doc. PhDr. Martin Gregor Ph.D. - Novinky

05.12.2017 - JEM199 Financial Crisis and Risk Management

We are inviting students to a special course by Dimitrios Tsomocos, Professor of Financial Economics at the University of Oxford. The course will develop the analytical tools necessary to understand crisis prevention and management, and risk management. The course will run in late January 2018. For details, visit the course homepage.

05.12.2017 - JEB141 Introduction to Market Design

We are inviting students to a special course by Jakub Kastl, Professor of Economics at Princeton University. The course will study matching algorithms: how to match doctors to hospitals, how to design an exchange for organ transplants, how to match students to schools or dormitories etc. The course will run in mid January 2018. For details, visit the course homepage.

15.11.2017 - On Bitcoin blockchain: Research seminar by Simon Trimborn (HU Berlin, NUS Singapore)

We would like to cordially invite you to a research seminar by Simon Trimborn from Humboldt University of Berlin and National University of Singapore, presenting his paper "Sparse-Group Network Autoregressive Model for the Bitcoin Blockchain".

In addition to presenting his research, Simon will introduce generally blockchain from a data analyst viewpoint as well as crypto ecosystem, so the lecture will be an interesting introduction to the topic to broader audience.

When: Monday, November 20, 2017, 5:00pm - 6:20pm,

Where: Institute of Economic Studies, FSV UK, Opletalova 26, Prague 1, room 206

Title of the paper: Sparse-Group Network Autoregressive Model for the Bitcoin Blockchain

Authors: Ying Chen, Wolfgang Karl Härdle, Simon Trimborn, Jiejie Zhang

Abstract: Analysing regional and size impact of bitcoin transactions is of great interest to understand the dynamic connection of the global cryptocurrency market. We propose a Sparse Group Network AutoRegressive (SGNAR) model to describe the essential dynamic dependence structure in the bitcoin market and to detect the active groups that have influential impact on the transaction flows in the global market. We develop the regularized least square estimator under both group and element sparsity. Simulation study shows the ability of the SGNAR model and algorithm to accurately detect the actual network structure. In real data analysis, we found that the global network dynamic effects are coming from Europe and North America, while the rising region, Asia, affects the network weakly, and Africa is relatively independent.

 

16.10.2017 - Blahopřejeme nejlepším kurzům za LS 2016/2017

Blahopřejeme vyučujícím nejlépe hodnocených kurzů na IES za letní semestr 2016/2017:

 • Bakalářské kurzy: Matematika II (Zelený), Matematika IV (Johanis), International Finance (Semerák,Khymych)
 • Magisterské kurzy: International Macroeconomics (Holub), Topics in Macroeconomics (Kudashvili), Applied Econometrics (Baruník, Baxa, Horváth)

Pro hodnocení se používá geometrický průměr celkové známky a náročnosti kurzu. Do hodnocení se nezapočítávají kurzy s velmi malými počty absolventů či dotazníků. Tímto zároveň prosíme studenty o maximální účast a detailní zpětnou vazbu v hodnocení každého z kurzů.

16.10.2017 - Read Top Cited Papers in the JEEA

A paper by Tomáš Havránek has been included into the list of the five most cited papers published by the prestigious Journal of the European Economic Association (JEEA). The JEEA has a worldwide reputation for publishing articles of the highest scientific quality in theoretical and empirical economics for a global audience. 

Congratulations!

The five most cited articles from the journal are now freely available until the end of December 2017. This is useful as Charles University currently does not subscribe to journals published by Oxford Academic Press.

02.10.2017 - The Economist Historical Archive 1843-2013

From October 1 till November 1, our students and faculty members have free access to The Economist Historical Archive.

The Archive delivers a complete searchable copy of every issue of The Economist from 1843 to 2013. Full-colour images, multiple search indexes, and the facility to browse each and every issue - all combine to offer a unique primary source covering the 19th and 20th centuries.

Using own search queries, the access gives a unique opportunity to create own database of news coverage of economic and political events in the past.

For access, click here.

02.10.2017 - The Financial Times Historical Archive 1888-2010

From October 1 till November 1, our students and faculty members have free access to The Financial Times Historical Archive 1888-2010.

The Financial Times Historical Archive delivers the complete searchable run of the world’s most authoritative daily business newspaper. Every item ever printed in the paper, from 1888-2010, can be searched and browsed article by article and page by page.

Using own search queries, the access gives a unique opportunity to create own database of news coverage of economic and political events in the past.

For access, click here.

01.08.2017 - Michal Bauer jmenován docentem UK

Rádi bychom poblahopřáli Michalovi Bauerovi k úspěšnému zakončení habilitačního řízení na Univerzitě Karlově a zisku titulu docenta v oboru ekonomické teorie, platného od 1. července 2017.

19.07.2017 - Jaká je naše globální pozice v oboru finance?

Podle prestižního žebříčku Global Ranking of Academic Subjects se Univerzita Karlova řadí mezi nejlepších 200 univerzit na světě v oboru finance. Univerzita Karlova je tak jediná ze středoevropských a východoevropských vysokých škol, která se nachází mezi nejlepšími 200 univerzitami na světě v oboru finance.

Pro srovnání, v námi obsazené kategorii (151-200. místo) naleznete přední evropské univerzity (Bologna, Humboldtova univerzita v Berlíně, Vídeňská univerzita, Ženeva) a řadu britských univerzit (University College London, Bath, Bristol, Leicester, Leeds, Newcastle).

Obě komponenty našeho studia - ekonomie i finance - tak mají přední zastoupení ve světových žebříčcích. Výsledek je potěšující i z toho důvodu, že v tomto oboru se nacházíme v soutěži s řadou soukromých škol ze zemí, kde se nachází mnohem rozvinutější finanční sektor.

Žebříček naleznete zde.

31.05.2017 - V květnu je absolventkou měsíce Lucie Hozík

Absolventkou měsíce je v květnu Lucie Hozík. Lucie pracuje v bance HSBC jako investiční poradce a žije v Londýně. V rozhovoru s ní se dočtete, co je pro Lucii v práci důležité, jak lze pomáhat v rámci dobrovolných aktivit třeba na školách, ale i o malování a sochařině. Její profil a rozhovor s ní naleznete zde.

 

 
 

 

 

29.05.2017 - Centrum excelence "Center for Advanced Economic Studies" získalo nejvyšší možné hodnocení

Univerzitní centrum excelence Center for Advanced Economic Studies (společný projekt CERGE UK a IES FSV UK) získalo nejvyšší možné hodnocení A. V rámci Univerzity Karlovy získalo toto nejvyšší hodnocení 9 z celkově 27 financovaných center excelence. Na činnosti centra vzniklého v roce 2012 byly oceněny zejména mimořádně kvalitní výsledky a vynikající výzkumný potenciál juniorních výzkumníků.

14.05.2017 - Zuzana Havránková and Jiří Kukačka selected for The Lindau Nobel Laureate Meeting

Our colleagues Zuzana Havránková and Jiří Kukačka have been selected by the Lindau review panel to join The 2016 Lindau Nobel Laureate Meeting in Germany. The panel selected 400 young economists (under 35 years) out of thousands of nominees from more than 70 countries.

The Lindau Nobel Laureate Meetings foster an exchange of knowledge between the Nobel Laureates and talented young scientists of different disciplines. Lindau Meetings on Economic Sciences take place every three years since 2004. To this date, about 20 Nobel Laureates in Economics confirmed the attendance of the 2017 meeting, including Peter Diamond, Chris Sims, Robert Aumann, James Heckman, Edward Prescott, and others.

04.05.2017 - Tomáš Havránek nejlepším českým ekonomem podle IDEAS RePEc

Blahopřejeme doc. Tomášovi Havránkovi (ČNB, IES) k aktuálnímu vedení v žebříčku českých ekonomů IDEAS RePEc, který je založen na publikacích indexovaných v databázi IDEAS RePEc. Poprvé v historii žebříčku se tak do vedení v tomto žebříčku dostal ekonom s afiliací IES FSV UK. 

Na 2. místě následuje prof. Jan Švejnar (Columbia, CERGE-EI) a za ním v těsném závěsu další dva naši kolegové - třetí doc. Roman Horváth (IES) a čtvrtý prof. Evžen Kočenda (IES, ÚTIA).

Mezi nejlepšími 50 ekonomy má nejvíce (24) zástupců CERGE-EI, následuje IES a ČNB, každá s 16 ekonomy, poté ÚTIA s 5 ekonomy, VŠB s 3 zástupci a VŠE a VŠFS obě mají 1 ekonoma. 

02.04.2017 - Jozef Baruník jmenován docentem UK

Rádi bychom poblahopřáli Jozefu Baruníkovi k úspěšnému zakončení habilitačního řízení na Univerzitě Karlově a zisku titulu docenta v oboru ekonomické teorie, platného od 1. dubna 2017.

02.03.2017 - Theses with distinction

Among the latest defended theses, we would like to announce two theses that deserve special recognition:

 • Petr Pařízek: Determinants of Claims Satisfaction in Insolvency Proceedings in the Czech Republic (Advisor: Jiří Skuhrovec). This thesis combines microdata from Insolvency Register, Business Register, Ministry of Finance and other sources to construct a unique dataset of more than 2,600 insolvency cases, and examines determinants of the creditors’ claims satisfaction. Interestingly, the audit of financial statements and the company age have no effect on the claims satisfaction.
 • Jana Urbánková: A Macro-Finance Model of the Czech Economy (Advisor: Jaromír Baxa). The thesis introduces a macro-finance model of the Czech economy by setting a VAR model which includes components representing the yield curve estimated within the Nelson-Siegel framework. The thesis contributes to the current stream of research by including both the policy interest rate and the interbank interest rate as endogeneous variables in the VAR model.

We congratulate the authors and also their advisors.

27.02.2017 - NMEK617 Teorie prospektů

Upozorňujeme studenty na možnost zapsat si na MFF volitelný kurz z teorie prospektů, která je současné době nejuznávanější teorií rozhodování za neurčitosti. Bližší informace na smid@utia.cas.cz nebo osobně při přednášce na katedře pravděpodobnosti a matematické statistiky MFF, Sokolovská 83, 1. patro.

13.02.2017 - Prof. Evžen Kočenda získal titul "doktor věd" od Akademie věd ČR

Náš kolega prof. Evžen Kočenda získal za svůj výzkum volatility na finančních trzích titul "doktor věd" (DSc.) od Akademie věd ČR.

Blahopřejeme!

03.02.2017 - JEM197 Bank Asset and Liability Management

We are opening a new Master-level course on asset and liability management in banks. Two highly experienced professionals will be explaining how banks steer their balance sheets. The focus will be mainly on liquidity and interest rate (IR) risks and their steering. Students will understand how the IR position influences bank’s interest income and the value of its equity over time. Alternatives to steering the balance sheet via internal pricing of liquidity (FTP) and externally, via operations with bonds and interest rate derivatives, will be explained and practiced.

24.10.2016 - Basilejský výbor cituje práci našich kolegů

Basilejský výbor pro bankovní dohled (Basel Committee on Banking Supervision) cituje ve svém pracovním textu BCBS WP 30/2016 práci našich kolegů Barbory Šútorové a Petra Teplého, zveřejněnou v časopise Czech Journal of Economics and Finance. Text uvádí citovanou práci v kontextu aktuální odborné literatury na téma reforem v oblasti kapitálových požadavků, likvidity a další regulace v oblasti bankovního dohledu. Blahopřejeme!

Basilejský výbor vytváří standardy a doporučení pro bankovní dohled a zaměřuje na zlepšení spolupráce a pravidelné výměny informací v oblasti bankovního dohledu. Pracovní texty vytvářejí experti Výboru či jeho pracovních skupin, přičemž závěry textů nejsou oficiálními stanovisky Výboru, jeho členských institucí, ani Banky pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements), při které Výbor působí.

26.09.2016 - JEM162 Energy Markets & Economics

A new course on energy markets opens this term.  The core objective of the course is to gain a good understanding of the power sector with a focus not only on theoretical concepts but also on the applications of economic concepts related to power markets.

The course will be delivered by two consultants based in London, Nick Elms and Petra Valíčková. The course will run in blocks in three weeks.

26.09.2016 - JEM182 Economics of Innovation

A new course on innovations opens this term. The main goal of this course is to study innovation both from theoretical and empirical perspectives, and introduce students to the main research topics and key research papers in the field.

The main focus will be on microeconomics, although we will also link innovation to economic growth theory, law and innovation management. We will analyze behavior of individual innovative firms and innovation cases from economic perspective. We will examine the connection between ideas, invention and innovation via intellectual property rights, knowledge spillovers and diffusion, incentives, public policies, environmental and entrepreneurship studies, market design and other related topics.

A separate attention will be paid to innovation systems in European Union and transition of innovation system in the Central and Eastern Europe.

26.08.2016 - 8 našich článků na prestižní EEA/ESEM konferenci

Na letošní výroční konferenci European Economic Association (EEA) a Econometric Society (ESEM) v Ženevě, která je jednou z největších a nejvíce prestižních konferencí v Evropě, bylo představeno 8 článků, na kterých se podíleli výzkumníci z IES FSV UK: 

Všechny texty jsou ke stažení zde.

04.05.2016 - Soutěž pro studenty "Management chronických nemocí"

Naše partnerská organizace Advance Institute v rámci Centra zdravotní ekonomie a managementu pořádá pro naše studenty soutěž o vstupenky na mezinárodní konferenci Management chronických nemocí (Prague International Health Summit). Pro účast v soutěži stačí studentům se zájmem o ekonomii zdravotnictví napsat originální esej (2 000 až 4 000 znaků) na téma „Zastavíme nárůst chronických nemocí?“ a poslat ho do 10. května organizátorům - viz podmínky.

22.04.2016 - Evropská komise cituje IES Occasional Paper 2/2015

V své pracovní zprávě o stavu České republiky v roce 2016 cituje Evropská komise práci Jany Votápkové a Pavlíny Žílové o efektivitě péče o hospitalizované pacienty: IES Occasional Paper 2/2015. Práce vznikla za podpory Zastoupení Evropské komise v ČR.

21.04.2016 - World Bank Policy Research Working Paper 7645

Iftekhar Hasan (Fordham University), Roman Horvath, and Jan Mares (our PhD Candidate) have published their research on the effects of financial development on economic growth in the World Bank Policy Research Working Paper. The paper shows that the efficiency of financial intermediaries is crucial for the long-term economic growth. The paper is also forthcoming in a highly selective World Bank Economic Review.

19.04.2016 - Blahopřejeme třem kolegům k habilitaci

Rádi bychom poblahopřáli Tomáši Havránkovi, Julii Chytilové a Ladislavu Krištoufkovi k úspěšnému zakončení habilitačního řízení a zisku titulu docentů v oboru ekonomické teorie od 1. května 2016.

18.04.2016 - Spring 2016 UNCE Workshop

A workshop of the UNCE Research Group will take place on May 18 from 12-14 in Room 105 at the IES, Opletalova 26. 

The preliminary program will include presentations of the research results of our junior researchers:

 • Barbara Pertold-Gebicka (IES)
 • Tomáš Havránek (IES, CNB)
 • Nikolas Mittag (CERGE-EI)
 • Jan Zapal (CERGE-EI)

23.02.2016 - JEM113 Microeconomics of Banking

The course on microeconomics of banking will not be offered next year given a sabaticcal leave of Professor Janda. We encourage students interested in the course to take the course already this year. The next chance to take the course will be in Spring 2018.

11.02.2016 - JEM012 European Economic Policies

This Spring, we are relaunching an advanced course on the European economic policies. The objective of the course is to improve students' understanding of the current European economic policies and to let the students assess the policies independently and to present own views in both oral as well as written form. These are all skills that are useful to many professions such as policy-makers, analysts in financial or international institutions, researchers, experts in public sector and journalists. These skills are especially important in the post-crisis period, when many European economic policies change dramatically and when views on how they should be changed are diverse.

The opening lecture is scheduled to February 25. For further details, follow the course webpage.

08.02.2016 - JEM173 Topics in Macroeconomics

In Spring 2016, we are opening a new Master course on the interactions of fiscal and monetary policies and implications of imperfect information in macroeconomics. In particular, models of signal extraction, sticky information, sticky prices and rational inattention will be covered. Topics on fiscal multipliers and policies at the zero lower bound will be also discussed during the semester.

In the study plans, the course is equivalent to the course JEM097 Economic Dynamics II which is not opened this academic year.

04.01.2016 - Tomáš Richter členem expertní skupiny pro DG JUSTICE

Náš kolega Tomáš Richter, externí vyučující práva obchodních společností, byl jmenován členem skupiny expertů, s nimiž bude Evropská komise (DG JUSTICE) od ledna 2016 konzultovat možnosti dalšího rozvoje evropské právní úpravy restrukturalizace a insolvence. Kolega Richter byl již v letech 2012 až 2014 členem obdobné expertní skupiny, s nimiž Evropská komise konzultovala svůj návrh reformy evropského insolvenčního nařízení 1346/2000.

21.12.2015 - Příjemné svátky a úspěšný nový rok

Přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků a mnoho úspěchů v novém roce!

Doporučená literatura pro období svátků je Waldfogel, J.. (1993). The Deadweight Loss of Christmas. The American Economic Review, 83(5), 1328-1336.  Viz též The Economist.

17.12.2015 - Bocconi (17. na světě v ekonomii) je novým Erasmus+ partnerem

Bocconi University v Miláně se stává naším partnerem pro studentskou výměnu v rámci Erasmus+.

Bocconi má velmi vysokou mezinárodní reputaci, měřenou mj. mezinárodními žebříčky. V roce 2015 byla zařazena v QS Subject Ranking v oboru "Economics and Econometrics" na 17. místě na světě. Její business school (SDA) je podle Financial Times 7. v Evropě. Katedra ekonomie sestává z vysoce uznávaných mezinárodních ekonomů, kteří mají vzdělání a zkušenosti z předních amerických univerzit.

17.12.2015 - Research mobility with Harvard, MIT, Stanford, Princeton, Columbia, U of California, LSE and Oxford approved

Research Executive Agency of the European Commission has approved financing of a research mobility project GEMCLIME where we serve as coordinators. GEMCLIME focuses on major aspects of energy economics and climate change, which is a prime example of an important global and complex scientific and policy problem. It covers the drivers of climate change, the examination of climate change and energy-related risks and vulnerabilities, the valuation of economic impacts of climate change mitigation and adaptation policies, and the investigation of major policy responses to global climate and energy challenges.

The consortium of universities consists of, among others, Harvard, MIT, Stanford, Princeton, Columbia, University of California, Oxford,  LSE, and TSE. The key person who initiated and successfully completed the project is Professor Karel Janda.

14.12.2015 - Náš projekt mezi nejlepšími 10 projekty TAČR Omega

Technologická agentura ČR schválila náš projekt z oblasti ekonomie zdravotnictví "Diabetes mellitus 2. typu v České republice - analýza nákladů spojených s onemocněním a modelace jejich budoucího vývoje". Projekt je mezi nejlepšími deseti schválenými projekty ve výzvě Omega, kde bylo přijato celkem 68 projektů. Projekt je aktivitou Centra pro zdravotní ekonomii a managementu, které sdružuje ekonomy a lékaře z IES FSV UK, 3. LF a 1. LF se zájmem o ekonomii zdravotnického sektoru. Za IES FSV UK se na něm primárně podílí PhDr. Jana Votápková.

08.12.2015 - JEM174 Stata for Economists

In February 8, 2016, we are opening a crash weekly intensive course on Stata. The course is primarily designed for Master students who have not passed our Bachelor program and therefore are not familiar with Stata. The course is especially strongly recommended for students who plan to attend JEM007 Applied Microeconometrics course.

The course will provide an introduction to the Stata software with emphasis on data analysis and management as well as application of statistical and econometric methods. By the end of the course, students will be able to use Stata in order to conduct all parts of a standard research project.

Enrollment to the course will be through SIS  from January 16 - February 7, 2016.

26.11.2015 - Tři nové granty GA ČR na IES FSV UK

V soutěži Grantové agentury ČR o prestižní grantové projekty v oblasti základního výzkumu uspěly letos tři žádosti od výzkumníků z IES. Od roku 2016 budou naše týmy řešit následující témata:

 • Konkurenceschopnost a měnové kurzy: instituce a inovace (vedoucí prof. Michal Mejstřík)
 • Měření faktorů finančního rizika ve frekvenční doméně (vedoucí dr. Lukáš Vácha)
 • Zkoumání zelených paradoxů: Mikroekonomický, ekonometrický a metaanalytický přístup (vedoucí prof. Karel Janda)

Všem řešitelům blahopřejeme!

25.11.2015 - JEM172 Introduction to Hedge Funds and Venture Capital

The 2-credit course on hedge funds and venture capital has been just scheduled to Thursday 15:30-18:30 and Friday 9:00-12:30 (December 3-4). The course will be held by John Diamondopoulos, Senior Lecturer at Regent's University London.

A short take-home exam (with deadline Saturday, December 5)  will be the key requirement to pass the course. Enrollment through SIS till December 2nd, 2015.

06.11.2015 - Call for experimental subjects

Laboratory of Experimental Economics at VSE seeks students who are willing to participate in economic experiments.

The laboratory runs economic experiments for research purposes. Participants in the experiments engage in individual and interactive decision tasks that simulate economic decision-making in the real world. The experiments are mostly run in English, some experiments are also run in Czech. Participants are rewarded by cash depending on their performance and duration of the experiment.

We invite you to register into the experimental subject database from which participants of individual experiments are selected. To register, please go to http://www.experimenty.net/public/ and follow the instructions on the website.

03.10.2015 - Aswath Damodaran’s Corporate Finance

We invite students to register for a free class in Corporate Finance replicating Professor Aswath Damodoran's popular class at the New York University Stern School of Business. Taught by a graduate of the CERGE-EI Masters in Applied Economics program, the class uses Professor Damodaran’s original materials (webcasts, lecture notes and quizzes), and will be accompanied by live skype sessions with Professor Damodaran.

This is an MBA-level course which is free of charge for participants. Classes take place at CERGE-EI (Politických vězňů 7, Prague 1). Participants must be able to study and communicate in English.

Participants who attend at least 75% of the sessions will obtain a Certificate of Attendance issued by CERGE-EI. The course is a pure extra-curricular activity so the certificate does not count for credits at IES.

Capacity is limited. More information here.

VO Martina Jasova

20

Prosinec

VO Martina Jasova

Prosinec 2017
poútstčtsone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partneři

ČSOB
Deloitte
McKinsey & Company

Sponzoři

CRIF