Detail zprávy

Jsou lidé motivováni k většímu výkonu finančními odměnami? Výzkum týmu z IES na Vox.EU

16.03.2023

Ekonomové mají tendenci předpokládat, že finanční odměny motivují lidi k rychlému a udržitelnému zlepšení výkonu.
Mnozí psychologové ale poukazují na to, že opak může být pravdou - peníze jsou pouze vnější motivací, která, pokud není dostatečně silná, může v některých případech i snížit výkon tím, že sníží motivaci vnitřní: vytěsní radost z práce na úkolu, kterou bychom pociťovali, kdybychom jej nedělali pro peníze. Většina modelů dosud používaných v ekonomii ale s možným poklesem motivace a výkonu při příslibu finanční odměny nepočítá.  

Téma zaujalo našeho studenta Petra Čalu, který se svou bakalářskou prací “Do Money Rewards Motivate People? A Meta-Analysis”, kterou vedla Zuzana Havránková, vyhrál cenu Dot Award, určenou pro nejlepší závěrečné práce obhájené na IES.
Společně s dalšími kolegy z IES - prof. Tomášem Havránkem, Jiřím Novákem a s naším absolventem Jindřichem Matouškem se pak tématu věnovali podrobněji:

Zabývali se 44 experimentálními ekonomickými studiemi a testovali vztah mezi slíbenou finanční odměnou a výkonem. Po korekci publikačního zkreslení a rozdílů v experimentálních kontextech jejich analýza naznačuje zanedbatelný vliv finančních pobídek na výkon ve všech kontextech terénních experimentů. Ukazuje se, že pobídky ve formě finančních odměn, například nabízení peněz lidem za to, že se nechají očkovat proti Covid-19, mohou být méně účinné, než se běžně předpokládá.

Své poznatky a podrobnosti z výzkumů shrnuli na podnět prof. Richarda Baldwina v článku How financial incentives affect performance na portále Vox.EU, který uveřejňuje analýzy předních evropských ekonomů.

 

Autor - Barbora Holková

Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY