Detail grantu

Důvěra a kooperace v ekonomii: možnosti formálních a empirických přístupů

Řešitel: PhDr. Pavel Štika
Spolupracovníci: PhDr. Jaromír Baxa Ph.D.
prof. RNDr. Jiří Hlaváček CSc.
Popis: Náš výzkumný záměr je zacílen na možnosti formálních a empirických přístupů k fenoménům kooperace a důvěry. Teoretická část se zabývá syntézou přístupů hlavního proudu ekonomie vycházejících z paradigmatu homo oeconomicus (Becker, Benabou), směrů ekonomické psychologie (Simon, Frei) a myšlenkových proudů ekonomie důvěry, altruismu, morálky, reciprocity atd. (Zamagni, Etzioni, Sen, Hollis, ale i Mlčoch, Hlaváček). Východiskem syntézy je postklasický metodologický realismus charakterizovatelný prostředím fundamentální nejistoty a procedurální racionalitou jedince. Specifikace metodologie a navržení modelu zachycujícího interakci dvou jedinců bude předmětem první části projektu. Hlavní roli zde hrají faktory důvěry a zvykového chování, determinující možnosti kooperace.
Na úvodní teoretickou část navazuje část o měření sociálního kapitálu v tranzitivních zemích. Pod sociálním kapitálem se zde rozumí souhrn norem a společenských vazeb, které umožňují a usnadňují interakce mezi individuálními agenty. Cílem této části je ukázat, jestli sociální kapitál je vhodnou aproximací pro měření kvality neformálních institucí.
Na základě první a druhé části bude postavena třetí, teoretická část - model zachycující dynamiku sociálních vazeb ve společenství.
Poslední součástí bude připomenutí knihy Karla Polanyiho Velká transformace, jejíž význam tkví v explicitním poukazu na roli sociálních vazeb a důvěry pro tržní směnu, na její ukotvení v ekonomických i čistě kulturních institucích.
Spolupráce:
Práce v rámci grantu:
WWW odkaz:
Finance:
Konec: 2008
Publikace:

Cooperative Behavior and Economic Growth

Kooperace a ekonomický růst

Konference:

European Society of the History of Economic Thought Conference

Mathematical Methods in Economics 2009

14

Září

Červenec 2015
poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partneři

ČSOB

Deloitte

Remonia, a.s.
ČEZ

Sponzoři