Detail zprávy

Zemřel prof. Michal Mejstřík

07.01.2021

Dnes, 7. ledna 2021, zemřel náš kolega, významný český ekonom, spoluzakladatel a dlouholetý ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK, prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc.

Prof. Michal Mejstřík byl mimořádnou a mnohovrstevnatou osobností české ekonomie, která svojí výukou, názory, postoji a příkladem ovlivnila několik generací českých ekonomů. Byl jedním z mála ekonomů, kteří zvládali věnovat se na plný úvazek jak svým studentům, tak praktickým problémům české ekonomiky. Dokázal s bravurou přecházet mezi problémy akademické ekonomie, hospodářské politiky a podnikové praxe, čímž inspiroval a propojoval odborníky z řady odlišných oblastí. Ve svém bohatém profesním životě úspěšně propojoval zdánlivě nesourodé role učitele, konzultanta, manažera, mentora, ale i pozorného posluchače, přemýšlivého výzkumníka a inspirativního spolupracovníka. 

Profesor Mejstřík vystudoval ekonometrii na Vysoké škole ekonomické v Praze; poté pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Po pádu železné opony odjel na roční stipendium T. G. Masaryka na London School of Economics and Political Studies (LSE). Po svém návratu se zapojil do diskuse o transformaci české ekonomiky, kam přispíval svými znalostmi bankovnictví a podnikové ekonomie. Od počátku zdůrazňoval význam konkurenceschopnosti a inovací pro rozvoj malé otevřené ekonomiky, přičemž za alfu a omegu hospodářské prosperity považoval především funkční a stabilní právo a instituce.  

V roce 1993 spoluzaložil náš Institut ekonomických studií, kde byl ředitelem až do roku 2010. I poté se aktivně podílel na chodu Institutu, především v rolích garanta magisterského studia a hlavního vedoucího Semináře k diplomovým pracím. Díky jeho detailnímu a upřímnému zájmu o diplomové práce s ním měly možnost diskutovat o ekonomii stovky absolventů; prof. Mejstřík byl tím, kdo pak osobně znal bezkonkurenčně nejvíce absolventů IES a rád a hojně s nimi udržoval kontakt. Ke svým mnoha dalším rolím tak přibral i cennou roli hlavního ambasadora našeho Institutu.  

Profesor Mejstřík byl zároveň významným akademikem, učitelem a výzkumníkem. Publikoval přes 150 odborných publikací, nejčastěji zaměřených na bankovnictví, privatizace, či restrukturalizace, které byly zejména v zahraničí hojně citovány. Byl spoluautorem několika oceněných učebnic bankovnictví (Cena rektora UK v roce 2009, Cena Jaroslava Jirsy v roce 2015), hojně využívaných na českých vysokých školách. V roce 1997 mu byl na Univerzitě Karlově v Praze udělen titul profesor ekonomie.

Kromě analytické a akademické práce působil jako expert a poradce při desítkách transakcí a firemních restrukturalizací, z nichž některé, zejména v energetice, patřily mezi nejvýznamnější v rámci regionu. Mimo jiné vedl úspěšný tým pro schválení státní pomoci ČSA a vzniku Českého aeroholdingu ze strany Evropské komise. Byl i externím konzultantem mezinárodních organizací (Světové banky, Evropské komise či USAID) pro střední Evropu, východní Evropu i Asii. Dále pomohl zavést do české legislativy praxi zpracovávání hodnocení dopadů regulace (RIA), přičemž v letech 2011–2015 předsedal expertní komisi RIA při Legislativní radě vlády. Prof. Mejstřík byl v letech 2011–2014 i předsedou Mezinárodní obchodní komory Česká republika (ICC International Chamber of Commerce).  

Do pozornosti nejširší veřejnosti se dostal v roce 2009, kdy se stal členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), zodpovědným za oblast konkurenceschopnosti a zahraničního obchodu. Pod jeho vedením vznikla strategie mezinárodní konkurenceschopnosti ČR, oceněnou mj. ze strany OECD. Leitmotivem strategie byl důraz na zlepšení tuzemských institucí, infrastruktury a podpory inovací založených na vzdělávání. Během jarní vlny pandemie covidu-19 v ČR byl i členem Ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu a od počátku také členem expertní skupiny KoroNERV-20.

Nenadálé úmrtí profesora Mejstříka nás, jeho kolegy a studenty, velmi zasáhlo. Prof. Mejstřík jen těsně nestihl převzít pamětní medaili FSV UK za zásluhy o rozvoj fakulty, která pro něj byla připravena pro nadcházející slavnostní zasedání Vědecké rady FSV UK. Představit si Institut ekonomických studií bez osobnosti profesora Mejstříka, zejména bez jeho činorodosti, nápadů a poznámek, bude pro nás všechny nesmírně obtížné.

Čest jeho památce. 

doc. PhDr. Martin Gregor, Ph.D.

ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK

Přátelé, studenti a kolegové mohou zanechat svůj vzkaz či vzpomínku na pana profesora Mejstříka v online kondolenční knize.

 

Autor - Barbora Holková

Únor 2023
poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY