Finance a úvěr - Czech Journal of Economics and Finance

06.07.2021

Vyšlo první letošní číslo časopisu Finance a úvěr - Czech Journal of Economics and Finance.
Seznam publikovaných článků i s odkazy na jejich plné znění najdete níže:

Stepan JURAJDA a Pavla DOLEZELOVA:
Czech Kurzarbeit: Evidence from the 1st Pandemic Wave

Martin MANDEL, Jan VEJMELEK:
Testing the Properties of Financial Analysts’ Predictions of Future Spot Exchange Rates (Example of CZK/EUR)

Karen POGHOSYAN, Ruben POGHOSYAN:
On the Applicability of Dynamic Factor Models for Forecasting Real GDP Growth in Armenia

Tomas STOFA, Michal SOLTES:
Maximizing the Chances of Funding Success in Reward Crowdfunding

Časopis Czech Journal of Economics and Finance je vydáván Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy a v současné době jeho redakční radu tvoří šéfredaktor Roman Horváth a hlavní redaktoři Jarko Fidrmuc (Zeppelin University, Friedrichshafen), Martin Fukač (New Zealand Treasury), Evžen Kočenda (IES FSV UK), Ondřej Schneider (IES, IIF), Laurent Weill (University of Strasbourg) a Stefan Lyocsa (Institute of Economic Research, Slovak Academy of Sciences).

Autor - Barbora Holková

McKinsey