Detail zprávy

Rozhovor s vítězi CFA research challenge

26.04.2021

Na počátku února jsme informovali o úspěchu našich studentů Anny Umlaufové, Martina Bosáka, Tiepa Luu Danha a Matěje Sainera, kteří vyhráli lokální kolo prestižní mezinárodní soutěže CFA Research Challenge. 

Jsme rádi, že kromě času věnovaného soutěži samotné našli členové vítězného týmu čas podělit o podrobnější dojmy a zkušenosti ze soutěže, které mohou být v lecčem zajímavé a užitečné dalším studentům - v soutěžích, v práci i ve studiu.

 

Co stálo na počátku vašeho rozhodnutí se do soutěže přihlásit? Nalákala vás možnost vyzkoušet si své dovednosti v praxi, motivovali vás starší spolužáci / bývalí účastníci? Jak probíhalo samotné sestavování týmu ve spolupráci s Jiřím Novákem?

Tiep: O soutěži jsem věděl již delší dobu a věděl jsem, že se jí jednou chci zúčastnit. Lákala mě možnost cestování, což bohužel letos nevyšlo, ale také možnost vyzkoušet si vytvořit profesionální report, který by obstál i v reálném světě. To, že výzvu zaštiťovala CFA byla třešnička na dortu a za mne jeden z důvodů, proč se zúčastnit. 

Anna: Ohledně sestavování týmu - každý z nás se přihlásil samostatně, takže před samotnou soutěží jsme se navzájem ani moc neznali. Za normálních okolností bychom společně šli na pivo a od počátku by se nám asi pracovalo lépe. Postupně jsme se ale zvládli poznat a sblížit i přes Zoom a hlavně jsme si mezi sebou vybudovali si důvěru, abychom se na sebe mohli navzájem spolehnout, což bylo pro soutěž jedním z nejdůležitějších aspektů.

Letošní epidemiologická situace zkomplikovala setkávání se, předávání cen i možnost cestovat na mezinárodní semifinále do zahraničí. Vnímali jste současnou podobu soutěže jako nevýhodu? Jistě muselo být obtížnější se v rámci týmu zkoordinovat online. Byla ale nová forma v něčem také snazší, například dařilo se vám díky online výuce lépe zkombinovat práci na reportu s vaším zaměstnáním a studiem? 

Tiep: Současná podoba nám sice šetří čas cestováním, na druhou stranu mně osobně chybí ten osobní kontakt s mými spolužáky, s mentorem či s naším fakultním poradcem, p. Novákem. Myslím, že to je taky důležitá součást této soutěže, poznat nové lidi. Ale jinak musím uznat, že při online formě se vše dalo mnohem lépe stíhat s prací a se školou. Co se týče naší spolupráce, necítil jsem, že bychom jako tým kvůli tomu měli problém. Měli jsme pravidelné meetingy, jasné deadliny i úkoly.

Anna: Největší vliv měl přesun do onlinu na prezentaci naší analýzy, která měla 50% váhu v celkovém hodnocení. Online jsme nemohli využívat body language nebo si mezi sebou jednoduše naznačovat, kdo má odpovědět na danou otázku. Těch nevýhod je celá řada a bylo důležité jim prezentaci uzpůsobit, ale hlavně snažit se najít výhody toho, že prezentujeme online, například mít po celou dobu otevřené své poznámky.

Dokážete odhadnout kolik času jste soutěži věnovali?
Existuje něco, co vás na soutěži nepříjemně zaskočilo nebo naopak příjemně překvapilo?

Tiep: Dávali jsme si týdně minimálně hodinu, hodinu a půl cally. Pak samostatná práce trvala odhadem průměrně týdně 3 hodiny. Nepříjemně mě zaskočilo, když jsme dostali vážně negativní feedback na náš prvotní report. Příjemné bylo, že jsme měli dost času to opravit. 

Matěj: Odhadoval bych, že každému z nás zabrala příprava reportu a prezentace pár desítek hodin. Obtížné na tom ale je, že jsme vlastně všichni z týmu museli nacházet tyto hodiny mezi školou, zaměstnáním atp. Tím pádem to vlastně vypadalo tak, že naše meetingy musely  začínat ve večerních hodinách – obvykle kolem sedmé – a zpravidla o víkendu. Osobně mě nejvíc zaskočilo, když jsem zjistil, že jsem v týmu jediný student bakalářského programu a Anička, Tiep a Martin už studují magisterský. Nakonec to ale nebyl vůbec žádný problém, protože se již při prvním meetingu ukázalo, že takové záležitosti nikdo neřešil. Všichni se soustředili na úkol a způsob, jak nejlépe využít naše dosavadní individuálním znalosti při jeho kolektivním řešení. Přesně řekla Anička - naučili jsme se spolu opravdu rychle pracovat a důvěřovat si

Letos měly týmy lokálního kola oceňovat společnost Česká zbrojovka, jejíž vstup na burzu provázelo spíše zklamání.
Čím byla tato společnost pro vás zajímavá/ specifická? 

Tiep: O České zbrojovce jsem se poprvé dozvěděl z mediálního humbuku okolo sponzoringu KVIFFu Českou zbrojovkou. Pro mě byla zajímavá tím, že jako česká firma konkurovala mnohem větším americkým firmám na jejich trhu. A také tím, jak dobře mají vymyšlenou výrobu v Uherském Brodě a jejím napojením na zdejší školy, aby si zajistila příliv kvalitní pracovní síly.

Matěj: I přesto, že můj – do jisté míry – profesionální názor na akcie České zbrojovky nemusí být úplně pozitivní, tak Česká zbrojovka, jako instituce, pro mě vždycky patřila mezi jednu z mála společností, která si zachovala ryze českou vlastnickou strukturu a která hrdě disponuje světovou kvalitou, fascinující historií a mimořádnou reputací. Věřím tomu, že když její budoucí kroky budou dobře promyšlené a správně načasované, tak se z ní může stát neopomenutelná součást světového trhu.  

Součástí soutěže je možnost konzultovat s profesionály v oblasti financí.
Jak se vám spolupracovalo s přiděleným mentorem a co jste si ze spolupráce odnesli “do života”?

Martin: V porovnaní s ostatnými súťažami, v CFA ako jednej z mála som zažil možnosť konzultovať riešenie tímu s profesionálom z danej oblasti. Táto možnosť nám poskytla veľmi užitočný feedback na našu prácu z iného pohľadu, ktorý sme zohľadnili v našom riešení. Vďaka tejto konzultácii som si taktiež uvedomil, že vo väčšine prípadov hlavný záver nemôže byť odvedený len z technicky náročnej analýzy (finančných) čísel, ale je veľmi dôležité zohľadniť mnoho iných faktorov ako súčasný stav, stratégiu, a možnosti rastu. 

Tiep: Mentor nám dodal ohromnou pomoc ale asi největší přidanou hodnotu jsem viděl při prezentaci v Q&A části. Dal nám otázky, které byly relevantní pro reálný svět a pro investora a na které jsme nedokázali v daném okamžiku vůbec přesvědčivě odpovědět. Díky tomu jsme si dali debriefing a napravili jsme naše nedostatky na ostrou prezentaci.

Na základě vaší čerstvé vaší zkušenosti - co byste doporučili svým mladším kolegům, kteří by chtěli jít ve vašich stopách a plánují se do soutěže přihlásit? 

Martin: Určite by som CFA súťaž odporučil všetkým, ktorých zaujíma svet financií. V danej súťaži budete mať možnosť prejsť si celým valuačným procesom, a získané znalosti znalosti budete vedieť priamo využiť vo svojej práci (taktiež pri pohovoroch do investičných fondov a tranzakčných oddelení v "Big 4". Počas súťaže je určite dôležité úvodné plánovanie práce a pravidelné stretnutia tímu. Myslím, že nám najviac pomohlo, že sme zabrali už od začiatku, pretože pri diskusiách s mentormi sme dostali oveľa lepší feedback na skoro hotovú prácu, v porovnaní s prípadom, keby sme mali len úvodnú analýzu. 

Tiep: Určitě do toho jít. Byla to velmi zajímavá zkušenost. Také snažit se rozplánovat si práci s přesnými deadliny. Nevadí, že od začátku nevíte přesně co bude výstupem, ale když budete mít deadliny tak vždy z vašeho úsilí něco vznikne. Také mít skoro-finální-draft hotový co nejdříve pro případ, že byste report potřebovali předělat. A určitě nebát se ptát alumni. Díky "alumníkům" jsme věděli co nás bude čekat a na co si dávat pozor, na čem si vylámali zuby a co jim hodně pomohlo.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně cenných zkušeností a úspěchů i v mezinárodní výzvě! 

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY