Detail zprávy

Tomáš Havránek dvakrát pro HN: o nové politice ČNB a o možném přechodu na digitální měnu

23.04.2021

Náš kolega Tomáš Havránek ve svém včerejším sloupku v Hospodářských novinách ocenil zásadní změnu uvažování a zároveň odvahu ČNB přistoupit k nákupu akcií z devizových rezerv - prozatím za více než 100 miliard Kč
Akcie jsou dlouhodobě výnosnější než dluhopisy, takže ČNB nám tímto rozhodnutím vydělá za našich životů desítky miliard navíc. Jenže akcie občas i šeredně spadnou, jako třeba vloni v březnu. Pro guvernéra je pak obtížné vysvětlovat veřejnosti a poslancům, že ztráta desítek nebo i stovek miliard v daném momentu je jen dočasná," říká Tomáš Havránek k důvodům, proč bylo rozhodování náročné.
Tento krok a výnosy z akcií však podle něj mohou ČNB výhledově pomoci nejen uhradit ztrátu, ale také začít převádět zisk do státního rozpočtu.

Kompletní článek si můžete přečíst zde: https://bit.ly/3gwVjMW

Vydat se “švýcarskou” cestou - tedy sáhnout k investicím z devizových rezerv, jejichž velkou část ČNB pro svou měnovou politiku nepotřebuje, navrhoval Tomáš Havránek jako jeden ze záchranných kroků pro státní rozpočet již v listopadu: https://bit.ly/3dJgZUv

Dalším tématem, které si v posledních dnech získalo pozornost médií, se staly výhody a rizika přechodu na digitální měnu poté, co Čína vyhlásila, že chce do zimní olympiády v Pekingu naplno spustit svou digitální měnu a chystá se jí brzy nahradit hotovost zcela.
Co může přinést historický krok v zemi, která stála za vynálezem papírových peněz? A proč je i pro Evropany a Českou republiku podobná změna možná blíže, než si připouštíme?

Nad významem mincí a bankovek pro současnost i budoucnost se z bezpečnostního, ekonomického, ekologického i praktického hlediska Tomáš Havránek také zamýšlel ve sloupku pro Hospodářské noviny (přečíst si jej můžete v plném znění zde); na stejné téma tento týden odpovídal také v rozhovoru pro server iDnes. 

 

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance