Detail práce

Modelování volatility: Aplikace na akciové indexy středoevropského regionu

Autor: Mgr. Eva Brabcová
Rok: 2010 - letní
Vedoucí: doc. PhDr. Jozef Baruník Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Finance, finanční trhy a bankovnictví
Jazyk: Anglicky
Stránky: 82
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající výkon u státních zkoušek a za vynikající diplomovou práci.
Odkaz:
Abstrakt: Práce aplikuje heterogenní autoregresní modely realizované volatility na vysokofrekvenční data akciových indexů v Praze, Budapešti a Varšavě. Jejím cílem je zachytit chování tří skupin účastníků trhu obchodujících na denní, týdenní a měsíční bázi a odhadnout jejich roli v predikci denní realizované volatility. Předmětem výzkumu jsou také přístupy zaměřující se na detekci skoků ve volatilitě a jejich vlivu na predikční schopnost modelů. V další části práce specifikujeme pomocí wavelet analýzy období a frekvenci, během které indexy vykazují společný vývoj.

Přínos této práce spočívá především v primární aplikaci heterogenních autoregresních modelů realizované volatility na vybrané akciové indexy v oblasti střední a východní Evropy.

Výstupy modelů ukazují, že budoucí realizovaná volatilita je na trzích určena velmi podobně a ve všech případech vylučuje vliv těch účastníků trhu, kteří obchodují v horizontu jednoho měsíce. Navíc se potvrzuje přítomnost skoků ve volatilitě jako vysoce relevantního ukazatele pro její budoucí vývoj. Výsledky wavelet analýzy potvrzují tendenci trhů vyvíjet se stejným směrem v období přibližně čtyř měsíců.
Ke stažení: Diplomová práce Brabcová
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY