Detail práce

Zemědělské politiky EU a USA – Existuje rozdíl?

Autor: Mgr. Miroslava Žilková
Rok: 2005 - letní
Vedoucí: doc. Ing. Ondřej Schneider MPhil., Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Evropská integrace
Jazyk: Anglicky
Stránky: 83
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající výkon u státních zkoušek
Externím konzultantem byl p. Laurent Weil z University Roberta Schumana ve Štrasburku.
Odkaz:
Abstrakt: V této práci jsou zkoumány zemědělské politiky USA a EU z různých úhlů pohledu. Nejdůležitější je srovnání opatření, která jsou v jednotlivých politikách aplikována a jejich nákladů. Bylo používáno několik zdrojů dat, především Evropská Komise, Agentura pro zemědělské služby z USA a OECD.
Výsledky se příliš neliší od toho, co bylo předpokládáno v tezi diplomové práce.
Všeobecně je zemědělská politika USA mnohem méně orientována na zemědělské komodity než politika EU. V USA je dán větší důraz na programy rozvoje venkovských oblastí.
Programy zaměřené na zemědělské komodity jsou v USA a EU podobné s jednou významnou výjimkou. Většina těchto programů v USA nepodmiňuje výši podpory výší produkce na rozdíl od programů v EU před reformou v roce 2005. Situace se změní výše zmíněnou reformou v EU, kde přímé platby zemědělcům také nebudou záviset na výši podpory. Jinak tomu ovšem bude u mechanismu intervenčních cen, ten zůstane stejný.
V USA je zemědělskou politikou podporována produkce mnohem méně komodit než v EU. Náklady obou politik jsou v relativním vyjádření podobné.
V poslední kapitole této práce autorka prezentuje své návrhy budoucnosti zemědělských politik. Obecně je hlavní myšlenkou zemědělské politiky nezrušit,ale výrazně změnit.
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY