Dopady TCJA: studie autorů z IES a Berkeley citována CBS News

26.07.2021

Hlavním účelem zákona The Tax Cuts and Jobs Act (TCJA) o snižování daní a zaměstnanosti z roku 2017 v USA bylo odradit nadnárodní korporace od vyvádění miliardových zisků do daňových rájů, vrátit tyto peníze zpět do USA a podpořit tak vznik pracovních míst i hospodářský růst.

Studie,
na které společně pracovali náš kolega Petr Janský a Javier Garcia-Bernardo z Univerzity Karlovy v Praze a Gabriel Zucman z Kalifornské univerzity v Berkeley, však dochází k závěru, že TCJA nedokázal zastavit odliv zisků společností do zahraničí a měl jen malý dopad na podíl zahraničních příjmů, které americké společnosti danily v daňových rájích, např. na Bermudách či v Irsku.
V letech 2015 až 2020 - tedy v letech před a po nabytí účinnosti zákona - se tento podíl udržel na stabilní úrovni přibližně 50 %.

Z této studie čerpaly letos v červenci i CBS news, podrobnosti najdete v článku zde.

Foto: Shutterstock

Autor - Barbora Holková