Detail práce

Bosna a Hercegovina, pomalá cesta k ekonomickému rozvoji

Autor: Mgr. Lejla Četojevič
Rok: 2002 - letní
Vedoucí: doc. Ing. Karel Půlpán CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Hospodářská politika
Jazyk: Český
Stránky: 80
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Práce Bosna a Hercegovina, pomalá cesta k ekonomickému rozvoji je věnována procesu privatizace v BIH, který kvůli válečnému konfliktu, začal koncem devadesátých let, o něco později než u většiny států východní a centrální Evropy. Cílem této práce je ohodnotit zvolené modely privatizace a ukázat na nejdůležitější faktory, které celý proces dost ovlivňují.
První část práce popisuje prostředí ve kterém probíhá ekonomická transformace a ukazuje na nepříznivé výchozí podmínky v podobě válkou zničeného hospodářství.
Druhá část práce je věnována zvoleným modelům privatizace ve Federaci BIH a v Republice Srbské. Ukazuje na cíle privatizace, na problémy, které se objevily už na samém začátku, a na skromné dosavadní výsledky privatizace
Třetí část práce je věnována různým faktorům, které ovlivňují proces privatizace. Důležitým faktorem je zvolený způsob masové privatizace. Autor se snaží najít odpověď na otázku, zda byla jiná možnost při výběru strategie procesu privatizace.
Důraz je kladem i na další faktory v podobě nepříznivé sociální situace, která je z části způsobena i tím, že příjmy z privatizace nejsou postačující pro sociální program. Autor se snaží ukázat, že proces privatizace je ovlivněn i pomalým institucionálním změnám, a že malý příliv investic je způsoben rozděleným ekonomickým prostorem a neexistencí státních institucí jako ochránců tržní ekonomiky.

Leden 2022
poútstčtsone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance