Advanced Placement (AP) zkoušky

Advanced Placement (AP) zkoušky jsou odborné testy na úrovni prvního ročníku americké unverzity, které porovnávají výsledky studenta v mezinárodním měřítku. Tvorbou a organizací zkoušek se zabývá americký College Board. Partnerem College Board pro organizaco AP zkoušek v České republice a na Slovensku je Centrum pro talentovanou mládež.

Studenti obvykle skládají zkoušky po ukončení online AP kurzů. Zkoušky mohou studenti skládat vždy během května na vybraných středních školách v České republice a na Slovensku. Seznam škol s oprávněním pro skládání AP zkoušek naleztnete zde.

Složením AP zkoušky studenti prokazují univerzitě svůj zájem o obor, motivaci a schopnosti dodržet své studijní závazky.

Více informací o AP zkouškách naleznete zde.

IES FSV UK uznává AP testy jako plnohodnotnou náhradu testu OSP v rámci NSZ a rovněž jako náhradu vybraných bakalářských předmětů.

Podmínky využití AP testů na IES FSV UK:

1.  Využití AP Exams pro přijímací řízení na bakalářský obor "ekonomie a finance" na IES FSV UK

• AP Microeconomics - výsledek 4-5 je brán jako ekvivalent 100. percentilu ve SCIO OSP pro výpočet kombinovaného skóre pro přijetí.
  • AP Macroeconomics - výsledek 4-5 je brán jako ekvivalent 100. percentilu ve SCIO OSP pro výpočet kombinovaného skóre pro přijetí.

2.  Využití AP Exams pro studium bakalářského oboru "ekonomie a finance" na IES FSV UK

• AP Microeconomics - výsledek 4-5 vede k uznání povinného kurzu Principles of Economics I či ekvivalentního Ekonomie I.
  • AP Macroeconomics - výsledek 4-5 vede k uznání povinného kurzu Principles of Economics II či ekvivalentního Ekonomie II.
  • AP Calculus AB - výsledek 4-5 vede k uznání nepovinného kurzu Semináře matematické analýzy I.
  • AP Calculus BC - výsledek 4-5 vede k uznání nepovinného kurzu Semináře matematické analýzy a algebry II.

EY