Detail grantu

GAUK 32508 Ekonomické modely šíření v sítích s různou topologií

Řešitel: PhDr. Natálie Švarcová Ph.D.
Spolupracovníci: PhDr. Petr Švarc
Popis: Cílem řešení grantového projektu je vypracování ekonomických modelů kontroly difúzních procesů, které explicitně zahrnují topologické charakteristiky komplexních sítí. Hlavní pozornost bude věnována vlivu vysoce propojených uzlů (hubů) na rychlost šíření a náklady spojené s urychlením či naopak zamezením difúzním procesům. Přínos k dosavadnímu stavu vědeckého poznání bude spočívat především v aplikaci ekonomických kritérií na hledání optimálních strategií v sítích s různou topologií.
Oproti stávajícím modelům bude znalost topologie záviset na výdajích vynaložených na její rozpoznání. Optimální využití znalosti topologie sítě bude odvozeno od porovnání mezních nákladů a výnosů ze zkoumání topologie. Pomocí analytických aproximací a numerických simulací bychom rádi odvodili, jak se funkce mezních výnosů a nákladů budou lišit pro jednotlivé topologie. Z této analýzy tak bude možné dospět k obecným závěrům, kdy a za jakých podmínek může mít znalost topologie sítí významný dopad na ekonomickou efektivitu řízení a kontroly difusních procesů.
Dále se pokusíme prohloubit stávající analýzy nákladů epidemií a diskutovat optimální strategie řízení epidemií a difúzních procesů pro různé typy nákladových funkcí (např. klesající náklady vakcinace s rostoucím pokrytím sítě, různá výše nákladů na léčbu nakažených jedinců a vakcinaci, dopady síťových externalit na produktivitu ekonomiky v případě zasažení velkého počtu jedinců atd.).
Spolupráce:
Práce v rámci grantu:
WWW odkaz:
Finance:
Konec: 2009
Publikace:

Diffusion Processes on Complex Networks

Evoluční dynamika vězňova dilematu

Evoluční dynamika vězňova dilematu: Vliv topologie interakcí a imitace na vývoj kooperativního chování

Konference:

ESHIA/WEHIA 2008

NYC Computational Economics & Complexity Workshop

29

Listopad

Listopad 2022
poútstčtsone
 123456
78910

111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY