Detail zprávy

Jiří Novák pro ČRo Plus a HN shrnuje rizika prolomení patentové ochrany vakcín proti Covid-19

27.05.2021

Vakcinace proti onemocnění Covid-19 je v České republice v plném proudu, v globálním měřítku je ale proočkovanost ještě stále malá. 
Je jistě v zájmu vyspělých států, aby se i rozvojové země dostaly k vakcínám co nejdříve. Nejen v Evropském parlamentu tak nyní zaznívají hlasy volající po dočasné výjimce z patentových omezení vakcín. Z jednoho úhlu pohledu se jedná o etický požadavek, který by mohl otevřít rychlejší cestu k záchraně životů a celosvětovému návratu k hospodářské stabilitě. Z druhého úhlu pohledu může jít o velmi nebezpečný hazard s výslednou kvalitou vakcín v méně demokratických zemích, a také o komplikaci pro firmy ve chvíli, kdy soustředí své finanční i lidské zdroje na vývoj a zdokonalování vakcín, které by byly ve výsledku pro skladovací a distribuční podmínky rozvojových zemí vhodnější.  

Argumenty pro každý z těchto pohledů byly tématem dnešního pořadu Pro a Proti Českého rozhlasu Plus, kam byli jako hosté k diskuzi pozváni náš kolega Jiří Novák a místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Oba hosté se shodli na tom, že globální vakcinace a její urychlení je správná cesta. Jak jí ale nejlépe docílit? Pomůže licencování na úrovni firem? Pomůže iniciativa na sdílení vakcín Covax? Do jaké míry a jakými cestami můžeme vyvíjet tlak na urychlení či zlevnění distribuce ve chvíli, kdy firmy vykazují rekordní zisky, ale také pracují na dalším vývoji? 

Celý audiozáznam si můžete poslechnout zde

V čem vidí Jiří Novák hlavní rizika či nevýhody prolomení patentové ochrany v současné době a jaká jiná řešení navrhuje, rozepsal podrobně také v článku, který tento týden přinesly Hospodářské noviny - v plném znění si jej můžete přečíst zde

Foto: Shutterstock

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance