Detail práce

Modely oceňování opcí a jejich testování na CBOE

Autor: Mgr. Jan Filáček
Rok: 1998 - zimní
Vedoucí:
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Finanční a kapitálové trhy
Jazyk: Český
Stránky: 58
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Rozmach opčních trhů v průběhu posledních dvou desetiletí ukazuje na jejich důležité místo v struktuře finančních trhů zemí s vyspělou ekonomikou. Snížení rizika investorů, snažší diverzifikace portfolia, stabilizace a zvýšení likvidity trhu jsou pouze nejvíce viditelnými přínosy zavedení opčního trhu. Chce-li český kapitálový trh obstát v konkurenci ostatních evropských trhů, bude muset obsahovat i dobře fungující opční trh. Pro tento trh je důležitá vysoká informovanost obchodníků i organizátorů tohoto trhu a jejich důkladné seznámení se s teorií oceňování opcí.

Tato práce si klade za cíl uvést stručný přehled jak modelů, jež lze označit za "klasické" (binomický model, Black-Scholesův model, Mertonův model), tak i méně známých modelů (jump diffusion model, stochastic volatility model).

V první části práce je uveden stručný popis opcí a opčních trhů, jež si klade za cíl připomenout čtenáři základní opční terminologii. V této části jsou také uvedeny limity ceny opce. V druhé části jsou podrobně popsány modely oceňování opcí, první tři "klasické" modely jsou odvozeny a u zbylých dvou modelů je odvození jen naznačeno. V závěrečné třetí části jsou modely podrobeny testům jejich platnosti, respektive jejich přesnosti na datech z let 1996-98 získaných z vyspělého opčního trhu (Chicago Board of Exchange).

Klíčová slova: oceňování opcí, Black-Scholes model, Merton model, binomický model, jump diffusion model, stochastic volatility model

Klasifikace JEL: G13, G14, G15
Ke stažení: Diplomová práce - Filáček
Srpen 2022
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY