Detail práce

"Minimální mzda:teorie politiky a ekonomické souvislosti v České republice"

Autor: PhDr. Fialová Kamila
Rok: 2006 - letní
Vedoucí: Ing. Michaela Erbenová Ph.D
Konzultant: prof. RNDr. Jiří Hlaváček CSc.
Typ práce: Rigorózní
Jazyk: Český
Stránky: 120
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Institut minimální mzdy se používá v mnoha zemích EU. Primárním smyslem tohoto opatření hospodářské politiky na trhu práce je především zvýšení důchodů nízkopříjmových domácností a snižování nerovnosti rozdělení příjmů ve společnosti. Ekonomická teorie se hojně zabývá účinností tohoto opatření a jeho ekonomickými důsledky. Podle některých teorií může zavedení minimální mzdy snížit zaměstnanost v ekonomice (jak celkovou, tak zejména mladších věkových skupin) a tím také způsobit snížení důchodů pracovníků, kteří by za původních okolností našli práci placenou pod úrovní minimální mzdy. Reálný vliv na nerovnost rozdělení příjmů je tak zcela opačný. Debaty kolem minimální mzdy tak mají jednak rozměr ekonomický, ale také sociální.
V úvodu své práce chci rekapitulovat současné ekonomické koncepty týkající se minimální mzdy, včetně důvodů pro její zavedení. Soustředit se budu také na ekonomické dopady vyplývající z jednotlivých teoretických přístupů.
Další část práce bych chtěla věnovat popisu vývoje minimální mzdy v České republice a srovnat její parametry s převládající praxí v zahraničí.
Jádrem práce pak bude konfrontace uvedených teorií s realitou v České republice s cílem nastínit, jaký dopad má empiricky užití minimální mzdy na ekonomiku a sociální prostředí v České republice. Práce bude zejména usilovat o zjištění, zda má institut minimální mzdy v ČR skutečně negativní vliv na zaměstnanost (různých věkových kategorií), jak předpovídají některé ekonomické teorie. Pozornost bude dále věnována nízkopříjmovým domácnostem (kde by již z definice minimální mzda měla působit nejvíce) a tomu, zda se důchody těchto nejnižších příjmových skupin zvyšují s růstem minimální mzdy. Pro empirickou analýzu použiji data o příjmech a výdajích domácností ze statistiky rodinných účtů.
V závěru práce bych se chtěla na základě získaných výsledků zamyslet nad tím, jaký postup v této oblasti by byl z ekonomického hlediska nejvhodnější pro Českou republiku.

NAVRHOVANÁ STRUČNÁ STRUKTURA:
• Úvod
• Definice a teoretické přístupy k minimální mzdě
o Důvody pro její zavedení
o Důsledky (zaměstnanost, příjmy)
• Popis vývoje a trendů – z mezinárodního hlediska a v ČR
• Analýza ekonomických dopadů minimální mzdy v ČR
• Závěr
Ke stažení: Rigorózní práce

29

Listopad

Listopad 2022
poútstčtsone
 123456
78910

111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY