Grantové příležitosti

Užitečné informace o poskytování grantů naleznete na stránce Grantové agentury České republiky, Grantové agentury Akademie věd ČR, Grantové agentury Univerzity Karlovy a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Informace o plánovaných a uskutečněných ekonomických konferencích a další užitečné informace pro ekonomy najdete na www.inomics.com.

Užitečné a praktické informace pro řešitele grantových projektů a tom, jak postupovat při vyplácení stipendií, mezd a odměn z grantů, při cestě do zahraničí a další naleznete ZDE (verze 2017).

Prezentace s hlavními body jak o GAUK zažádat ZDE (verze 2018), Informace pro žadatele ZDE (verze 2018).

Specifické Grantové příležitosti

• Institute of Economic Studies calls for applications for 2-4 UNCE Doctral Fellowships. The length of the fellowship is 18 months. The fellowship will support research on topics with a potential for high-quality publication in the field of economics and finance. Only PhD candidates currently enrolled at the Institute are eligible for a fellowship. Deadline: March 31, 2018. More info in the leaflet.
  • Olga Radzyner Award. Four awards, each worth of EUR 3000, will be granted for scientific work submitted in the form of a master’s or doctoral thesis, a working paper on European economic integration issues to applicants younger than 35 and citizens of CEE.