Detail zprávy

The Economist cituje z výzkumu Petra Janského a Javiera Garcii-Bernarda

07.06.2021

Týdeník The Economist v článku "Will poorer countries benefit from international tax reform?" (v tištěném vydání z 5.6. 2021) rozebírá širší souvislosti a dopady případné mezinárodní měnové reformy i to, proč se na její podobě 139 států na fóru pod vedením OECD zatím nedokázalo shodnout.
Čerpá přitom mj. z výzkumů a odhadů z nejnovější verze working paperu našeho kolegy Petra Janského a Javiera Garcíi-Bernarda z Tax Justice Network

"Současný systém globálního zdanění poškozuje chudé země dvěma způsoby. Nadnárodní společnosti jednak přesouvají své vykazované zisky do rájů s nízkým zdaněním a připravují je tak o příjmy, navíc současná pravidla přidělují práva na zdanění zemím v nichž sídlí ústředí těchto společností, a které jsou obvykle bohaté. Chudým zemím jsou daňové příjmy sníženy až o 5 % ve srovnání s alternativním řešením, kdy se zisk zdaňuje na základě reálného místa, kde vznikají společnostem příjmy, kde mají zaměstnance a mzdové náklady....  Naproti tomu příjmy v bohatých zemích jsou v tomto srovnání jen o 1 % nižší."   

Pokud vás toto velmi aktuální téma a posun ve výzkumech našich kolegů zajímá dlouhodobě, doporučujeme také sledovat web projektu CORPTAX či nově spuštěné EU TAX Observatory.

 

 

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance