Detail grantu

Důvěra a kooperace v ekonomii: možnosti formálních a empirických přístupů

Řešitel: PhDr. Pavel Štika
Spolupracovníci: PhDr. Jaromír Baxa Ph.D.
prof. RNDr. Jiří Hlaváček CSc.
Popis: Náš výzkumný záměr je zacílen na možnosti formálních a empirických přístupů k fenoménům kooperace a důvěry. Teoretická část se zabývá syntézou přístupů hlavního proudu ekonomie vycházejících z paradigmatu homo oeconomicus (Becker, Benabou), směrů ekonomické psychologie (Simon, Frei) a myšlenkových proudů ekonomie důvěry, altruismu, morálky, reciprocity atd. (Zamagni, Etzioni, Sen, Hollis, ale i Mlčoch, Hlaváček). Východiskem syntézy je postklasický metodologický realismus charakterizovatelný prostředím fundamentální nejistoty a procedurální racionalitou jedince. Specifikace metodologie a navržení modelu zachycujícího interakci dvou jedinců bude předmětem první části projektu. Hlavní roli zde hrají faktory důvěry a zvykového chování, determinující možnosti kooperace.
Na úvodní teoretickou část navazuje část o měření sociálního kapitálu v tranzitivních zemích. Pod sociálním kapitálem se zde rozumí souhrn norem a společenských vazeb, které umožňují a usnadňují interakce mezi individuálními agenty. Cílem této části je ukázat, jestli sociální kapitál je vhodnou aproximací pro měření kvality neformálních institucí.
Na základě první a druhé části bude postavena třetí, teoretická část - model zachycující dynamiku sociálních vazeb ve společenství.
Poslední součástí bude připomenutí knihy Karla Polanyiho Velká transformace, jejíž význam tkví v explicitním poukazu na roli sociálních vazeb a důvěry pro tržní směnu, na její ukotvení v ekonomických i čistě kulturních institucích.
Spolupráce:
Práce v rámci grantu:
WWW odkaz:
Finance:
Konec: 2008
Publikace:

Cooperative Behavior and Economic Growth

Kooperace a ekonomický růst

Konference:

European Society of the History of Economic Thought Conference

Mathematical Methods in Economics 2009

MO Ayaz Zeynalov

07

Prosinec

MO Ayaz Zeynalov

Prosinec 2016
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partneři

ČSOB
Deloitte
McKinsey & Company

Sponzoři

BCG
CRIF
innogy