Detail publikace

Německá ekonomika: když ani daňové škrty nepomáhají…

Autor: doc. Ing. Ondřej Schneider MPhil., Ph.D.,
Typ: Ostatní
Rok: 2002
Číslo:
ISSN / ISBN:
Publikováno v: Mladá fronta Dnes
Místo vydání: Praha
Klíčová slova:
JEL kódy:
Citace:
Abstrakt: Německá ekonomika: když ani daňové škrty nepomáhají…

Německá vláda kancléře Schroedera byla zvolena na základě dvou velkých slibů: za prvé se zavázala snížit počet nezaměstnaných o 1 milionu, za druhé slíbila daňovou reformu. První slib již nesplní, počet nezaměstnaných se již několik měsíců zvyšuje a blíží se úrovni na jaké byl, když německá levicová vláda nastupovala do úřadu.
Danovou reformu německá vláda skutečně provedla a slibovala si od ní především dva efekty. Díky zrušení prohibitivní daně z tzv. kapitálových zisků vláda očekávala, že německé banky a velké podniky, proslavené svými složitými vlastnickými poměry, začnou zeštíhlovat a zprůhledňovat své majetkové poměry. Tento efekt se již začíná projevovat, například energetická firma E.ON začátkem ledna prodala za 3 miliardy eur jednu ze svých dceřinných společností a ušetřila tak až 0,5 miliardy eur na daních. Podobné kroky již ohlásila největší německá banka Deutsche Bank a pojišťovna Allianz (které se v typicky německém incestním stylu navzájem vlastní v rozsahu 25%).
Druhým efektem daňové reformy mela být vyšší spotřeba německých domácností, které ušetřily desítky miliard eur na nižších daních. Stal se však pravý opak: němečtí spotřebitelé byli loni velmi opatrní v utrácení když zvýšili své výdaje jen o 1,4%, zatímco jejich příjmy se loni zvýšily o 3,6%. Jinými slovy, Němci podstatnou část peněz ušetřených na nižších daních uspořili, když se po dlouhých deseti letech zvýšila míra úspor nad 10% příjmů. Ekonomická teorie má pro toto chování zajímavé vysvětlení: pokud Němci počítají s tím, že snížení daní v loňském roce je dlouhodobě neudržitelné a v blízké budoucnosti se daně budou muset zase zvyšovat (třeba aby zaplatily vyšší než plánovaný schodek rozpočtu v letech 2001 a 2002), pak je z hlediska domácností vhodnější dodatečné příjmy z loňských nízkých daní uspořit a neutratit je hned všechny najednou.
Krátkodobě takové opatrné jednání německých domácností ekonomice neprospělo, neboť spotřeba je ve statistikách HDP vidět okamžitě, kdežto efekty spoření jsou dlouhodobější. Ve skutečnosti je rozhodnutí německých domácností moudré, protože budoucnost bude pro ně skutečně obtížná: příští vláda bude muset bud zvýšit daně nebo snížit výdaje a ušetřené prostředky se domácnostem budou hodit. Kromě toho, úspory neleží v matraci, ale slouží k investicím a investice, alespoň ty prováděné s rozumem, vedou k vyšším příjmům v budoucnosti. Kdyby Němci veškeré své příjmy v roce 2001 ihned projedli, jejich HDP by vypadal lépe, ale vyhlídky německé ekonomiky by se výrazně zhoršily.
Poučení pro daňové reformátory? Daňová reforma v Německu byla správná ale bylo by naprosto naivní očekávat, že sama o sobě povede okamžitě k ekonomickému zázraku. K tomu, aby se projevily pozitivní efekty reformy musí být reforma důvěryhodná a musí vydržet alespoň několik let. Ronald Reagan by mohl vyprávět. I jemu se odpůrci v první polovině 80. let smáli, ale v 90. letech museli uznat, že to byl právě Reagan, kdo položil základy americké konjunktury koncem minulého století. Doufejme, že němečtí politikové budou stejně trpěliví.

Díky péči redakce vyšlo pod jménem Jan Hanousek....

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY