Detail práce

Relation between oil and GDP: The case of Kazakhstan.Assesment of economic situation and economic development of Kazakhstan based on the economy of oil

Autor: Mgr. Vyacheslav Pushkarev
Rok: 2013 - letní
Vedoucí: † Ing. Zdeněk Hrubý CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Ekonomická teorie
Jazyk: Anglicky
Stránky: 103
Ocenění:
Odkaz: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/109659/
Abstrakt: Tato diplomová práce se zabývá výzkumem ekonomického vývoje v Kazachstánu na základě vývoje ropného sektoru.
Tato studie je pokusem analyzovat vztah mezi cenami ropy, HDP, inflací a objemem exportu ropy v Kazachstánu, na základě čtvrtletních dat z období od prvního čtvrtletí roku 2000 do čtvrtého čtvrtletí roku 2010. Zkoumali jsme roli cen ropy v rámci kazašské ekonomiky s pomocí časových řad modelu VECM (Vector Error Correction Model). Dále jsme aplikovali Johansenův test kointegrace k přezkumu citlivosti ekonomického růstu na změny v cenách ropy z dlouhodobé perspektivy. Hlavní výsledek neprokázal významný vliv šoku cen ropy na růst reálné ekonomiky Kazachstánu. Avšak cena ropy má podstatný pozitivní vliv na HDP v krátkodobém horizontu.
Nadto jsme zkoumali vztah mezi přímými zahraničními investicemi a ekonomickým růstem Kazachstánu. Přímé zahraniční investice hrají důležitou roli ve vývoji země. Pro tutu analýzu jsme využili roční data z období mezi lety 1993 a 2011 (tj. téměř z celého období nezávislosti Kazachstánu). Ke studiu těchto dat byla použita regresivní metoda OLS (Ordinary Least Square). Analýza, která je založena na empirických výsledcích, dokazuje pozitivní vztah mezi přímými zahraničními investicemi a ekonomickým růstem. Naše výsledky potvrdily předpoklad, že Kazachstán, jakožto nově rychle rostoucí ekonomika, je atraktivní zemí pro přímé zahraniční investice. Při upoutávání pozornosti zahraničních investorů by však měl být zohledněn fakt, že investiční potenciál země se do velké míry zakládá na přírodních surovinách.
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY