Detail zprávy

Prof. Roman Horváth hostem podcastu DeFacto

06.06.2022

Dnes si můžete ve fakultním podcastu DeFacto poslechnout našeho kolegu, profesora Romana Horvátha, odborníka na měnovou politiku, politickou ekonomii a finanční instituce, držitele mnoha ocenění "Zlatý kurz".

V čem je podle profesora Horvátha Institut ekonomických studií výjimečný, co vás naučí a na co se zde můžete specializovat? Jak se ke studiu ekonomie na Univerzitě Karlově dostal on sám? Co ho na tomto oboru s přesahem do dalších věd nejvíc baví a zajímá? Jak může v dnešní době ekonom stanovovat prognózy? A na čem všem je závislý vývoj české měny?   

„Je vysoké geopolitické napětí, s tím jsou spojené nákladové šoky. To znamená vyšší ceny energií, které se přelévají do poptávkových šoků, na které už centrální banka chce reagovat. Záleží to na centrální bance, záleží to na vládě. Zdůraznil bych, že důležitá je ta mezinárodní dimenze. My jsme Česká národní banka a česká ekonomika, ale my jsme malá a otevřená ekonomika. A je velmi složité udržovat měnovou politiku nastavenou výrazně odlišně od zbytku Evropy nebo od světa,“ říká o aktuálním vývoji české měny Roman Horváth.

Celý rozhovor si můžete poslechnout na Spotify, Apple PodcastsGoogle Podcasts  nebo na webu FSV UK

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech. 

Autor - Barbora Holková

Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY