Detail grantu

GAUK 419111 Vývoj cen a cenotvorba na českém plynárenském trhu v důsledku liberalizace evropské energetiky

Řešitel: Mgr. Monika Slabá
Spolupracovníci: PhDr. Petr Gapko Ph.D.
Popis: Rozhodnutí Evropské unie liberalizovat energetické trhy má dalekosáhlé důsledky nejen na plynárenské společnosti ale také, vzhledem k tomu, že zemní plyn je užíván jako primární surovina, na ostatní reálnou ekonomiku.
Následující žádost o grant sdružuje autory, kteří se zaměřují na cenotvorbu zemního plynu v České republice. Analyzujeme nejdůležitější faktory mající vliv na ceny zemního plynu pro koncové zákazníky. Zjišťujeme, jakým způsobem se v posledních letech vyvíjela cenotvorba a do jaké míry je cenový vývoj důsledkem evropské liberalizace energetiky. Naším cílem je vyhodnotit, zda liberalizace v institucionálních podmínkách České republiky snížila ceny plynu pro koncové zákazníky a zvýšila blahobyt společnosti jako celku.
Od jiných autorů se lišíme perspektivou: zkoumáme jednotlivé složky ceny zemního plynu pro koncové zákazníky podle hodnototvorného řetězce, s pomocí modelu “Structure-conduct-performance” definujeme a strukturujeme faktory mající vliv na tyto složky ceny. Uvádíme případovou studii České republiky – jednoho ze států střední a východní Evropy, které, na rozdíl od původních členských států, nakupují většinu plynu od jednoho dodavatele (vysoká závislost na dovozu, nízká diverzita dodávek).
Spolupráce:
Práce v rámci grantu:
WWW odkaz:
Finance:
Konec: 2013
Publikace:

Consumer loss in Czech photovoltaic power plants in 2010–2011

Economic Loss in Czech Photovoltaic Power Plants

Main drivers of natural gas prices in the Czech Republic after the market liberalisation

Main drivers of natural gas prices in the Czech Republic: Market reform vs. long-term contracts

Konference:
Ke stažení: GAUK 2011 - Klimesova_Slaba_Vylezik
Červenec 2018
poútstčtsone
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři

Deloitte
McKinsey & Company
Moneta Money Bank

Sponzoři

CRIF
ČSOB