Detail zprávy

Psychologie chudoby: článek našich kolegů v The Economic Journal

19.08.2021

Článek Psychological Effects of Poverty on Time Preferencesna kterém spolupracovali naši kolegové Julie ChytilováMichal Bauer a Vojtěch Bartoš a Ian Levely, byl publikován v srpnovém čísle časopisu The Economic Journal, který se zaměřuje na publikování vysoce kvalitních a inovativních ekonomických výzkumů. 

Autoři se v článku zabývají psychologií chudoby. Motivováni výzkumem v behaviorální ekonomii, který zdůrazňuje, že odkládání uspokojení a uplatňování sebeovládání lze považovat za nákladné duševní procesy, testovali, zda kognitivní nebo emocionální zátěž spojená s životem v chronické chudobě může sebeovládání zhoršovat.

Výsledky experimentů mezi farmáři v Ugandě, které autoři výzkumu motivovali k přemýšlení o nesnadné finanční situaci a poté monitorovali jejich rozhodování v různých úlohách, dokazují, že lidé jsou pod vlivem stresu z chudoby méně trpěliví - mají tendenci odkládat nepříjemné aktivity a upřednostňovat ihned dostupnou zábavu před prací. Tento jev může přispívat k dlouhodobému charakteru chudoby.  

Anotace:  

We test whether an environment of poverty affects time preferences through purely psychological channels. We measured discount rates among farmers in Uganda who made decisions about when to enjoy entertainment instead of working. To circumvent the role of economic constraints, we experimentally induced thoughts about poverty-related problems, using priming techniques. We find that thinking about poverty increases the preference to consume entertainment early and to delay work. Using monitoring tools similar to eye tracking, a novel feature for this subject pool, we show that this effect is unlikely to be driven by less careful decision-making processes.

Blahopřejeme k publikaci!

 

 

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY