Detail zprávy

Výzkumy CORPTAX a Petra Janského tématem HN

16.04.2021

Poté, co americký prezident Joe Biden navrhl největší změny v danění velkých nadnárodních firem za mnoho desítek let, přitáhlo toto téma opět pozornost světových i českých médií. Komplikovanou otázkou jak přesně by měla reforma danění mezinárodních korporací probíhat, se posledních několik let zabývá více než 130 zemí koordinovaných OECD.
U nás se tomuto tématu dlouhodobě věnuje náš kolega Petr Janský, který na svůj výzkum v této oblasti získal v loňském roce prestižní grant Junior Star a o současných škodlivých daňových praktikách měl prezentaci mj. v Evropském parlamentu.

Za podpory jím nedávno spuštěného projektu CORPTAX už vyšel working paper o tom, jak se nadnárodní společnosti vyhýbají placení daní přesouváním zisků do daňových rájů, který je pro současnou globální diskusi o otázkách spravedlivého danění přínosným zdrojem. Tento týden z něj převzal graf týdeník The Economist a tématu věnovaly značný prostor také Hospodářské noviny: Petr Janský v nich problematiku přehledně shrnuje zde a představuje i výzkum s konkrétními návrhy, co se současnou situací mohou ČR i ostatní země dělat. Cituje jej a jeho výzkum zmiňuje ve svém článku i redaktor Ondřej Houska zde. Oba články jsou pro vás odemčeny v plném znění.

Pokud vás téma zaujalo podrobněji, doporučujeme k poslechu i podcast s Petrem Janským v roli hosta zde.

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance