Detail publikace

Privatizace bez kapitálu

Autor: † prof. Ing. Karel Kouba DrSc., Jitka Roberts
PhDr. Ondřej Vychodil , M.A., Jitka Roberts
Typ: IES Working Papers
Rok: 2004
Číslo: 46
ISSN / ISBN:
Publikováno v: IES WP 2004/46
Místo vydání: Prague
Klíčová slova: Ekonomická transformace, hospodářská politika, liberalizace, privatizace, restrukturalizace, instituce, morální hazard
JEL kódy:
Citace:
Abstrakt: Pedagogicko-výzkumná publikace Privatizace bez kapitálu sestává ze tří příspěvků tematicky propojených institucionálním pohledem na vybrané problémy transformace české ekonomiky.
První příspěvek Karla Kouby se zabývá teoretickým zázemím liberalizačně-stabilizačních a privatizačních politik v tranzitivních ekonomikách. Vývoj názorů uvnitř neoklasického hlavního proudu ekonomického myšlení konfrontuje s novou institucionální analýzou a úskalí české cesty privatizace situuje zejména do oblasti křehkých mikroekonomických a neade-kvátních institucionálních základů transformace.
Druhý příspěvek Ondřeje Vychodila zkoumá vliv postprivatizační koncentrace vlastnictví na restrukturalizaci podniků. Inspirován analýzou negativních a pozitivních efektů vlastnické koncentrace ve vyspělých tržních ekonomikách odvozuje hypotézu pro české prostředí, kterou následně testuje jednak s použitím již existující empirické literatury a jednak vlastní ekonometrickou analýzou podnikových dat.
Třetí příspěvek Jitky Roberts předkládá originální popis empiricky vysledovaných vzorců chování nových vlastníků k privatizovaným českým podnikům v situaci morálního hazardu. Zatímco v privatizačních hrách jde o snahu vlastníků převádět lukrativní aktiva ze zprivatizovaných jednotek do vlastních firem, úvěrovými hrami se vlastníci a banky snaží vyřešit narůstající problém splácení poskytnutých úvěrů.
Ke stažení: WP 46

02

Prosinec

Prosinec 2021
poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance