Detail práce

Mikroekonomická analýza poptávky po zdravotní péči v prostředí veřejného zdravotního pojištění – Model efektivní poptávky

Autor: Mgr. Lucie Antošová
Rok: 2005 - zimní
Vedoucí: doc. Ing. Ondřej Schneider MPhil., Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Hospodářská politika
Jazyk: Anglicky
Stránky: 92
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající výkon u státních zkoušek a za vynikající diplomovou práci
Odkaz:
Abstrakt: Cílem práce je na základě mikroekonomické analýzy poptávky po zdravotní péči navrhnout model, který by umožnil popsat a vysvětlit trhy zdravotních služeb v Evropských zemích, které se vyznačují velkou nespokojeností společnosti s jejich současným stavem.
Práce navrhuje model efektivní poptávky po zdravotní péči jako nástroj, který je schopen ukázat, že trh zdravotních služeb s veřejně financovaným zdravotním pojištěním vede ke ztrátě spotřebitelského přebytku a tím i k úbytku společenského blahobytu. Tato ztráta přitom není způsobena tržními nedokonalostmi, ale racionálním chováním spotřebitelů zdravotních služeb maximalizujících svůj užitek za přítomnosti třetí strany jako plátce. Jako měřítko je zvolen hypotetický konkurenční trh zdravotních služeb bez existence pojištění. Zároveň je navržena funkce společenského blahobytu, kterou lze použít v případě zdravotní péče a která kromě efektivnostního hlediska zahrnuje i existenci externalit, a to jak ‚ochranných‘, tak externalit ‚starostlivosti‘ týkajících se evropských společenských hodnot souvisejících se společenskou solidaritou.
V práci je ukázáno, že zavedení přiměřených přímých plateb spotřebitelů za zdravotní péči jako doplněk k všeobecnému veřejnému zdravotnímu pojištění vede ke snížení ztráty spotřebitelského přebytku, a implicitně tak ke zvýšení společenského blahobytu, a to i v případě započítání nepříznivého snížení užitku z externalit.
V neposlední řadě se v práci ukazuje, že zavedení (regulované) konkurence na trhu zdravotního pojištění může přispět ke zvýšení efektivnosti celého systému. Model efektivní poptávky po zdravotní péči tak teoreticky vysvětluje současný trend v Evropské zdravotní politice.
Ke stažení: Lucie Antošová
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY