Detail zprávy

Článek našich kolegů v prestižním časopise World Development

23.11.2020

Článek našich kolegů Aliny Cazachevici, doc. Tomáše Havránka a prof. Romana Horvátha “Remittances and Economic Growth: A Meta-Analysis” byl publikován v říjnovém čísle prestižního odborného časopisu World Development, který se zaměřuje na zlepšování životní úrovně a řešení problémů hospodářského rozvoje.

Naši kolegové se zabývali otázkou, jaký vliv mají remitence migrantů na ekonomický růst jejich země původu, což je významná otázka díky tomu, že remitence představují důležitý zdroj financování pro země s nízkými a středními příjmy. Naši kolegové díky kvantitativnímu průzkumu 538 odhadů uváděných v 95 studiích mimochodem zjistili, že efekt je nižší než běžně uváděný a záleží i na zemi původu - například je systematicky mnohem vyšší v Asii než v Africe. 

Článek je v plném znění k dispozici zde

Abstract:     

Expatriate workers’ remittances represent an important source of financing for low- and middle-income countries. No consensus, however, has yet emerged regarding the effect of remittances on economic growth. In a quantitative survey of 538 estimates reported in 95 studies, we find that approximately 40% of the studies report a positive effect, 40% report no effect, and 20% report a negative effect. Our results indicate publication bias in favor of positive effects. Correcting for the bias using recently developed techniques, we find that the mean effect of remittances on growth is still positive but economically small. Nevertheless, our results uncover noticeable regional differences: remittances are growth-enhancing in Asia but not in Africa. Studies that do not control for alternative sources of external finance, such as foreign aid and foreign direct investment, mismeasure the effect of remittances. Finally, time-series studies and studies ignoring endogeneity issues report systematically larger effects of remittances on growth.

Blahopřejeme k publikaci!

Autor - Barbora Holková

Leden 2021
poútstčtsone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance