Detail práce

Chudoba v České republice a ve světě. Teorie a praxe

Autor: Mgr. Pavel Körner
Rok: 2001 - letní
Vedoucí: † prof. Ing. Karel Kouba DrSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Ekonomická teorie
Jazyk: Český
Stránky: 92
Ocenění: Cena Josefa Vavrouška
Odkaz:
Abstrakt: Po úvodu v kapitole 1 následuje kapitola 2, která je obecným metodologickým úvodem do problematiky chudoby. Vedle třech základních filozofických přístupů ke společenské funkci blahobytu - Benthamově, Rawlsově a Senově se věnuje měření nerovnosti, blahobytu a chudoby. Zmiňuje nejdůležitější indexy a potíže spojené s jejich definováním, měřením a interpretací.
Kapitola 3 se zabývá mezinárodními organizacemi na poli boje proti chudobě. Na třech nejdůležitějších organizacích - UNDP, UNESCO a Světové bance - je ukázán světový vývoj v chápání blahobytu a chudoby, vývoj politik směřujících k potlačení chudoby, snaha o vytvoření indexů schopných srovnávat v čase i prostoru více rozměrů blahobytu než nejjednodušší měřítko HDPPPP/CAP, posun od peněžního pojetí bohatství k nepeněžnímu a prosazování se subjektivního chápání pocitu chudoby. Podrobně se věnuje změně přístupu Světové banky a její nové strategii politik. Na závěr je předložena chvála a kritika stávajícího stavu a budoucích vyhlídek.
Kapitola 4 se věnuje chudobě v České republice jako takové i její komparaci v evropském a především visegrádském regionu. Přijímá trojí členění české chudoby a v této intenci provádí i její analýzu. Přibližuje charakter chudoby v centrálně plánované ekonomice a popisuje změnu determinant způsobenou ekonomickou transformací. Vedle objektivní chudoby je kladen důraz i na chudobu pociťovanou subjektivně. Částí této kapitoly je také diskuze metodologického pojetí chudoby v Čechách a na Moravě. Následně je předložena komparace míry a hloubky chudoby, nerovnosti, jednotlivých relativních rizik chudoby a úspěšnosti důchodových transferů se zeměmi Visegrádské skupiny.
Závěrečná kapitola 5 shrnuje zásadní poznatky a zmiňuje stávající otevřené body.
Ke stažení: Diplomová práce - Koerner
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY