Detail zprávy

Prof. Krištoufek pro HN a Finmag o širších souvislostech těžby kryptoměn a spotřeby energie

27.05.2021

Bitcoin, zatím stále nejhodnotnější kryptoměna na trhu, zažila v posledních měsících strmý vzestup a v posledních týdnech strmý pád. 
Média jí věnovala pozornost zejména v souvislosti nedávnými výroky Elona Muska na Twitteru (Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin údajně s ohledem na životní prostředí) i s čínskými zásahy proti těžbě kryptoměn a obchodování s nimi, které měly na propad ceny Bitcoinu významný vliv. Jak moc doopravdy ohrožuje životní prostředí samotná těžba kryptoměn a nejsou škodlivější uměle vyvolané prudké výkyvy na trhu s nimi?

"Kryptoaktiva jsou pro výzkumníky ve financích zajímavá tím, jak komplexní, ale zároveň velmi dobře popsaný systém reprezentují. Nejsou aktiva, která by měla silnější spekulativní složku (oproti fundamentální), než právě kryptoaktiva. Silné výkyvy od fundamentální hodnoty jsou pak charakteristickým prvkem jejich dynamiky. Jeden tweet od výrazné osobnosti pak může cenu těchto aktiv velmi silně odtáhnout od té rovnovážné, což sice krátkodobě může vyvolat radost spekulantů, nicméně způsobí i to, že „špinavá těžba“ bude nějakou dobu profitabilní,"  napsal náš kolega, profesor Ladislav Krištoufek, který se tématem dlouhodobě zabývá, ve svém podrobném rozboru pro Hospodářské noviny. 

Jeho článek  "Bitcoin, životní prostředí, Elon Musk a Čína. Jak vše souvisí se všímsi můžete na webu IHNed přečíst v plném znění.
Profesor Krištoufek byl i mezi odborníky, kteří byli tento týden požádáni o shrnutí situace pro magazín Finmag v článku
"Musk, Čína a další rány pro bitcoin a spol. Kryptokarambol očima expertů". Jeho vyjádření najdete níže:


 

   

 Foto: Shutterstock a Finmag

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance