Detail publikace

Důchody - naše jistota! Nebo snad ne…?

Autor: doc. Ing. Ondřej Schneider MPhil., Ph.D.,
Typ: Ostatní
Rok: 1999
Číslo:
ISSN / ISBN:
Publikováno v: MF Dnes
Místo vydání: Praha
Klíčová slova:
JEL kódy:
Citace:
Abstrakt: Téma našeho současného důchodového systému, jeho předností a jeho (ne)udržitelnosti do budoucnosti je veřejně probíráno již několik let. Všechny argumenty byly použity, potvrzeny nebo vyvráceny, studie vypracovány, zaplaceny a pak založeny do šuplíků.
Je proto nutné uvítat, že ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla otevřeně vyjevil svoje názory na budoucnost důchodového systému. Alespoň víme, jakým způsobem se ubírají úvahy vlády a lze s nimi otevřeně polemizovat. Bohužel, zatímco se pan ministr vyjádřil k mnoha aspektům důchodového systému, přešel podle mého názoru hlavní problém: financování důchodů v dnešním systému. Pokud nebudeme mít prostředky na vyplácení důchodů, je dnešní diskuse spíše cynickou hrou s budoucností českých důchodců.
Základní linie vlády je jasná: stabilizovat úroveň důchodů, posílit příjmy důchodového systému převodem části daní ze státního rozpočtu, nezvyšovat dále věk pro odchod do důchodu a již vůbec ne zavádět kapitalizovaný pilíř důchodového systému. Jde o jasný názor, ale bohužel o názor tak dvacet let zaostávající za vývojem ve světě. Dnes si již málokterá vláda dovolí tvrdit, že důchodový systém ufinancuje z daní a že není třeba zvyšovat význam kapitálového pilíře. Ostatně i poslední mise MMF zdůrazňuje potřebnost důchodové reformy v ČR. Některé země pak již dokonce přešly od slov k činům a svůj důchodový systém radikálně mění (nejde přitom jen o vysmívané Chile, ale i o země tak "nezávadné" jako Švýcarsko, Austrálie, Británie či Švédsko).
Hlavním argumentem ministra Špidly se zdají být astronomické náklady na změnu důchodového systému. Nikde však ani nenaznačuje, jakým způsobem došel k odhadu těchto nákladů ve výši 3,5 biliónu korun. Toto číslo přitom odpovídá středu intervalu, na který řada prací odhaduje implicitní (tj. skrytý) dluh DNEŠNÍHO systému. Podle těchto výpočtů totiž dnešní důchodový systém nashromáždil dluh ve výši 3-5 biliónů korun, které by "měl mít" uložené v rezervách, aby byl schopen vyplácen budoucí důchody, tak jak je dnes slibuje. Pokud tedy ministr Špidla říká, že náklady přechodného období jsou 3,5 biliónu, pak uvádí zhruba správné číslo, ale plete si příčinu a důsledek. Tyto náklady budeme totiž muset v nějaké formě zaplatit v každém případě. Jde jen o to, zda je zaplatíme a od neefektivního systému financování důchodů se "osvobodíme", anebo zda je budeme platit a nadále zvyšovat dluh prodlužováním dnešního stavu.
Naprosto "strašidelné" se mi zdají názory pana ministra na výhodnost penzijního spoření a jeho perspektivy v České republice. Existuje přece řada příkladů zemí s inflací 6-7%, kde penzijní fondy dosahují dlouhodobě velmi slušné reálné zhodnocení. Příklad, který působí na některé české zastánce dnešního důchodového systému jako červený hadr na býka je stále Chile, kde průměrné reálné zhodnocení za celou dobu fungování penzijních fondů dosahuje téměř 10% ročně! Ale i jiné země dosahovaly dobré výsledky: ve Velké Británii se průměrné zhodnocení pohybovalo okolo 8% ročně, v Malajsii okolo 5% ročně. Navíc, tvrzení, že v Čechách "nejsou investiční příležitosti" je naprosto pomýlené. I dnešní vláda počítá s tím, že česká ekonomika bude v příštích letech růst o 4-5% ročně. Vybavení kapitálem je v ČR stále poměrně chabé a hlad po investicích je proto u nás větší než v západní Evropě. Za takové situace lze očekávat, že návratnost ROZUMNÝCH investic bude v ČR nadprůměrná.
Zbytek názorů pana ministra Špidly je spíše souhrnem nepromyšlených tvrzení. Například názor, že demografické problémy vyřešíme imigrací je velmi odvážný. Pokud bychom chtěli významnějším způsobem zlepšit poměr plátců daní a důchodců, museli bychom uvažovat o imigraci v řádu stovek tisíc lidí v produktivním věku v příštích deseti letech. To je návrh MPSV? Odkud by ti lidé měli přijít? A co se stane, až oni začnou odcházet do důchodu? Vyhodíme je zpátky odkud přišli? Nebo přijmeme zase nové imigranty, tentokrát ale už v počtu miliónů? Řešení zvýšenou imigrací nejlépe ilustruje "letadlovou" povahu průběžného systému financování důchodů: my, jako "staří" účastníci hry potřebujeme nové "hejly", kteří zaplatí naše důchody. Co bude s těmito "hejly" později jakoby nikoho nezajímalo.
Pan ministr Špidla bohužel nedokazuje, že má jasnou představu, jakým způsobem je nutné změnit český důchodový systém, aby mohl i v budoucnosti poskytovat slušné důchody. Ať děláme co chceme, tak podíl důchodců se bude stále zvyšovat a samotné zvyšování daní důchody nezachrání. Nejde přitom o úplné zlikvidování dnešního systému. Průběžný systém má své výhody a proto jde o jeho doplnění systémem kapitálově financovaným. Je to skutečně tak těžké pochopit??

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY