prof. Roman Horváth Ph.D. - Novinky

11.04.2022 - Research seminar: Dimitrios Tsomocos (University of Oxford)

We would like to invite you to a research seminar by Dimitrios Tsomocos, Professor of Financial Economics at University of Oxford.

Paper: The Persistence of Investment Inefficiencies: The Dynamics of Default and Endogenous Leverage
Authors: Theofanis Papamichalis (University of Oxford), Nikolaos Romanidis (Morgan Stanley), and Dimitrios Tsomocos (University of Oxford)

Abstract: We propose a tractable framework that incorporates endogenous default in a continuous time setting and assesses the interaction of default and leverage. In our heterogeneous agent model, productive experts face leverage constraints and aggregate risk, borrow from less productive households and choose whether to default. We establish a positive correlation between default and borrowing costs, hence a positive default premium. Moreover, increased default lowers experts’ capital holdings and suppresses investment, thus resulting into constrained inefficient equilibria. Finally, we show how, in the presence of leverage constraints, lower penalties can considerably decrease the time the economy spends in the inefficient region.

The seminar will take place on Thursday, April 14, in Room 105 since 12:30.

The paper is available here.

09.04.2019 - Mimořádná přednáška o predikčním aparátu České národní banky

Zveme vás na mimořádnou přednášku dr. Karla Musila, ředitele odboru makroekonomických prognóz České národní banky, na téma:

Forecasting and Policy Analyses System at the Czech National Bank

Přednáška se uskuteční 11.4.2019 od 17:00 v místnosti 314. Přednáška se uskuteční v rámci kurzu Applied Econometrics, ale je otevřená všem zájemcům z řad studentů a pedagogů.

Dr. Karel Musil je předním odborníkem České národní banky v oblasti predikcí. Působil jako konzultant řady centrálních bank a mezinárodních institucí.

08.12.2018 - Financial stability seminar: 11 Dec, 1PM, room 601

We cordially invite you for an afternoon seminar on financial stability. Presentations by prof. Dimitrios Tsomocos (University of Oxford), Aleksandr Shirobokov (Higher School of Economics, Moscow) and Jan Mares (Charles University) will introduce 1) new models for analyzing financial stability in central banks and 2) models to analyze the effect of financial sector on wealth inequality. Please note that the event is moved to the room 601.

The detailed programme is attached.

23.11.2017 - Česká společnost ekonomická hledá studenta

Ve čtvrtek 30.11. od 17:30 hodin se na IES v rámci veřejné části Valného shromáždění ČSE uskuteční panelová diskuse na téma “Budoucnost ekonomického modelování a prognózování”. ČSE hledá studenta, který za odměnu přepíše zvukový záznam diskuse v délce cca jedné hodiny. Odměna 1500Kč. Zájemci nechť se hlásí na adrese cse@cse.cz.

27.04.2017 - Dnes: Customer Insight and Data Science in Banking Environment

We cordially invite you to the lecture of Ondrej Brodecky, data science manager at CSOB – one of largest Czech commercial banks, on 27th April from 5PM in the room 314. The lecture will introduce the typical work of data scientist and will focus on practical applications and several case studies focusing on modelling client behavior in banking or insurance industry. The lecture is open to all students (not only those attending Applied Econometrics course). The lecture will be in English.

21.04.2017 - Náš výzkum citují nejlepší světové odborné časopisy

V posledních pěti letech byly studie našich kolegů citovány v nejlepších světových časopisech z ekonomie a financí, konkrétně v The American Economic Review, Journal of Political Economy, Quarterly Journal of Economics, Review of Economic Studies a Review of Financial Studies. Mezi nejlepší (top) světové časopisy se počítá pouze 5 časopisů z ekonomie a 3 časopis z financí, a to z celkově 904 časopisů indexovaných v databázi Scopusu. 

Našim autorům, jejich články byly takto špičkově citovány, blahopřejeme! 

Odkazy na články, které byly citovány v top časopisech jsou níže. Zmíněné citace pochopitelně nezahrnují sebecitace.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jeea.12133/full

http://pubs.aeaweb.org/doi/pdfplus/10.1257/aer.102.2.1118

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014292117300569

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264999311001994

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S002219961500032X

http://www.journals.uchicago.edu/doi/10.1086/652475 

08.01.2017 - Data Scientist - brigáda

ČSOB hledá do svého Data Science týmu absolventa, nebo doktoranda na částečný úvazek. Profil kandidáta a informace k pozici Data Scientist jsou v prokliku.

08.01.2017 - Data Scientist - nabídka práce

ČSOB nabízí práci na plný úvazek ve svém Data Science týmu. Profil kandidáta a informace k pozici jsou v prokliku. 

25.09.2016 - Soutěž ČSOB-IES na téma "Bankovnictví a finance: Nové výzvy"

IES FSV UK a ČSOB pořádají soutěž o nejlepší bakalářskou, nebo diplomovou práci se zaměřením na téma „Bankovnictví a finance: Nové výzvy“. Vítáme práce z jakékoliv oblasti bankovnictví a financí a zejména ty práce, které se zaměřují na dlouhodobé výnosy investic, nebo na dlouhodobý pohled na investice a finanční trhy. Detailní informace k soutěži: Podmínky soutěže.

06.06.2016 - Nabídka práce v Národní bance Slovenska

 Nabídka práce v Národní bance Slovenska - analytik veřejných financí. Deadline pro zaslání CV je 16.6.2016

19.02.2016 - Call for Papers: Challenges for Financial Stability in Europe

This two-day conference is organized in October 2016 jointly by the Czech National Bank and the Institute of Economic Studies, Faculty of Social Sciences, Charles University. The conference will focus on broad issues of current challenges to financial stability in Europe. Any theoretical or empirical paper falling in this area is welcome. Special issues in the Journal of Financial Stability and in Economic Systems will be organized. More information is available by clicking on the title of this news. Deadline for papers is 20 June 2016.

07.09.2015 - Soutěž pro studenty IES FSV UK - ČSOB Cena “Bankovnictví, důvěra, finance a data”

IES FSV UK a ČSOB pořádají soutěž o nejlepší bakalářskou, nebo diplomovou práci se zaměřením na téma „Bankovnictví, důvěra, finance a data“. Uzávěrka pro zasílání prací do soutěže je 1. října 2015. Více informací je v prokliku, případně na stránkách věnovaných spolupráci IES a ČSOB.

08.04.2015 - Nabídka práce v Národní bance Slovenska

Pozice v oblasti veřejných financí. Deadline 21.dubna 2015.

30.01.2015 - Nabídka ECB Traineeshipu pro magisterské a doktorské studenty

Evropská centrální banka nabízí několik Traineeshipů pro magisterské a doktorské studenty, např. Traineeshipy v DG-Economics jsou v divizích Prices&Costs  a Output&Demand, které mohou zajímat studenty se specializací na makroekonomii a ekonometrii. Některé pozice mají termín k přihlášení už na začátku února.

22.08.2014 - Evzen Kocenda becomes the new co-editor of the Czech Journal of Economics and Finance

 We welcome professor Evzen Kocenda as the new co-editor of the Czech Journal of Economics and Finance. Evzen has published more than 60 articles in refereed journals including the highly selective journals such as Journal of Economic Literature, Econometric Reviews, Journal of Banking and Finance, Journal of Comparative Economics or Journal of Financial Stability. His research is widely cited with more than 550 citations in Scopus and H-index of 14. The RePEc rankings currently ranks Evzen as the no. 1 (out of 333 economists registered) academic economist living in the Czech Republic. Evzen is affiliated with CERGE-EI and will join our team of co-editors as of September, 1.  

10.04.2014 - Nabídka práce v ČSOB

Československá obchodní banka, korporátní partner IES FSV UK, hledá vhodné kandidáty na tři analytické pozice v útvaru Customer Insight: Full time - Analytik, Intern - Analytik a Intern - Datový analytik.

08.01.2014 - Nabídka práce v Národní bance Slovenska

Národná banka Slovenska vyhlasuje výberové konanie na voľné pracovné miesto: expert analytik verejných financií. Více informací v prokliku.

16.10.2013 - ERA Večery ČINu: Patentovat a chránit

Úterý 22. října, 18:00

V pořadí již čtvrtý večer s podtitulem Patentovat a chránit se bude věnovat problematice ochrany duševního vlastnictví. Chcete se dozvědět, co se může stát, když si neuděláte patentovou rešerši anebo si nepatentujete svůj nápad? Zajímá vás, jak se dá ochránit nápad, který nejde patentovat nebo jak využít patenty, jako zdroj nápadů?

Vstup na akci je zdarma!

Pro účast je nutno se registrovat na e-mailové adrese jungmanak@erasvet.cz. Počet míst je omezen.

07.10.2013 - Soutěž Mladý ekonom

Česká společnost ekonomická vyzývá k účasti na 20. ročníku soutěže Mladý ekonom roku (2013)

Termín pro zasílání prací: 15. říjen 2013. Více informací v prokliku.

23.09.2013 - Soutěž IES FSV UK a ČSOB o nejlepší bakalářskou a diplomovou práci "Bankovnictví, důvěra a finance"

ČSOB a IES FSV UK vyhlašuje soutěž o nejlepší bakalářskou, nebo diplomovou práci. Více informací v prokliku.

03.09.2013 - Research by Ladislav Kristoufek accepted for publication in one of top multidisciplinary journals

Research paper by Ladislav Kristoufek has been recently accepted for publication in Scientific Reports, a multidisciplinary journal published by prestigeous Nature Publishing Group, ranked among top multidisciplinary sciences journals. In the paper "Can Google Trends search queries contribute to portfolio diversification?", search frequency of ticker terms of the DJI stocks is utilized for discrimination of popular stocks, which decreases risk and increases Sharpe ratio of a portfolio. The paper contributes to the current stream of research on the added value of Google searches to the standard economic and financial topics as well as on investing into peripheral stocks. Congratulations!

12.08.2013 - 2013 IES Economic Meeting

The 2nd IES Economic Meeting will take place at our institution on September, 26. This one-day workshop will focus on a broad topic of modelling in macroeconomics and finance. Any theoretical or empirical paper, especially those dealing with Central and Eastern Europe, falling in this broadly defined area is welcomed. All faculty members and students are welcomed to participate. More information is available by clicking on the link above.

20.05.2013 - Research by our faculty members accepted for publication in Psychological Science

New research by our faculty members Michal Bauer and Julie Chytilova was recently accepted for publication in Psychological Science. Psychological Science is one of leading scientific journals in psychology. Michal and Julie show, together with their co-authors from University of San Francisco and University of British Columbia, how war influences social preferences. They find that war experience increases egalitarian preferences among those that belong to some group or coalition. Congratulations!

27.02.2013 - Applied Econometrics - Important Information about Registration

Dear students, after many  requests to increase the capacity of our course we managed to increase it to 129 students.  You are welcomed to register and those, who already registered, are asked to double-check their registration in order to register for both the lecture as well as the seminar.  Please note that the lecture is permanently moved to the lecture room 314. 

11.02.2013 - International Graduate Program "Evidence-Based Economics" seeks to fill 10 doctoral positions starting in October 2013

The graduate program “Evidence-Based Economics” (EBE) is a joint undertaking of the Universities of Munich, Erlangen-Nuremberg, Regensburg and Würzburg generously funded by the Elite Network of Bavaria. During the course phase of the program (the first two semesters) students will generally be based in Munich. Thereafter, students will be based at the principal advisor’s institution.

11.11.2012 - Vyhlášení výsledků ceny IES FSV UK a ČSOB

Dne 5.11. proběhlo v prostorách Era Svět vyhlášení výsledků nejlepší bakalářské a diplomové práce soutěže IES FSV UK a ČSOB na téma "Bankovnictví, finance a důvěra". Ocenění studenti Barbora Šútorová (1.místo), Lenka Herrmannová (2.místo) a Jan Šiml (3.místo) při této příležitosti představili výsledky svých závěrečných prací. Vítězům gratulujeme!

08.10.2012 - IES-ČSOB cena za nejlepší závěrečnou práci - Výsledky

Ze zaslaných bakalářských a magisterských prací studentů IES byly mezi vítězné práce vybrány následující příspěvky:

1. místo: Barbora Šútorová - The Impact of Basel III on European Banks 

2. místo: Lenka Herrmannová - Forecasting Ability of Confidence Indicators: Evidence for the Czech Republic

3. místo: Jan Šiml: Extreme Value Theory: Empirical Analysis of Tail Behaviour of GARCH Models

S cenou je spojena finanční odměna, která činí 20 000Kč pro 1. místo, 10 000Kč pro 2. místo a 5 000Kč pro 3. místo. Slavnostní předání cen proběhne během podzimu v prostorách ČSOB. Vítězným studentům gratulujeme.

27.09.2012 - Lecture by Richard Frensch on Incomplete Specialization and Offshoring across Europe

We invite all faculty members and students for a lecture by professor Richard Frensch (IOS, Regensburg) on incomplete specialization and offshoring across Europe. Professor Frensch is an expert on international trade and previously advised goverments in the Czech Republic and Ukraine and worked for the United Nations. The lecture will be held in the room 105, Tuesday October 2, starting from 3.30PM.

24.09.2012 - The 7th Biennial Conference of the Czech Economic Society

The 7th Biennial Conference of the Czech Economic Society will take place on 24 November 2012 at Vysoka skola ekonomicka, Prague, Czech Republic. Submissions of completed papers in English are welcomed by 30 September 2012. The submissions should be sent to conference2012@cse.cz together with the application to the conference, downloadable from http://www.cse.cz/en/activities/biennial-conferences/. There is participation fee only for non-members. All faculty and doctoral students are encouraged to apply.

07.06.2012 - CSOB Job Offer

The CSOB is looking for credit risk model validator. More information is available in the attachment. Contact Juraj Antal from CSOB (antal at klikni dot cz) is case you find the job offer of interest.

16.05.2012 - Soutěž IES FSV UK - ČSOB Cena "Bankovnictví, důvěra a finance"

IES FSV UK a ČSOB v rámci své strategické spolupráce pořádají soutěž o nejlepší bakalářskou, nebo diplomovou práci na téma "Bankovnictví, důvěra a finance". Více informací o soutěži je uvedeno v prokliku.

07.03.2012 - Workshop on financial stability at the IES

Challenges to Financial Stability in Central and Eastern Europe

September 21, 2012, Prague, Czech Republic

The 2012 IES Economic Meeting will take place at the Institute of Economic Studies, Faculty of Social Sciences, Charles University in Prague, Czech Republic. This one-day workshop will focus on the financial stability issues in Central and Eastern Europe. Any theoretical or empirical paper falling in this broadly defined area is welcomed.

Iftekhar Hasan (Fordham University) has kindly agreed to give a keynote lecture during the workshop. Selected papers will be published in a special issue of Economic Systems under the guest-editorship of Roman Horvath (Charles University) and Laurent Weill (University of Strasbourg).

There is no conference fee, but participants are expected to cover their expenses.

Please send your submission to ies.econ.meeting@gmail.com before June 1, 2012. Full papers are strongly preferred. Authors are not allowed to submit more than one paper. Authors of accepted papers will be notified no later than June 15, 2012. Paper presenters are expected to discuss one other paper during the workshop. The discussant assignments will be made in late August.

Venue: Opletalova 26, Institute of Economic Studies, Faculty of Social Sciences, Charles University, Prague 1, 110 00, Czech Republic

Contact details: Roman Horvath, Charles University, horvath@fsv.cuni.cz

Please download the call for papers in pdf format.

02.03.2012 - Oxford University Press vydává knihu o insolvenci od Tomáše Richtera

Oxford University Press vydává knihu o insolvenci, kterou spolueditoval náš spolupracovník Tomáš Richter. Na knize se podíleli přední odborníci v oboru. Gratulujeme!

03.12.2011 - Cena Energy Economics Contest

 Lukáš Vácha a Jozef Baruník získali první místo v soutěži Energy Economics Contest o nejlepší práci z oblasti energetické ekonomie v roce 2011 organizované institutem energetické ekonomie při Fakultě financí a účetnictví VŠE v Praze. Vítězná práce “Co-movement of energy commodities revisited: Evidence from wavelet coherence analysis” se zabývá modelováním dynamických korelací na komoditních trzích pomocí waveletové koherence. Práce byla nedávno publikována v prestižním časopise v oboru Energy Economics.

18.07.2011 - Výzkum doktorandů IES přijat k publikaci v Journal of International Economics

Výzkumný článek doktorandů Tomáše Havránka a Zuzany Havránkové "Estimating Vertical Spillovers from FDI: Why Results Vary and
What the True Effect Is
" byl přijat k publikaci v Journal of International Economics (JIE). JIE je považován za vedoucí vědecký časopis v oblasti mezinárodní ekonomie. Gratulujeme!

09.06.2011 - Nabídka práce v ČSOB - Junior Consultant

Nabídka práce v ČSOB na pozici Junior Consultant in Strategy and Development, popis práce v prokliku, v případě zájmu kontaktujte p. ředitele Richarda Podpieru e-mailem na rpodpiera at csob.cz

09.06.2011 - Nabídka práce v ČSOB - Senior Consultant

Nabídka práce v ČSOB na pozici Senior Consultant in Strategy and Development, popis práce v prokliku, v případě zájmu kontaktujte p. ředitele Richarda Podpieru e-mailem na rpodpiera at csob.cz

03.05.2011 - Možnost supervize studentů doktorandem University of Cambridge

 Filip Rozsypal, absolvent magisterského studia na IES a nyní doktorand na University of Cambridge, nabízí vedení bakalářských a magisterských prací studentům IES v oblasti modelování hospodářských cyklů. Zájemci mohou Filipa kontaktovat na filip dot rozsypal at gmail dot com. 

21.04.2011 - EACES Award 2012

 EACES Award 2012 - cena pro nejlepší disertaci v oblasti ekonomie transformace a komparativních ekonomických systémů. Více informací lze nalézt na stránkách EACES.

21.04.2011 - Cena Scopus za nejlepší publikovaný článek

 Cena Scopus za nejlepší publikovaný vědecký článek. Více informací lze nalézt na www.suweco.cz/awards

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY