Detail zprávy

Na IES vzniknou nové modely financování zdravotního pojištění za podpory Horizon Europe

30.08.2022

Gratulujeme naší kolegyni Janě Votápkové a jejímu týmu k získání grantové podpory z výzvy Evropské komise Horizon Europe.
Podpořený mezinárodní a multidisciplinární projekt FLASH (Flexible Approaches to Support Health through financing) si klade za cíl provést důkladnou analýzu mechanismů financování zdravotní péče v Evropě a pomoci evropským tvůrcům politik i poskytovatelům zdravotní péče definovat vhodné modely financování tak, aby systém byl do budoucna udržitelný, stabilní a spravedlivý. Díky výstupům z tohoto projektu by měly systémy zdravotní péče nejen dokázat snáze reagovat na náhlé změny (jakou bylo například vypuknutí pandemie Covid-19) a zvládnout přerozdělit už tak omezené finanční i lidské zdroje do nejpotřebnějších oblastí, ale i vypořádat se s dlouhodobějšími výzvami jako jsou stárnutí populace i zvyšující se výskyt chronických a dlouhodobých onemocnění.

Čtyřletý projekt, jehož zahájení je plánováno na přelom roku 2022/23, je rozdělen na 10 dílčích projektů, na nichž spolupracuje 18 institucí z devíti zemí (Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Česká republika, Polsko, Litva, Belgie, Holandsko). Hlavním koordinátorem projektu je Univerzita ve Veroně, kde působí také naše kolegyně Paola Bertoli. Celková částka podpory projektu je 5 milionů EUR.

Hned dva z těchto dílčích projektů, konkrétně návrh modelu udržitelného financování zdravotního pojištění v ČR a model vyčíslení cenových rozdílů v přeshraniční zdravotní péči budou řešeny v České republice za spolupráce dvou institucí - IES FSV UK a Kanceláře zdravotního pojištění. Výzkumný tým tvoří naše kolegyně Jana Votápková a externí spolupracovníci Pavel Hroboň (Advanced Healthcare Management Institute v Praze) a Anne Spranger z TU Berlín. Na řešení těchto sub projektů připadá z celkové podpory 400 tisíc EUR, což je řadí k největším dílčím výzkumům celého projektu. 

Přejeme mnoho zdaru!

Autor - Barbora Holková

Únor 2023
poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY