Detail zprávy

Výzkumy našich kolegů k problematice daňových rájů v českých i světových médiích

07.10.2021

Jedním z mnoha aktuálních témat, kterým se ve svých výzkumech věnují naši kolegové, je problematika daňových rájů, vyvádění zisků nadnárodních korporací mimo místa jejich reálného podnikání, vyčíslování dopadů těchto praktik na pokladny konkrétních států, na menší firmy a zdravé ekonomické prostředí. V souvislosti s probíhajícími jednáními o podobě celosvětové reformy současného stavu i s kauzou Pandora Papers jsou výzkumníci z IES FSV UK v posledních týdnech často žádáni o vyjádření či poskytnutí konkrétních dat pro odbornou i pro laickou veřejnost. 

V září vystoupil Petr Janský na mezinárodní online konferenci "The fiscal and distributional consequences of global tax avoidance and tax evasion", spolupořádané Evropskou komisí, s příspěvkem "Profit Shifting by Multinational Corporations Worldwide: Evidence from Country-by-Country Reporting", založeném na akademickém výzkumu, na kterém s ním spolupracoval kolega z projektu CORPTAX Javier Garcia-Bernardo (working paper v plném znění zde). Videozáznam z konference najdete zde, příspěvek P. Janského začíná v čase 1:55 (Day 2).

Tématu daňových rájů byl v nedávné době věnován prostor také v Českém rozhlase Plus: rozhovor redaktora Filipa Rambouska s Petrem JanskýmMiroslavem Palanským s konkrétními příklady, jak by bylo v budoucnu možné aktivity nadnárodních korporací trasovat či situaci řešit alternativními způsoby, si můžete poslechnout zde

Podrobný rozhovor přinesl tento týden také server Investigace.cz, kde Petr Janský s Josefem Šlerkou přehledně a srozumitelně rozebírají definici daňových rájů, co tyto země svým "klientům" nabízejí a v čem je to pro ně výhodné, proč a v čem představují problém na evropské a na světové úrovni, i jaká opatření proti těmto praktikám lze v budoucnosti nastavit. Můžete si jej přečíst zde, případně zhlédnout ve formě videozáznamu či poslechnout ve formě podcastu. Ten byl přidán do Playlistu IES s výstupy našich kolegů na platformě Spotify.

V souvislosti s kauzou Pandora Papers citoval Petra Janského také zahraniční server International Consortium of Investigative Journalists - ICIJ a krátký vstup o škodlivosti daňových rájů měl Petr Janský tento týden také také v Televizních novinách (téma začíná v čase 3:34).

Pokud vás vývoj situace kolem globální daňové reformy dlouhodobě zajímá, doporučujeme sledovat stránky projektu CORPTAX a EU Tax Observatory.  

Autor fotografie: Lukáš Nechvátal, investigace.cz

 

Autor - Barbora Holková

04

Prosinec

Prosinec 2021
poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance