Detail zprávy

Rozhovor s Tomášem Havránkem o možných řešeních státního dluhu

21.06.2021

Diskuzi o tom, která odvětví zasažená pandemickou krizí lze ještě ze státních peněz podpořit, by měla začít nahrazovat diskuze, do které se nikomu nechce: kdo, jak a z čeho bude bezprecedentní státní dluh splácet.

Náš kolega Tomáš Havránek v roli hosta ve studiu Seznam zpráv (záznam dostupný zde) přehledně shrnuje čtyři možné nepříjemné scénáře, kterými by mohla do budoucna vláda chtít státní dluh řešit. Navrch přidává pátý, o kterém je osobně přesvědčen, že je prospěšný a bezbolestný: 

Spíše než radikální snížení důchodů, násobné zvýšení daní z nemovitostí, odkoupení státního dluhu ze strany ČNB (ovšem za cenu hyperinflace), či dokonce vyhlášení státního bankrotu by Tomáš Havránek doporučoval investovat velké devizové rezervy tak, aby došlo k jejich významnému zhodnocení. Uvědomuje si, že ČNB musí investovat s co nejmenšími riziky a nemůže se nechat od státu úkolovat, přesto by rád viděl v jejím investování ještě větší odvahu než doposud. Konkrétním číslům, příkladům a argumentům pro toto řešení věnovali s moderátorem Jiřím Zatloukalem prostor v samostatném rozhovoru - ten si můžete poslechnout či přečíst zde. 

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance