Detail práce

Volná mobilita práce v kontextu východního rozšíření EU

Autor: Mgr. Wadim Strelkowski
Rok: 2002 - letní
Vedoucí: † prof. RNDr. Ing. František Turnovec CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Evropská integrace
Jazyk: Český
Stránky: 85
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Originál práce je v angličtině.
Cílem této diplomové práce je zhodnocení reálného dopadu volné mobility práce v kontextu východního rozšíření Evropské Unie. Strach z masové pracovní migrace se nepotvrdil během předešlého rozšíření Unie, neexistuje tedy důvod předpokládat, že se tato migrace projeví nyní, když do EU mají vstoupit státy střední a východní Evropy. Mezi těmito státy a členskými státy EU existují velké ekonomické rozdíly a je pravděpodobně, že přechodná období pro volný pohyb pracovníků budou zavedena, i když by pak mohla být zrušena již po několika letech -- stejně jako v případě jižního rozšíření EU.
Je jisté, že řada pracovníků ze zemí střední a východní Evropy bude hledat zaměstnání v EU, jejich počty by ale měly zůstat plně zvládnutelné. Proto přechodná období, vztahující se k volné mobilitě práce nejsou nutná, i když přece budou zavedena kvůli naléhání nejvíce postižených států - Rakouska a Německa.
Přechodná období prodlouží proces vyrovnávaní rozdílů v životní úrovni, technologickém a průmyslovém růstu, infrastruktuře, kulturních a sociálních standardech v rozšířené Unii. Znamenají také vyslání určitého politického signálu kandidátským zemím, z nichž by se rázem stali druhořadí členové, zbavené jedné z nejdůležitějších svobod Jednotného vnitřního trhu.
Srpen 2022
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY