Magisterské studium

Magisterský program Ekonomie a finance připravuje odborníky v oblasti aplikované i teoretické ekonomie a financí. Program je určen pro česky nebo slovensky mluvící studenty a umožňuje specializaci ve dvou oblastech: 1) ekonomické teorie a modelování, 2) finance, finanční trhy a bankovnictví. Nabízí široké možnosti věnovat se v detailu celé řadě témat, např. monetární ekonomii, makroekonomickému modelování, mezinárodní ekonomii a investicím, kvantitativním financím, oceňování aktiv či aplikované mikroekonomii. Nabízí vzdělání srovnatelné s magisterským studiem teoretické a aplikované ekonomie na předních evropských univerzitách.

Master in Economics and Finance (MEF) is a two-year program taught fully in English. It aims to give students a thorough grounding in both theoretical and applied economics, with an emphasis on analytical and quantitative skills. The courses are taught both by core faculty and professionals from the central bank, commercial banks, and business analysts.

Corporate Strategy and Finance (CSF) is a two-year master’s double-degree program with Sciences Po Strasbourg, University of Strasbourg taught in English. Each student is requested to spend one academic year at each of the Partner Universities. Upon the completion of the studies, each student will receive the Diploma Master in “Corporate Strategy and Finance in Europe” from University of Strasbourg and the Master’s degree Diploma with the academic title “Magistr” from Charles University in Prague.

Garantem programu Ekonomie a finance a programu Master in Economics and Finance (MEF) je prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc. Garantem programu Corporate Strategy and Finance (CSF) je doc. PhDr. Martin Gregor, Ph.D..

EY