 2018/19 pro anglické programy na FSV UK.

IES nabízí tři anglické placené programy: Bachelor in Economics and FinanceMaster in Economics and Finance a Corporate Strategy and Finance.

Více informací o přihláškách do anglických programů na FSV naleznete zde

 

25.10.2017 - New Economic Talent 2018 - call for papers

CERGE-EI invites university students and recent graduates to submit papers to the New Economic Talent competition. The competition is open to Bachelor's and Master's students (full-time or part-time) in any field and recent graduates (up to one year after graduation), who are interested in contemporary economic issues and wish to understand better the forces and processes that ‘shape the world’.

The competition is international, has two rounds, and its working language is English. Applicants submit a complete paper (up to 50 pages) and an extended abstract (1 – 2 pages) to the first round. Selected finalists present their papers at CERGE-EI, Prague, in the second round. The topic of the paper can be in macroeconomics, microeconomics, applied economics, or finance. Papers will be judged based on originality, substance, analytical nature, and clarity of writing.

Prize for the winner consists of 1,000 USD and access to an international network of top economists (through attendance at events such as the Distinguished Speaker Series).

Deadline for submissions is 28 February, 2018.

Papers and extended abstracts should be sent to talent@cerge-ei.cz

Further details can be found at www.cerge-ei.cz/talent

24.10.2017 - 7. ročník soutěže Energy Economics Contest

Institut energetické ekonomie Fakulty financí a účetnictví VŠE vyhlašuje soutěž studentských prací psaných na energetická témata s přijetím k obhajobě v roce 2017. Soutěžící mají možnost předvést se před porotou složenou ze zástupců společnosti ČEZ, Amper Market, MOL, PXE a EY a vyhrát 10 tisích Kč v každé kategorii. 

Uzávěrka přihlášek je 13. listopadu 2017.  

Do soutěže je možné přihlásit bakalářské práce, diplomové práce, seminární a jiné odborné práce.

Na základě hlasování odborné poroty budou vyhlášeni vítězové v následujících kategoriích:

1. Nejlepší absolventská práce (bakalářská nebo diplomová práce, i práce přijatá k obhajobě v roce 2017)

2. Nejlepší neabsolvenstká práce (bez omezení typu práce a instituce, ze které autor pochází)

Nejlepší práce v každé kategorii bude odměněna finanční odměnou ve výši 10 000 CZK. Za druhé místo účastník obdrží 5 000 CZK. Finalisté, kteří nezvítězí, budou odměněni věcnými cenami partnerů IEE. Zároveň dostanou certifikát potvrzující jejich účast ve finále. 

Více informací naleznete zde.

20.10.2017 - Děkanské volno 27.10.

Dovolujeme si oznámit, že v pátek 27. 10. z důvodu děkanského volna odpadá veškerá výuka na FSV. 

Budovy Hollar a Opletalova budou otevřeny v běžném provozu.

17.10.2017 - Mladý ekonom roku - 24. ročník soutěže

Česká společnost ekonomická vyhlašuje 24. ročník soutěže Mladý ekonom roku. Soutěže se mohou účastnit čeští občané nebo občané působící na území České republiky do 30 let věku (věkový limit platí i pro případné spoluautory). Každý z účastníků může do soutěže zaslat pouze jednu práci v rozsahu do 30 stran (do 54 tis. znaků včetně mezer) včetně povinně uvedeného abstraktu, klíčových slov a JEL klasifikace. Pro zařazení do soutěže je nutné vyplnit přihlášku a zaslat také krátké netechnické shrnutí v rozsahu maximálně 100 slov pro mediální propagaci v případě ocenění práce. Tím se účastník soutěže zároveň zavazuje v případě svého ocenění krátce prezentovat svou práci v rámci Valného shromáždění ČSE, kde budou výsledky soutěže slavnostně vyhlášeny. 

Soutěžní příspěvek (bez uvedení identifikace autora v textu) spolu s netechnickým shrnutím a přihláškou do soutěže zasílejte výhradně na e-mailovou adresu cse@cse.cz do 20. října 2017.

Odměna za první místo v soutěži Mladý ekonom roku činí 20 000 Kč, za druhé místo 10 000 Kč, za třetí místo 5 000 Kč. Prezident společnosti může dále udělit „Cenu Karla Engliše“ za nejlepší práci zabývající se českou hospodářskou politikou. Čestným uznáním může být rovněž oceněna práce autora do 25 let věku, který nebyl ČSE v minulosti oceněn.

Případné dotazy rád zodpoví garant soutěže: Martin Macháček, prezident ČSE (prezident@cse.cz).

Výzva ke stažení zde.

Přihláška ke stažení zde

16.10.2017 - Europaeum Scholarship Program

Dovolujeme si Vás informovat o novém programu Europaeum Scholars Programme pro doktorandy, který bude probíhat ve spolupráci 4 univerzit – Univerzity Karlovy, University of Oxford, Universiteit Leiden a Graduate Institute of International and Development Studies, Geneva.

Program je určený pro studenty doktorandy z humanitních oborů, jejichž práce se dotýká evropských studií (antropologie, mezinárodních vztahů, evropského práva, mezinárodního práva, sociologie, politologie, historie, mezinárodních ekonomických vztahů, historie, religionistiky, humanitních studií atd.).

Podrobnosti o programu budou představeny na semináři, který se bude konat v pondělí 23. října od 15 hod. ve Velké zasedací síni Karolina (2. patro).

V přílohách naleznete bližší informace k programu:

1. Jednostránkový informační leták

2. Detailní dokument o programu  (praktické informace o žádostech atd.)

3. Výzvy pro podávání žádostí pro kandidáty – uzávěrka přihlášek bude do 15. 11. 2017!

4. Brožura programu

Program je plně financován asociací EUROPAEUM. Program má kapacitu 30 míst pro všechny university.

Prosíme také, aby se studenti hlásili na toto zasedání nejpozději do 19. 10. 2017 na e-maily:  lenka.dostalkova@ruk.cuni.cz a zahran@ruk.cuni.cz.

15.10.2017 - Cena J. Vavrouška: studenti IES opět mezi oceněnými

Gratulujeme čerstvým absolventům IES k ocenění v rámci letošního udílení Ceny Josefa Vavrouška.

V kategorii bakalářských prací se dvě naše studentky, Aneta Pinteková a Tereza Ranošová, dělí o třetí místo.

Výbor také udělil čestné uznání v této kategorii Michaele Koščové.

V kategorii magisterských prací získal třetí místo Martin Špolc.

Celý seznam oceněných prací naleznete zde.

Více o soutěži se dočtete zde

 

12.10.2017 - Článek J. Baruníka, E. Kočendy a L. Váchy publikován v Journal of International Money and Finance

Článek “Asymmetric volatility connectedness on the forex market” našich kolegů J. Baruníka, E. Kočendy a L. Váchy byl publikován v renomovaném mezinárodním časopise Journal of International Money and Finance.  

V článku autoři analyzují asymetrii propojení volatility vznikající díky pozitivnímu, nebo negativnímu vývoji na měnových trzích. V analýze autoři používají vnitrodenní data nejvíce likvidních měn za období 2007 až 2015. Výstupy ukazují, že na měnových trzích dominuje asymetrie přelévání volatility zapříčiněná zejména špatnou volatilitou, tj. volatilitou vznikající při poklesu ceny dané měny. Tento jev se vyskytuje zejména ve spojitosti s Evropskou dluhovou krizí a obecně fiskálními faktory. Naopak přelévání volatility díky dobré volatilitě, která je způsobená růstem ceny měny, je slabší a je spojeno zejména s hypoteční krizí, různou monetární politikou centrálních bank a vývojem na komoditních trzích.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Ke zveřejnění blahopřejeme!

11.10.2017 - Soutěž o nejlepší bc. a mgr. práce

Společnost BH Securities vypisuje studentskou soutěž o nejlepší bakalářské, diplomové nebo autorské práce na témata z oblasti finančních a kapitálových trhů, mezinárodních financí, investic, měnové politiky nebo příbuzného tématu.

Výherce čeká finanční odměna.

Své práce posílejte do 22. listopadu na soutěž@bhs.cz.

Leták s podrobnějšími informacemi ke stažení zde.

 

04.10.2017 - Volba nového děkana FSV UK

Akademický senát FSV UK bude 17. 10. volit nového kandidáta či kandidátku na funkci děkana.

Přijďte se před volbou děkana seznámit s kandidáty a jejich představami rozvoje FSV a zeptat se na to, co vás zajímá, na shromáždění akademické obce.

Kdy: 10. října od 16:00

Kde:  Místnost 1034 (aula) Jinonice

Plakát

29.09.2017 - Prezentace programu ACCA Accelerate

pondělí 2. října od 13:40 proběhne v rámci kurzu JEB044 - Financial Accounting (aula 109) prezentace programu ACCA Accelerate za účasti Davida Kopeckého, zástupce ACCA pro Českou republiku.

Díky akreditaci ACCA mohou studenti IES čerpat různé výhody při skládání mezinárodně uznávaných zkoušek ACCA. V rámci zvýhodněného programu Accelerate pak studenti mohou využít speciální nabídku registrace do ACCA.

Více informací o programu ACCA Accelerate naleznete zde.

26.09.2017 - Vynikající diplomové práce LS 2017

Dovolujeme si oznámit, že níže uvedené diplomové práce obhájené v LS 2017 obdržely pochvalu ředitele IES FSV UK za vynikající diplomovou práci:

 • Martin Špolc: State capture as market distortion: Effect of political connections in the Czech Republic 
  (Advisor: Pavel Vacek)
  The thesis is the first empirical analysis of personal political connections to government ministers in the Czech Republic. The results of this analysis show that connected firms significantly underperform their similar rivals, but slightly improve their performance over the time of connection to minister in office and that connected firms gain significantly more subsidies which confirms subsidy allocation as a channel of rent extraction.
 • Barbora Kolomazníková: Interaction between Macroprudential and Monetary Policies, and Bank Runs
  (Advisor: Michal Hlaváček)
  The thesis focuses on the interaction between macroprudential and monetary policies in the presence of bank runs. In particular, it is examined whether the two policies should be conducted separately or jointly, and whether the occurence of a bank run affects the result. Furthermore, it is studied how a bank run impacts the efficiency of the two policies. The baseline results suggest that cooperation between the two policies is less efficient than when they are determined separately.  
 • Tereza Malířová: Measurement of volatility spillovers and asymmetric connectedness on commodity and equity markets
  (Advisor: Jozef Baruník)
  The thesis focuses on volatility spillovers among commodity and equity markets by employing a recently developed approach based on realized measures and forecast error variance decomposition invariant to the variable ordering from vector-autoregressions This enables us to measure total, directional and netvolatility spillovers as well as the asymmetry of responses to positive and negative shocks. We exploit high-frequency data on the prices of Crude oil, Corn, Cotton and Gold futures, and the S&P 500 Index and use a sample which spans from January 2002 to December 2015 to cover the entire period around the global financial crisis of 2008. 

Blahopřejeme autorům a děkujeme vedoucím za vynikající práci.

25.09.2017 - Vynikající bakalářské práce LS 2017

Dovolujeme si oznámit, že níže uvedené bakalářské práce obhájené v LS 2017 obdržely pochvalu ředitele IES FSV UK za vynikající bakalářskou práci: 

 • Tereza Hudcová: Analysis of Czech P2P Lending Investors´ Behaviour Drivers 
  (Advisor: Petr Polák)
  This empirical study is an analysis of peer-to-peer lending market in the Czech Republic based on the dataset from platform Zonky and information from its investors. The results of this analysis show that investors in online environment behave way riskier than they actually should and that investors’ risk attitudes are domain specific.
   
 • Michal Kotrč: The Rise of Extreme Right: Evidence from the Slovak Parliamentary Election 
  (Advisor: Lenka Šťastná)
  By using a wide range of socio-demographic, economic and cultural variables on the municipal level, this thesis aims to explain electoral support for the extreme right Kotleba - People´s Party Our Slovakia in the 2016 parliamentary election in Slovakia. They found a significant positive effect of share of unemployed people on the electoral support on the electoral support for the extreme right-wing party, share of the young people and the share of people with a lower level of education. On the contrary, support for the Kotleba decreases with increasing share of old people and increasing share of Hungarian people in the municipalities.
   
 • Anna Kortusová: Revision of a Strategy In an Existing Entity
  (Advisor: Petr Balcar)
  Through a case study of an existing medium-size enterprise, this thesis aims to contribute to an understanding of the importance of a strategic management as part of a business management. The author first introduces the main concepts and stages of a strategic management process, then analyses an external and internal environment of the entity and identifies the key areas of the company’s future success. Anna uses a strategic management system Balanced Scorecard.
   
 • Vojtěch Molnár: Evaluating the Effects of Quantitative Easing in the UK Using the Synthetic Control Method 
  (Advisor: Tomáš Havránek)
  This thesis deals with a quantitative easing (QE). The first part focuses on the topic in detail, especially on the policy of the Bank of England and the second part estimates the effect of the policy on real GDP and inflation of the UK. Positive effect of QE on inflation is found, but its magnitude is surrounded by large uncertainty.
   
 • Vladimír Nahodil: Entropy as a Measure of Predictability in Financial Time Series 
  (Advisor: Ladislav Krištoufek)
  This work studies stock markets efficiency and predictability while distinguishing between developing and developed markets. Using the concepts of approximate entropy (ApEn), sample entropy (SampEn) and the estimates of the Hurst exponent, we can confirm lower overall efficiency of developing markets. The author also tests a particular investment strategy which finally seems to perform with lower risk; however with potentially lower accumulated returns due to smaller investing windows.
   
 • Katarína Líšková: The impact of renewable resources on price volatility in the European power markets
  (Advisor: Ladislav Krištoufek)
  This thesis focuses on the integration of renewable energy sources which impacts electricity spot price and its variation. Remaining open question is, in which direction. Volatility fluctuations threaten security of electricity supply, influence trading strategies and create uncertainty in optimal installed capacity planning. In this thesis, drivers of price volatility in Czech and German day-ahead power market are analysed with an emphasis on penetration of renewable energy sources. To the best of our knowledge, this is the first study focused on this issue in Czech electricity market.

Blahopřejeme autorům a děkujeme vedoucím za vynikající práci.

22.09.2017 - Vyhlášení GAUK - 2018

Grantová agentura UK vyhlásila soutěž na podávání projektů s počátkem řešení v roce 2018. Projekty na 1-3 roky si mohou podávat studenti magisterského a doktorského studia.

Ke stažení:


Aplikace pro podávání projektů bude otevřena od 9. října 2017.

Informační semináře pro žadatele se budou konat 10. října od 14:30 a 13. října od 10:00 v místnosti H212, Smetanovo náb. 6 (budova Hollaru).

Setkání pro žadatele z IES se bude konat ve čtvrtek 12. 10. od 17:30 v místnosti 109.

Termín elektronického podání na odd. vědy: 10. listopadu 2017.

 

 

22.09.2017 - Meeting of 1st year PhD students

The meeting will be held on Wednesday, October 4th, 2017 from 5 pm in room 314. The meeting is expected to last about an hour.

You will get to know/remind yourself conditions of the PhD program you are in. It is particularly useful for the first year students and at least all first year PhD students are expected to come.

18.09.2017 - ParaoptXI: The 11th Conference on Parametric Optimization

From September 19 till September 22, a conference on parametric optimization and related topics ParaoptXI will take place in the premises of the IES FSV UK.

Parametric optimization is a part of mathematical programming and has emerged as an exciting research area in theory, numerics and applications. ParaoptXI welcomes papers as well as proposals for special sessions on any area in parametric optimization or other disciplines of operations research, like stochastic programming, complementarity problems, mixed-integer problems, model-building, numerical methods, multi-objective optimization and optimal control.

Plenary Speakers:

• René Henrion (Weierstrass Institute for Applied Analysis and Stochastics, Berlin, Germany)

• Diethard Klatte (University of Zürich, Zürich, Switzerland)

• Michal Kočvara (The University of Birmingham, Birmingham, United Kingdom)

• Alexander Kruger (Federation University, Ballarat, Australia)

• Boris Mordukhovich (Wayne State University, Detroit, USA)

For more information visit the conference website.

12.09.2017 - Článek Tomáše Havránka publikován na VOX

Článek našeho kolegy Tomáše Havránka a viceguvernéra ČNB Mojmira Hampla byl zveřejněn na ekonomickém portálu VOX. Autoři v článku Headline inflation measures shouldn’t ignore costs of home ownership naznačují, že zahrnutí nákladů na vlastnictví nemovitostí do tzv. HICP, nejdůležitější evropské inflační statistiky, by bylo prospěšné pro měnová a makroprudenční opatření.

Celý článek si můžete přečíst zde.  

11.09.2017 - Directa University Trading Challenge

Společnost Directa zve studenty IES k účasti v sedmém ročníku soutěže University Trading Challenge.

Pravidla letošní soutěže:

Mistrovství bude rozděleno do dvou hlavních fází. První fáze je kvalifikační, kdy každý tým obchoduje pouze s virtuálním kapitálem. Ve druhé fázi bude vybráno dvacet pět nejlepších týmů, kterým budou na obchodování poskytnuty reálné peníze.

Do kvalifikační fáze mohou být zapsány týmy tvořené 2 až 5 studenty. Není žádný limit pro počty týmů pro jednotlivé fakulty. Všichni studenti, kteří se účastnili předchozích ročníků, jsou vítáni. Každý tým bude využívat obchodní platformu Directa se všemi doplňky, platformou technické analýzy "Visual Trader" a počáteční virtuální kapitál 5 000 EUR.

Nejlepších 25 týmů v žebříčku budou mít právo pokračovat do finálního kola mistrovství. Kromě toho bude všem členům týmu, který získal nejlepší výsledky přiznáno stipendium ve výši 1 000 EUR v souladu s čl. 6 - D.P.R. 26. října 2001, č.430.

V závěrečné fázi se všem týmům, které se budou účastnit této fáze, poskytne společnost Directa 5 000 eur reálných peněz, s nimiž budou moci obchodovat na živých trzích po dobu 4 měsíců.

Tým, který dosáhne nejlepšího výsledku na konci soutěže (1.červen 2018), bude vyhlášen vítězem soutěže University Trading Challenge. Zisky, bez provizí a daní, budou rozděleny mezi ziskovými členy týmů, zatímco jakékoli ztráty bude hradit společnost Directa. Týmy, které ztratí 40% nebo více počátečního kapitálu, budou v soutěži pozastaveny.

V obou fázích je povoleno využívání pákového efektu, který například umožní investovat do akcií více než 25 000 EUR.

Jako poděkování udělí společnost Directa referenčnímu lektorovi vítězného týmu cenu 20 000 eur, která může být využita pro didaktické a / nebo výzkumné projekty.

Přihlášky do soutěže přijímáme od 12. června do 29. září 2017

První fáze bude zahájena 5. září 2017 a končí 7. prosince 2017

Závěrečná fáze začne 9. února 2018 a skončí 1. června 2018

Veškeré podrobnosti naleznete zde: http://www.unichallenge.eu/index_en.html

V případě jakýchkoliv dalších dotazů neváhejte kontaktovat organizátory soutěže na čísle +420 212 242 174, na webu http://cz.directa.com nebo e-mailem  na adrese info@directaczech.cz .

06.09.2017 - Den otevřených dveří pro program BEF

Srdečně zveme všechny zájemce o anglický bakalářký program Bachelor in Economics and Finance na Den otevřených dveří, který se uskuteční v budově IES FSV UK v Opletalově ul. v pondělí 11. září od 16:00

Součástí programu budou ukázky přednášek za účasti několika přednášejících, možnost pohovořit se současnými studnety IES či společná prohlídka budovy IES. Učitelé a rodiče jsou také zváni.

Podrobný program naleznete zde

Odkaz na Facebook Event

06.09.2017 - Naši kolegové, Julie Chytilová a Michal Bauer, získali prestižní ocenění Exeter Prize 2017

Článek našich kolegů, Michala Bauera a Julie Chytilové, který vznikl ve spolupráci s Vojtěchem Bartošem (LMU) a Filipem Matějkou (CERGE-EI), vyhrál letošní ročník prestižní ceny Exeter Prize za nejlepší článek v impaktovaném časopise v rámci oborů experimentální ekonomie, behaviorální ekonomie a teorie rozhodnutí.

Vítězný článek "Attention Discrimination: Theory and Field Experiments with Monitoring Information Acquisition", který byl publikován v American Economic Review, byl vybrán komisí složenou z předních odborníků v oboru (Glenn Harrison  z Georgia State University, Michael Mandler z Royal Holloway, University of London aMichel Regenwetter z University of Illinois).

Autoři vítězného článku navštíví University of Exeter, kde převezmou cenu a budou mít možnost prezentovat svůj článek na veřejné přednášce.

Mezi dalšími nominovanými články byly následující práce:

- Arthur E. Attema, Han Bleichrodt, Yu Gao, Zhenxing Huang and Peter P. Wakker. "Measuring discounting without measuring utility." published in American Economic Review.

- Stefano Ballieti, Robert L. Goldstone and Dirk Helbing. "Peer review and competition in the Art Exhibition Game." published in Proceedings of the National Academy of Sciences.

- Daniel L. Chen, Tobias J. Moskowitz and Kelly Shue. "Decision making under the gambler’s fallacy: evidence from asylum judges, loan officers, and baseball umpires." published in the Quarterly Journal of Economics.

- Cary Frydman and Colin F. Camerer. "Neural evidence of regret and its implications for investment behavior." published in the Review of Financial Studies.

Minulá ocenění si můžete prohlédnout zde.

K ocenění blohopřejeme!

 

04.09.2017 - E-GO 2017

Tradiční seznamovací kurz pro studenty prvních ročníků IES FSV UK, tzv. "E-GO 2017", který se uskuteční v termínu od 14. do 17. září se již blíží. Pokud jste se ještě nepřihlásili, máte stále možnost tak učinit do 7. září.

Pro podrobnější informace navštivte stránku s událostií na Facebooku, kde najdete také kontaktní informace na organizátory.

31.08.2017 - ModelOff Competition 2017

ModelOff is the world’s largest professional competition for Microsoft Excel, Financial Analysis, Investment Analysis and Financial Modelling. The annual international competition attracts thousands of leading professionals and students from more than 100 countries. Participants compete in two online qualification rounds in topics that range from advanced discounted cash flow modelling, quantitative analysis of infrastructure projects to innovative challenges in Microsoft Excel. The best competitors are flown to London for the Top 16 World Finals event.

Learn more about ModelOff at the official website. You can register for the event online, with the reduced 20 USD registration fee for the university students. Round 1 is taking place on September 23rd, 15:00 CET and will take approximately 3 hours to complete.

23.08.2017 - Článek Romana Horvátha na centralbanking.com

Článek našeho kolegy Romana Horvátha, vydaný ve Finské centrální bance, je zmiňován na nejčtejněším online deníku centrálních bankéřů centralbanking.com.

Článek zkoumá klíčové faktory finančního rozvoje v rámci jednotlivých států. Na základě bayesianského modelu autoři porovnávají různé teorie finančního rozvoje.

Ke zveřejnění blahopřejeme!

Článek na centralbanking.com si můžete přečíst zde.

07.08.2017 - Termín pro přihlášky na Visiting Master´s Scheme se blíží

Studenti magisterských oborů na IES mají možnost studovat program Visiting Master´s Scheme, který kombinuje studium na CERGE-EI a na IES FSV UK.

Program Visiting Master’s Scheme je nabízen především vysoce motivovaným magisterským studentům IES, kteří uvažují o následném doktorském studiu v oboru ekonomie a plánují kariéru v mezinárodní akademické sféře či v mezinárodních organizacích.

Více informací naleznete v přiloženém letáku nebo na webových stránkách programu.

Informace o podání přihlášky zde.

Termín podání přihlášky: 20. 8. 2017

V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na visiting@cerge-ei.cz

01.08.2017 - Vyhlášení soutěží MZV ČR pro rok 2018

MZV ČR vyhlásilo výběrová řízení na podporu následujících projektů:

 • na podporu česko-polských projektů realizovaných v roce 2018. Typy podporovaných aktivit jsou např. vědecké projekty, konference, semináře, společné projekty VŠ včetně výměny hostujících profesorů a studentských projektů. Podpora z prostředků MZV může činit max. 70% nákladů. Tematickou prioritou je výročí sto let od vzniku Československa i Polské republiky.
  Podrobné informace a formuláře.
 • na projekty v oblasti priorit zahraniční politiky ČR a mezinárodních vztahů pro rok 2018. Podpora z prostředků MZV může činit max. 70% nákladů (výjimečně 100%). Podporované aktivity: konference a semináře, diskusní fóra, summity, akce veřejné diplomacie.
  Podrobné informace a formuláře.
 • na projekty na téma „Mezinárodní souvislosti roku 1968“. Podpora z prostředků MZV může činit max. 70% nákladů (výjimečně 100%). Podporované aktivity: konference a semináře, diskusní fóra, summity, publikace, akce veřejné diplomacie v Česku i zahraničí.
  Podrobné informace a formuláře.

Termíny pro zaslání na Odd. vědy FSV UK:

Zaslání informace o přípravě projektu na odd. vědy: 5. září 2017

Termín odevzdání kompletních žádostí na odd. vědy: 19. září 2017

28.07.2017 - Ekonomie z jiné perspektivy – dojmy ze studia v zahraničí

Náš absolvent Matěj Opatrný, který právě dokončil magisterský program „Behavioural Economics“ na Erasmus University v Rotterdamu, píše o svých zkušenostech a dojmech ze studia v zahraničí. V čem se podle jeho názoru skrývají hlavní výhody programu a jak se žije studentům v Rotterdamu se dočtete v příspěvku zde.

27.07.2017 - Hlávkova kolej – volná ubytovací místa

Z důvodu nenaplnění kapacity na Hlávkově koleji je stále možné podávat žádosti do 2. kola.

Žádosti k podpisu pana děkana zasílejte do úterý 1. 8. 2017.

Podepsané žádosti je pak třeba doručit  doručit na rektorát UK (Odbor pro studium a  záležitosti studentů) do 3. 8. 2017.

Na Hlávkově koleji je v tomto roce pro studenty UK vyhrazeno 60 míst. Tato místa jsou určena pro studenty doktorských studijních programů nebo mladých akademických či vědeckých pracovníků (i těch, kteří pracují v ústavech Akademie věd ČR), kteří dle výše zmíněné smlouvy dosahují výborných studijních nebo vědeckých a pedagogických výsledků, jsou nemajetní, nemají byt v Praze a nejsou podnikateli. Zároveň lze předkládat i žádosti o ubytování, které se týkají studentů magisterských a bakalářských studijních programů (v tomto případě je třeba výborný prospěch doložit výpisem studijních povinností, včetně hodnocení). 

Odůvodnění (doporučení) žádostí musí být v souladu s již zmíněnými principy.

S případnými dotazy je možno se obracet na ing. Richarda Jiráska email: richard.jirasek@ruk.cuni.cz  

Vzor přihlášky je v elektronické podobě na adrese  http://www.hlavkovanadace.cz/kolej.php  

 

 

12.07.2017 - Prof. Roman Horváth editorem Open Economies Review

Náš kolega Roman Horváth byl jmenován členem redakční rady impaktovaného časopisu Open Economies Review.

Časopis Open Economies Review patří mezi renomované časopisy s vysokým impakt faktorem. Mezi další členy redakční rady patří významní světoví ekonomové, včetně Thomase J. Sargenta, držitele Nobelovy ceny, Lorenzo Bini Smaghiho, člena Výkonné rady ECB v letech 2005 - 2011 a současného ředitele představenstva Société Générale, Philipa R. Laneho, guvernéra Bank of Ireland.

Gratulujeme!

11.07.2017 - Ekonomie na UK v první stovce na světě

V červnu 2017 bylo zveřejněno nejnovější vydání prestižního žebříčku Global Ranking of Academic Subjects, podle kterého se ekonomie na UK umístila v první stovce univerzit na světě. Za skvělým umístěním stojí především výzkumná činnost obou ekonomických pracovišť na UK, totiž CERGE-EI a IES FSV UK. Jak vypadá synergie mezi CERGE-EI a IES FSV UK si mohou vyzkoušet i studenti IES, a to díky unikátní možnosti kombinovaného studia na magisterské úrovni, nazvané Visiting Master's Scheme.

Kvalita jednotlivých oborů je posuzována především počtem článků v odborných časopisech, citovaností ve srovnání se světovým oborovým průměrem, podílem mezinárodní publikační spolupráce a počtem publikací v nejvýznamnějších oborových časopisech.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

Žebříček zde.

29.06.2017 - Roman Horváth byl jmenován profesorem ekonomie

Rádi bychom poblahopřáli našemu kolegovi Romanu Horváthovi ke jmenování profesorem pro obor ekonomické teorie. Jmenovací dekret převzal v Karolinu z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy, Stanislava Štecha, v pátek 23. června 2017.

Tiskovou zprávu MŠMT naleznete zde.

20.06.2017 - IES FSV UK přijat do programu CFA Institute University Affiliation Program

Náš institut byl přijat do programu University Affiliation Program institutu Chartered Financial Analyst (CFA). České studijní programy na IES FSV UK byly uznány institutem CFA již v roce 2013 jako vůbec první v ČR. V květnu 2017 pak byly české i anglické bakalářské a magisterské programy přijaty do nového CFA University Affiliation Programu. Tyto studijní programy byly vyhodnoceny jako vhodné pro přípravu studentů na profesní zkoušky CFA.  

Díky členství IES FSV UK mají studenti také volný přístup k online materiálům CFA a mohou získat vyšší počet studentských stipendií pro částečné pokrytí nákladů na CFA zkoušky.   

Více informací o výhodách IES v rámci CFA Institute University Affiliation Program naleznete zde

Partneři

ČSOB
Deloitte
McKinsey & Company

Sponzoři

CRIF