Detail práce

Finanční účetnictví České republiky

Autor: Ing. Mgr. Václav Pačesný
Rok: 1997 - letní
Vedoucí: Ing. Irena Kemény
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Finance a bankovnictví
Jazyk: Český
Stránky: 0
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Diplomová práce byla pokusem o stručnou analýzu českého finančního účetnictví dle stavu v roce 1997. Předmětem zkoumání byl zejména určující a nejvýznamnější segment účetnictví, kterým je soustava podvojného účetnictví podnikatelů. Autor se pokusil o obecný pohled nejen na vlastní české finanční účetnictví (funkce, cíle, konkrétní podoby účetnictví), ale i na okolní prostředí systému, které jej výrazně formuje (podmínky politické, právní, hospodářské aj.).
Diplomová práce začíná stručnou charakteristikou systému finančního účetnictví západního světa (s uvedením dvou základních přístupů -- anglosaského a kontinentálního) a popisuje motivy a dosavadní průběh mezinárodní harmonizace účetnictví.
Následující část popisuje systém finančního účetnictví ČR. Věnuje se zamýšleným cílům, základním prvkům účetního systému a v neposlední řadě také zkoumá okolní prostředí (determinanty) systému.
Při kritickém hodnocení českého účetnictví se autor zabývá jak základní orientací, směřováním českého účetnictví (anglosaský a kontinentální přístup, mezinárodní harmonizace a národní specifika, volná versus těsná pravidla). Následuje pokus o základní hodnocení finančního účetnictví ČR z pohledu nejvýznamnějších skupin uživatelů účetních informací. Zde jsou zmíněny problémy se srovnatelností, spolehlivostí a přístupností důležitých účetních informací. Jednou ze základních příčin problémů českého finančního účetnictví pak je skutečnost, že zatímco účetní informace by měly být určeny primárně externím uživatelům, v ČR je účetnictví deformováno daňovými zájmy státu na jedné straně a na druhé straně zájmy managementu upravit účetní výsledky dle svých potřeb.
Do českého finančního účetnictví se negativním způsobem promítá řada aspektů okolního prostředí systému. Některé z nich nelze výrazněji ovlivnit. Jiné však ano (např. daňové zákony, obchodní právo, požadavky Burzy cenných papírů Praha na zveřejňování informací apod.)
Účetní legislativa ČR je sama o sobě na uspokojivé úrovni. S přimhouřením oka ji lze srovnávat s účetními zákony zemí EU. Připravované novelizace by měly probíhající harmonizaci účetních předpisů s EU dále prohloubit. Stejně jako v jiných oblastech práva ČR se však i zde vyskytuje řada problému s uvedením liter právních norem do praxe.
Všeobecné povědomí o základních principech účetní metody a o funkcích celého systému a o využitelnosti účetních informací bohužel v ČR není na odpovídající úrovni. Zlepšení znalostí odborné účetní a ekonomické veřejnosti v této oblasti je nelehkým úkolem pro naše ekonomické školy, Svaz účetních a také pro soukromé vzdělávací agentury a vlastní vzdělávací programy větších podniků.
Kvalitnější účetní systém by umožnil lépe rozlišovat kvalitní podniky od těch horších, čímž by se snížila nejistota ekonomického prostředí a zlepšila by se orientace investorů, věřitelů, obchodníků apod. Vzhledem k tomu, že účetnictví může pozitivně působit na kvalitu svého ekonomického prostředí, je žádoucí, aby systém finančního účetnictví byl, co se týče kvality vždy o krok napřed před svým okolím.
Únor 2023
poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY